Aktuality

Pozrite si aktuálne výsledky žiakov základných a stredných škôl

V aktuálnych školských rebríčkoch potvrdili vo svojich kategóriách vedúcu pozíciu ZŠ na Krosnianskej ul. v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej a bratislavské Gymnázium Jura Hronca.

Dátum: 11.04.19Pozrite si aktuálne výsledky žiakov základných a stredných škôl

Z plánovaného takmer polmiliónového zisku VšZP môže byť na konci roka aj vyše 100-miliónová strata

Analytik INEKO Dušan Zachar okomentoval pre TASR schválený obchodno-finančný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) na rok 2019. Z plánovaného vyše 400-tisícového zisku môže prísť na konci roka aj k strate vyššej ako 100 mil. EUR. VšZP identifikovala totižto negatívne riziká svojho tohtoročného rozpočtu v objeme takmer 170 mil. EUR. Ekonomika má rásť menej, ako sa predpokladalo (budú nižšie odvody od pracujúcich), po novom sa musia preplácať aj drahé lieky, ktoré nemusia spĺňať podmienky nákladovej efektívnosti a adekvátnej účinnosti, v predvolebnom období budú enormné tlaky na zvyšovanie cien a zazmluvnených objemov poskytovateľov a k tomu poslanci parlamentu schvaľujú ešte populárne opatrenia, ktoré nie sú kryté zdrojmi (napr. sociálny balíček). Bez dofinancovania zdravotníctva zo strany štátu príde k väčšiemu zadlžovaniu a/alebo k obmedzeniu rozsahu, kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Ale aj VšZP mala byť pri hospodárení viac obozretná. Priebežne zvyšuje zmluvné objemy a rast nákladov poisťovne je takmer dvakrát rýchlejší ako rast výnosov, pričom zdroje na vlastnú réžiu majú medziročne stúpnuť ako málokde. Paradoxne, fungovanie VšZP v režime ozdravného plánu počas dlhšieho časového obdobia by bolo v súčasných podmienkach a prostredí možno aj optimálnym riešením pre dlhodobo udržateľnejšiu finančnú kondíciu štátnej zdravotnej poisťovne.

Dátum: 10.04.19Z plánovaného takmer polmiliónového zisku VšZP môže byť na konci roka aj vyše 100-miliónová strata

Prednášky na stredných školách o význame demokracie a EÚ pre kvalitu života

V dňoch 13. až 15.3.2019 navštívil Peter Goliaš s Grigorijom Mesežnikovom v rámci projektu http://obcianskevzdelavanie.sk/ štyri stredné školy v Starej Ľubovni, Michalovciach a Košiciach, kde študentom poskytli spolu 10 prednášok o demokracii a občianskej spoločnosti. Za necelé dva roky predstavitelia INEKO navštívili približne 40 stredných škôl a oslovili približne 2-tisíc študentov s prednáškou o význame demokracie a EÚ pre kvalitu života. Zoznam prednášok aj škôl spolu s fotkami a spätnou väzbou študentov aj učiteľov zverejňujeme tu.

Dátum: 3.04.19Prednášky na stredných školách o význame demokracie a EÚ pre kvalitu života

Konferencia: Ako efektívnejšie využívať biosimilárne lieky

Peter Goliaš sa 28.3.2019 zúčastnil 17. konferencie Medicines for Europe o biosimilárnych liekoch v Amsterdame, kde viedol panel zameraný na podporu politík pre efektívnejšie využívanie biosimilárnych liekov. Diskusia preukázala veľké rozdiely vo využívaní týchto liekov v jednotlivých štátoch. Kým sever Európy je skôr progresívny, vďaka čomu šetrí veľa peňazí a poskytuje modernú liečbu omnoho viac pacientom, štáty južnej a strednej Európy sú opatrnejšie a konzervatívnejšie. To by sa malo čo najskôr zmeniť. Nie sme totiž takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť míňať verejné zdroje na drahé lieky, pokiaľ máme k dispozícii rovnako bezpečné a efektívne alternatívy. Podľa analýzy INEKO z roku 2018 by v prípade intenzívnejšieho využívania biosimilárnych liekov mohlo samotné Slovensko ušetriť do 40 miliónov eur ročne, čo je zhruba 4 % celkových výdavkov na lieky.

Dátum: 3.04.19Konferencia: Ako efektívnejšie využívať biosimilárne lieky

Sledujeme transparentnosť štátnych firiem v Moldavsku

Dňa 20.3.2019 sme spolu s partnerskou organizáciou IDIS “Viitorul” zverejnili historicky prvé hodnotenie transparentnosti 68 štátnych a obecných firiem v Moldavsku. Najotvorenejšia firma má skóre 44 %, čo znamená, že na zlepšovanie jej stále ostáva veľký priestor. Medzi silné stránky najotvorenejších firiem patrí zverejňovanie výsledkov hospodárenia a prístup k základným informáciám, napríklad podľa infozákona. Naopak, zlepšovať sa musia najmä v informáciách o verejnom obstarávaní, narábaní s majetkom, vo zverejňovaní etických kódexov a informácií o poskytnutých grantoch. Hodnotenie je súčasťou projektu podporeného SlovakAid s cieľom zvýšiť finančné zdravie a transparentnosť samospráv a štátnych firiem v Moldavsku. Pri hodnotení transparentnosti úzko spolupracujeme s Transparency International Slovensko, ktorá je autorom použitej metodiky. Podrobné údaje o finančnom zdraví a transparentnosti štátnych firiem v Moldavsku zverejňujeme na portáli http://www.companies.viitorul.org/.

Dátum: 25.03.19Sledujeme transparentnosť štátnych firiem v Moldavsku

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Coop Jednota
  • CIPE
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • Európska komisia
  • Konrad Adenauer Stiftung
  • Operačný program Efektívna verejná správa
  • Newton I.T.
  • Posam spol. s r.o.
  • Slovak Aid
  • Union zdravotná poisťovňa