Aktuality

Stanovisko INEKO k priamej nominácii šéfa SPF bez uskutočnenia výberového konania a k nerešpektovaniu výsledku realizovaného transparentného výberového konania

Vláda Ľ. Ódora nerešpektovala výsledok zrealizovaného transparentného výberového konania na predsedu Slovenského pozemkového fondu (SPF) a bez zdôvodnenia, prečo sa odchýlila od odporúčaní výberovej komisie, vymenovala priamou politickou nomináciou nového šéfa SPF.

Dátum: 1.06.23Stanovisko INEKO k priamej nominácii šéfa SPF bez uskutočnenia výberového konania a k nerešpektovaniu výsledku realizovaného transparentného výberového konania

PODPORTE aktivity INEKO v roku 2023


V minulom roku zaznelo INEKO v médiách 1663-krát. Pomôžte nám, prosím, či už poukázaním 2 % z Vašich daní a/alebo príspevkom cez darovaciu stránku, aby sme v našich aktivitách smerujúcim k znižovaniu informačnej asymetrie vo verejných službách a formovaniu verejnej diskusie a verejnej mienky mohli pokračovať aj v roku 2023.

Dátum: 9.03.23PODPORTE aktivity INEKO v roku 2023

Riaditeľ INEKO diskutoval o Pláne obnovy v zdravotníctve v dnešnej situácii

Slovensko má dostať v rámci plánu obnovy viac než 1,3 miliardy eur na zdravotníctvo. Momentálne však jednotlivé zámery rezortu meškajú a tak je otázne, či sa k peniazom napokon vôbec dostaneme. Situácii rozhodne nepridá ani osud dočasne povereného ministra Vladimíra Lengvarského, ktorý je pripravený odísť. Ako môže plán obnovy ovplyvniť jeho odchod? Pohne sa výstavba novej nemocnice smerom vpred, alebo bude ďalšie roky iba stagnovať? | Hostia: Peter Demčák (riaditeľ Odboru zdravotníctva sekcie Plánu obnovy) a Dušan Zachar (riaditeľ inštitútu INEKO). | Moderuje: Matej Baránek | Diskusiu Z prvej ruky pripravil 3.3.2023 RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko.

Dátum: 8.03.23Riaditeľ INEKO diskutoval o Pláne obnovy v zdravotníctve v dnešnej situácii

Stručné hodnotenie dvojročného pôsobenia Vladimíra Lengvarského na poste ministra zdravotníctva

Dušan Zachar, INEKO: Minister Lengvarský priniesol po svojom nástupe oproti svojmu predchodcovi určite väčší pokoj, o trochu väčšiu predvídateľnosť a lepšie manažovanie pandemickej krízy. Za jeho ministrovania sa prijala relatívne pozitívne vnímaná reforma liekovej politiky a zavŕšil prijatie legislatívnych krokov v prípade optimalizácie siete nemocníc. Na druhej strane som doteraz nezistil, či mal vôbec nejaký názor na dlhodobé smerovanie zdravotnej politiky Slovenska. Mal som pocit, že komunikačne sľúbil takmer všetko takmer každému a s takmer všetkým a s všetkými súhlasil a deklaroval, že sa všetky problémy riešia a všetko sa stíha. Ukazuje sa, že problémy zostávajú, viac vecí sa napriek deklaráciám neplní, pričom sa riziko nestihnutia splnenia viacerých míľnikov zo zdravotníckeho Plánu obnovy výrazne zvýšilo, vrátane ohrozenia čerpania státisícov miliónov eur. Tu minister Lengvarský určite politicky a manažérsky zlyhal, hoci určitou poľahčujúcou okolnosťou by mohlo byť, že zdravotnícke míľniky Plánu obnovy boli už na začiatku nastavené príliš ambiciózne, v slovenských podmienkach a pri našich skúsenostiach ba až nerealisticky. Ale o tom V. Lengvarský vedel, keď preberal ministerskú zodpovednosť.

Dátum: 8.03.23Stručné hodnotenie dvojročného pôsobenia Vladimíra Lengvarského na poste ministra zdravotníctva

Minister školstva Ján Horecký obmedzil zrušením Testovania 5 informovanosť státisícov rodičov

Inštitút INEKO vyjadruje znepokojenie nad včerajším rozhodnutím ministra školstva Jána Horeckého, ktorým na poslednú chvíľu zrušil celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl (Testovanie 5) v školskom roku 2022/2023. Rodičia, ale aj štát tak prídu o časť drahocenných informácií.

Dátum: 2.02.23Minister školstva Ján Horecký obmedzil zrušením Testovania 5 informovanosť státisícov rodičov

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • Msquare s.r.o.
  • Posam spol. s r.o.
  • Union zdravotná poisťovňa