Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2024 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala opäť po roku a celkovo po piaty raz Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN. Druhé miesto obhájila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti získala tak ako vlani Univerzitná nemocnica Martin. Na prvých troch miestach sa oproti vlaňajšku teda nič nezmenilo. Zároveň platí, že ružomberská nemocnica neskončila počas doterajších desiatich ročníkov hodnotenia horšie ako tretia, martinská bola len dvakrát mimo prvej trojky a Rooseveltka v nej chýbala dokonca len raz – v úvodnom ročníku (2015).
Za 10 ročníkov hodnotenia Nemocnica roka sa najviac zlepšila v poradí momentálne štvrtá FNsP Žilina, ktorá bola v prvých troch ročníkoch na úplnom chvoste. Naopak, najviac sa zhoršila teraz deviata FN Nitra, pričom v rokoch 2015-2017 obsadzovala v rebríčku štátnych univerzitných a fakultných nemocníc prvé dve miesta.
Nemocnicou roka 2024 v kategórii všeobecných nemocníc sa opätovne stala Nemocnica AGEL Košice-Šaca a.s., ktorá získala toto ocenenie inštitútu INEKO po šiestykrát v rade, pričom v prvých štyroch ročníkoch bola druhá. Na striebornú priečku, a prvýkrát medzi trojicu najúspešnejších, sa dostala Nemocnica Topoľčany, a. s., ktorá patrí do nemocničnej siete Penta Hospitals. Tretie miesto obhájila štátna akciovka Nemocnica Poprad, a.s. Prvýkrát počas desiatich ročníkov hodnotenia Nemocnica roka sa na prvých troch pozíciách umiestnili nemocnice fungujúce ako akciové spoločnosti (pravda, aj na konci rebríčka je zopár a.s.).
Za 10-ročné obdobie sa najviac zlepšil práve nováčik na “pódiu“ – topoľčianska nemocnica. Druhé najmarkantnejšie zlepšenie sme za 10 rokov zaznamenali u Nemocnice AGEL Levice s.r.o. Práve tieto dve zariadenia tvorili v minulosti po právnej stránke jednu entitu – neziskovú organizáciu, ktorú založil Nitriansky samosprávny kraj. Ich odčlenenie a zmena prevádzkovateľa v roku 2017 smerom od župy k dvom najsilnejším súkromným nemocničným sieťam na Slovensku je zatiaľ úspešným príbehom s evidentnými výsledkami. Od začiatku hodnotenia nemocníc inštitútom INEKO v roku 2015 sa najviac zhoršila “penťácka“ NsP Trebišov, a.s.
V minulom roku sa pri odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich v nemocniciach začal uplatňovať výrazne štedrejší platový automat. Počet nemocničných lekárov mierne stúpa. Napriek tomu sme však pri sledovaní 23 oblastí operačných výkonov plus pôrodov (čo tvorí približne 60% celkovej operatívy) zaznamenali za minulý rok medziročný pokles pri operačnej produkcii nemocníc o 5%. A namiesto očakávaného dobiehania predkovidovej operačnej produkcie sme sa minulý rok dostali v našich nemocniciach len na 81%-nú úroveň roka 2019.
Ak dáta sedia, tak ide o nie práve najlepšiu vizitku efektívnosti slovenských nemocníc – za viac peňazí dostávame menej muziky.
Momentálne sa v kontexte s prebiehajúcou protestnou akciou lekárskych odborárov spojenou s podaním hromadných výpovedí hovorí takmer výlučne len o “inputoch“ (platy, financovanie, kapacity, podmienky práce, vzdelávanie, riadenie a právna forma nemocníc). Ale treba hovoriť aj o “outputoch“ – výsledkoch zdravotníctva. O tom, čo, teda akú hodnotu za vynaložené zdroje (inputy) získavajú pacienti a celá spoločnosť.
Poslanci SNS navrhujú predĺžiť základnú lehotu na poskytnutie informácií občanom z aktuálnych 8 na 12 dní. Deje sa tak len pár mesiacov po tom, ako poslanci tej istej strany navrhli poskytovanie informácií spoplatniť a svoj nápad zakryli všeobecným termínom “mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie”.
“Občanom ľahko prístupné a realizovateľné právo na informácie je pre osvietené vlády pomocou, ako v súčinnosti s aktívnymi občanmi efektívne odstraňovať nedostatky a zlepšovať verejné služby a politiky. Návrh SNS ide proti tomuto trendu a v účinnej verejnej kontrole vidí, žiaľ, skôr hrozbu ako príležitosť,” poznamenal riaditeľ INEKO Dušan Zachar.
Nemáme prostriedky na oslavu, ale najkrajší dar k našim 25. narodeninám by bolo, keby ste nám pomohli k tomu, aby sme vám na jar ´25 mohli priniesť nové informácie o výsledkoch žiakov základných a stredných škôl a ich porovnanie. Momentálne nemáme na tento projekt žiadne peniaze od žiadnej verejnej inštitúcie ani súkromnej firmy či nadácie, preto má váš príspevok pre nás mimoriadnu hodnotu.
Darček nám môžete poslať priamym bankovým prevodom s poznámkou pre prijímateľa – Dar pre INEKO – na účet č.: SK21 1100 0000 0026 2355 5343
alebo cez darovaciu stránku: https://ineko.darujme.sk/podporte-ineko/
Ďakujeme!
Do akej miery je akceptovateľné, aby určitá relatívne úzka, ale vplyvná záujmová skupina, ktorá však nemá mandát od voličov, v podstate na viac ako desaťročie držala v šachu veľkú časť obsahu zdravotnej politiky štátu, a ak sa tá náhodou chce odchýliť od ich požiadaviek (najmä tých mzdových, ale spolu s nimi aj ďalších), potom hrozí všetkým hromadnými výpoveďami a následným kolapsom zdravotníctva?
V kontexte bojovného nesúhlasu lekárskych odborárov, a teda narastajúcich politických nákladov, a v spojitosti s populistickou, antireformnou DNA tejto vládnej garnitúry a falošnými ideologickými zábranami mnohých politikov a poslancov parlamentu, nepredpokladáme, že k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti v tomto volebnom období príde.
Na najbližšie dva mesiace zostane teda otvorená otázka vyjednávania o mzdách nemocničných lekárov, a či čierny Peter konsolidácie v zdravotníctve nezostane len v rukách neštátneho ambulantného sektora a následne pacientov, ktorým sa následne nekontrolovateľne zvýšia poplatky pri návšteve ambulancie.