Aktuality

Rozpočtová nedôvera

Napriek prísľubu a neskôr aj pridanej explicitnej textácie v hlavnej knihe rozpočtu verejnej správy, že 340 miliónov eur, ktoré sú rozpočtované v kapitole MF SR – Všeobecná pokladničná správa, budú presunuté po nadobudnutí účinnosti zákona o štátnom rozpočte na rok 2023 do verejného zdravotného poistenia (VZP) ako medziročné zvýšenie platby za poistencov štátu, však zostáva určitou záhadou, prečo rezort financií nevložil vyššie uvedenú sumu priamo do kapitoly VZP?
Ušetrili by sme si veľa nervov a výrazne kritických tlačových besied a vyhlásení. Napokon, aj úvodné stanovisko Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) k návrhu rozpočtu konštatuje, že reflektovanie vplyvu prípadného rozpočtového provizória už priamo v návrhu rozpočtu (rozumej: nezahrnutím medziročného zvýšenia platby za poistencov štátu priamo pod kapitolu VZP) „zásadným spôsobom znižuje transparentnosť rozpočtu“, pričom ide vo svojej podstate „o absurdný prístup, pretože sa v rozpočte spojili dve navzájom vylučujúce sa situácie, keďže schválením rozpočtu na rok 2023 nemôže dôjsť k provizóriu“.
Kľúčové dokumenty týkajúce sa rozpočtu verejnej správy by mali byť ľahko zrozumiteľné pre bežných občanov. Takto nie sú vonkoncom.

Dátum: 16.11.22Rozpočtová nedôvera

Najlepšie hospodárili primátori, starostovia a župani, ktorí kandidovali v predošlých voľbách s podporou strán NOVA alebo SaS (tlačová správa)

Naopak, najhoršie výsledky počas aktuálneho volebného obdobia dosiahli tí zvolení kandidáti, ktorí boli v komunálnych a župných voľbách v roku 2018, resp. 2017 podporení stranami SNS a SMER-SD.

Dátum: 25.10.22Najlepšie hospodárili primátori, starostovia a župani, ktorí kandidovali v predošlých voľbách s podporou strán NOVA alebo SaS (tlačová správa)

Finančné zdravie miest a žúp za rok 2021 sa medziročne zhoršilo (tlačová správa)

Koronakríza vrátila viaceré ukazovatele hospodárenia samosprávy viac rokov dozadu. Klesli prebytky na bežných účtoch, dlh na obyvateľa vzrástol a viac záväzkov nebolo uhradených načas.

Dátum: 12.10.22Finančné zdravie miest a žúp za rok 2021 sa medziročne zhoršilo (tlačová správa)

Riaditeľ INEKO: Kladením si bariér pod nohy nedokážeme zvyšovať súťaživosť medzi poisťovňami

Navrhované komplikovanie procesu zmeny zdravotnej poisťovne (potreba akceptačného listu, overené podpisy, ak prezenčne, tak len na pobočkách) výrazne zvýši transakčné náklady jednak prestupujúcich poistencov a tiež samotných poisťovní. Kladením si bariér pod nohy nedokážeme zvyšovať súťaživosť medzi poisťovňami, ktorá generuje lepšie služby pre poistencov. Niekto má asi záujem zabetónovať určitý stav.

Dátum: 11.08.22Riaditeľ INEKO: Kladením si bariér pod nohy nedokážeme zvyšovať súťaživosť medzi poisťovňami

INEKO k navrhovanej novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov

Vítame postupné odstraňovanie bariér pre vstup generických a biosimilárnych liekov na trh a ich intenzívnejšie využívanie na Slovensku. V aktuálne prerokúvanej novele (č. 363/2011 Z.z.) vidíme aj zmeny, ktoré sme odporúčali v našej októbrovej Analýze stavu a možností širšieho využívania generických a biosimilárnych liekov na Slovensku.

Dátum: 23.06.22INEKO k navrhovanej novele zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • Konrad Adenauer Stiftung
  • Posam spol. s r.o.
  • Unilabs Slovensko, s. r. o.
  • Union zdravotná poisťovňa