Aktuality

Udalosť roka podľa Petra Goliaša

Popri pandémii, ktorá poznačila životy nás všetkých, je pre mňa udalosťou roka činnosť polície a prokuratúry. Tá vedie k zatýkaniu a obvineniu bývalých vysoko postavených a vplyvných ľudí, ktorí zneužívali moc a morálne rozkladali spoločnosť. Pri menách ako Jankovská, Kováčik, Gašpar, Lučanský, Bödör, Haščák a mnohých ďalších sme si pred rokom len ťažko vedeli predstaviť, že sa budú tak rýchlo zodpovedať pred vyšetrovateľmi. Spravodlivé vyrovnanie sa so zneužívaním moci je kľúčovou podmienkou úspešného fungovania Slovenska a rozvoja demokracie.

Dátum: 22.12.20Udalosť roka podľa Petra Goliaša

Slovenský očkovací plán zachráni menej životov ako ten nemecký

Nemecko si na základe vedeckých poznatkov a štatistických dát vypočítalo, aké má byť poradie očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Logicky sú najprioritnejší z hľadiska rýchlosti podania vakcíny klienti v zariadeniach pre seniorov, osoby nad 80 rokov a pracovníci, ktorí ich ošetrujú, opatrujú a sú s nimi v bezprostrednom kontakte, ako aj zdravotníci, ktorí sa v nemocniciach starajú o pacientov s COVID-19, resp. o zraniteľné (rizikové) skupiny (napr. onkológia, transplantačné centrá, paliatívna medicína).

Na Slovensku sa v prvej vlne dostanú na rad napríklad aj: mladí a zdraví vojaci, policajti, hasiči, energetici, vládni politici, študenti medicíny, obslužný personál v nemocnici, zdravotnícki pracovníci, ktorí nepracujú priamo s pacientom, ale napríklad v laboratóriu, v nekovidovej zóne, na riaditeľstve nemocnice, v zdravotných poisťovniach, v ÚDZS, RÚVZ a podobne.

Na Slovensku až v druhej vlne príde na rad napríklad rizikový 80-ročný človek s obezitou a chronickou obštrukčnou poruchou pľúc žijúci v zariadení pre seniorov. To treba urgentne zmeniť!

Dátum: 21.12.20Slovenský očkovací plán zachráni menej životov ako ten nemecký

Neobmedzujte transparentnosť, súťaž ani verejnú kontrolu zákaziek!

Protikorupčné mimovládne organizácie podávajú k návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní zásadné pripomienky, vyzývajú občanov k podpisom

Novela pravidiel pre verejné obstarávanie predložená Úradom podpredsedu vlády SR zužuje priestor pre verejnú kontrolu zákaziek a výrazne zväčšuje možnosti politikov či úradníkov prideliť zákazky vopred vybraným firmám. Tento návrh zvyšuje riziko korupcie a klientelizmu pri zhruba dvetisíc zákazkách za miliardu eur ročne. Súčasná vláda pritom vo svojom programe sľubuje korupciu potláčať.

Dátum: 21.12.20Neobmedzujte transparentnosť, súťaž ani verejnú kontrolu zákaziek!

Osobnosť roka 2020

Viac ako osemdesiat osobností verejného života vo veľkom rebríčku Denníka N vyberalo hlavnú postavu tohto roka.

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO:
Ako osobnosť vyniká v dobrom aj zlom Igor Matovič. Vyhral voľby a zostavil demokratickú vládu, čím otvoril cestu k odhaleniu a potrestaniu špičiek, ktoré dlho zneužívali verejnú moc. S relatívne malými stratami životov a pracovných miest previedol Slovensko cez prvú aj druhú vlnu epidémie – prinajmenšom do konca novembra. Súčasne však ukázal svoj deštruktívny potenciál v agresívnej komunikácii, urážaní názorových oponentov, ignorovaní dobre mienených rád odborníkov a zaujatosťou mikromanažmentom na úkor strategického riadenia. Je len začiatok volebného obdobia, držím mu preto palce, aby tieto nedostatky čím skôr odstránil.

Dátum: 21.12.20Osobnosť roka 2020

Oznam o externých aktivitách: Peter Goliaš bude v užšom kruhu poradcov ministra financií

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš prijal ponuku ministra financií Eduarda Hegera na členstvo v konzíliu jeho poradcov. Túto činnosť bude vykonávať externe a bez nároku na odmenu.

Dátum: 17.12.20Oznam o externých aktivitách: Peter Goliaš bude v užšom kruhu poradcov ministra financií

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

 • Coop Jednota
 • Dôvera, zdravotná poisťovňa
 • Európska komisia
 • FinStat
 • Konrad Adenauer Stiftung
 • Nadacia Pontis
 • Operačný program Efektívna verejná správa
 • Posam spol. s r.o.
 • Slovak Aid
 • Union zdravotná poisťovňa
 • US Embassy