Aktuality

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

22.9.2017 Oprava a ospravedlnenie:

Autori analýzy sa ospravedlňujú, že pôvodne nesprávne citovali analytikov Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitútu vzdelávacej politiky. Uvedený údaj, že znížením podielu študentov pokračujúcich na 2. a 3. stupni VŠ štúdia možno ušetriť ročne až 230 miliónov eur, sme dodatočne opravili na správnu hodnotu 48 miliónov eur. Okrem opravy samotnej hodnoty sme upravili aj súvisiace tvrdenia.

INEKO zverejnilo analýzu, ktorá porovnáva rozdiely v štruktúre, financovaní a výsledkoch terciárneho vzdelávania medzi SR a krajinami OECD. Analýza tiež skúma dostupné informácie o uplatnení absolventov vysokých škôl na trhu práce. Okrem iného sa v nej dočítate, že na Slovensku máme v porovnaní s priemerom OECD priveľa magistrov a inžinierov, postačilo by viac absolventov s bakalárskym titulom. S tým súvisí, že v porovnaní s ostatnými krajinami študujeme v priemere o jeden rok dlhšie. Okrem toho dávame podstatne menej peňazí na platy učiteľov a takmer vôbec neodmeňujeme školy, ak sa ich absolventi dokážu lepšie uplatniť na trhu práce. Dôsledkom je nižšia efektívnosť a zaostávanie v kvalite vysokoškolského vzdelávania. Dokument obsahuje aj orientačné odporúčania na zmenu štruktúry a spôsobu financovania vysokých škôl.

Dátum: 20.09.17Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Pozrite si aktuálne poradie základných a stredných škôl

V novom vydaní školských rebríčkov sa najlepšie v rámci svojich kategórií umiestnili Základná škola na Krosnianskej ul. v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej 2 a Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej v Bratislave.

Dátum: 12.09.17Pozrite si aktuálne poradie základných a stredných škôl

Za meškaním diaľnic nehľadajte peniaze, ale zlé riadenie štátnej firmy

Niektorým osobám stačí, že NDS vykúpi pozemky pod obchvaty najväčších miest, ktorých časť predtým lacno skúpili a teraz predávajú za mnohonásobne vyššiu cenu. Stavebným oligarchom bude stačiť, ak sa do volieb v roku 2020 podpíšu ďalšie veľké kontrakty s kartelovými cenami. A pre verejnosť urobili z dlhovej brzdy zástupný dôvod, prečo vraj nemohli splniť sľuby, o ktorých bolo vopred jasné, že sú nereálne. Navyše ani nerobili kroky k tomu, aby ich naplnili aspoň s čo najmenším meškaním. Namiesto toho, aby čelili kritike za to, že väčšinu sľubovaných úsekov diaľnic a rýchlociest za 9 rokov vlád Smeru-SD ani nezačali stavať, prevzali iniciatívu a kupujú si regióny propagandou, podľa ktorej sa po uvoľnení dlhovej brzdy konečne dočkajú. A keby uvoľnenie dlhovej brzdy nakoniec aj neprešlo, v komunikácii sa vláde aj tak hodí. Stovky príspevkov v médiách k tejto téme úspešne odpútavajú pozornosť napríklad od kľúčových stavieb na D1 pri Žiline a Ružomberku, pri riadení ktorých politickí nominanti v NDS zlyhávajú. Meškanie týchto stavieb ďalej narastá a s ním aj náklady, ktoré zbytočne zaplatíme navyše.

Celý rozhovor s Jánom Kovalčíkom, analytikom INEKO si prečítajte v Denníku N.

Dátum: 10.08.17Za meškaním diaľnic nehľadajte peniaze, ale zlé riadenie štátnej firmy

Dospel Sulík k správnemu výsledku pri výpočte príjmov po zavedení „Odvodového bonusu"?

Podľa prepočtov INEKO založených na mikrodátach Sulík nadhodnotil kvôli nesprávnemu výberu vstupných dát príjmy verejných financií pri svojom najnovšom prepočte o vyše miliardu eur a pri staršom dokonca o tri. Odporúčame, aby SaS prepočítala reformu nanovo na základe neskreslených dát.

Dátum: 2.08.17Dospel Sulík k správnemu výsledku pri výpočte príjmov po zavedení „Odvodového bonusu"?

Ideme do Washingtonu hľadať podporu pre demokraciu v strednej Európe

Peter Goliaš bude 24.-28. júla vo Washingtone hovoriť o vývoji demokracie v strednej Európe (prečítajte si sumár jeho vystúpenia, alebo si pozrite záznam diskusie). Až donedávna sme si nepripúšťali, že ešte počas nášho života budeme mať obavy o to, či sa v našom regióne udrží demokracia. Debaty boli skôr o kvalite demokracie, reformách, boji proti korupcii – čo sú v každej demokracii viac-menej večné témy. Pri pohľade na aktuálny vývoj v Poľsku, kde vládna moc systematicky ruší nezávislosť súdnictva, teda kľúčový pilier demokracie, si už ale takí istí nie sme. Na zlej ceste je aj Maďarsko a krehká demokracia na Slovensku tiež nemusí odolať vplyvu susedov či rastúcej popularite populistov a fašistov.

Dátum: 21.07.17Ideme do Washingtonu hľadať podporu pre demokraciu v strednej Európe

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

 • AIFP
 • Coop Jednota
 • CIPE
 • Dôvera, zdravotná poisťovňa
 • Embassy of United States, Kyiv, Ukraine
 • Európska komisia
 • Konrad Adenauer Stiftung
 • JAVYS, a.s.
 • Nadacia Eset
 • Nadacia Pontis
 • Newton I.T.
 • Posam spol. s r.o.
 • Slovak Aid
 • Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.
 • US Embassy
 • Union zdravotná poisťovňa