Aktuality

Na chronických pacientov sa pri vakcinácii po novom zabudlo

Oceňujeme, že od pondelka účinná nová vyhláška MZ SR ustanovujúca kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19 určila vek ako rozhodujúci faktor pri priorizácii očkovacích skupín. Ale diabol sa skrýva v detailoch vyhlášky.

Ak sa aktuálna očkovacia stratégia nezmení a bude sa realizovať tak, ako je na papieri, tak ľudia s rizikovým zdravotným stavom nebudú v skutočnosti vôbec pri vakcinácii priorizovaní. A to je chyba. Je totižto načisto jasné, že päťdesiatnik, ktorý je onkologickým pacientom, ťažkým diabetikom, veľmi obéznym, je po transplantácii orgánov, alebo mu zlyhávajú pľúca, obličky, pečeň či srdce je v súvislosti s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, hospitalizáciou a možným úmrtím oveľa rizikovejšia skupina ako zdravý rovnako starý jedinec, resp. mladší príslušníci silových zložiek a tzv. kritickej infraštruktúry, ktorá je nadmerne nafúknutá a v slovenskej vakcinačnej „stratégii“ priorizovaná.

Chronickí pacienti sa síce, technicky vzaté, dostali do prvej fázy očkovania, ale len ako možní náhradníci, ak sa niekto nedostaví na očkovanie, alebo nebude v daný deň dostatok záujemcov. Reálna šanca, že sa nejaké zmysluplné percento chronicky chorých dostane týmto spôsobom k vakcíne skôr ako ich zdraví rovesníci, je tak iluzórne.

Dátum: 10.03.21Na chronických pacientov sa pri vakcinácii po novom zabudlo

Očkovanie na slovenský spôsob – dedko aj vnuk v rovnakej očkovacej fáze

Aktuálna slovenská vakcinačná “stratégia” posunula zraniteľnú kategóriu 65 – 74-ročných zo štvrtej fázy očkovania až na ôsmu. V priorizácii klesli aj ľudia s vážnymi ochoreniami rizikovými pre priebeh ochorenia COVID-19. Prednosť dostali, a to nielen v súvislosti s vakcínou od AstraZeneca, ale aj pri mRNA vakcínach, (aj mladí a zdraví) učitelia, policajti, vojaci, energetici, operátori, poštári, predavači, taxikári, vodiči autobusov, revízori, vlakvedúci, sprievodcovia a ostatní pracovníci široko ponímanej “kritickej“ infraštruktúry. Týmto prístupom neznížime tlak na preťažené nemocnice, neznížime hospitalizácie, pobyty na JIS-kách a neklesnú nám úmrtia v takom rozsahu a rýchlosti, ako by to bolo, keby sme očkovali najprv tých najstarších a chronicky chorých. Veľká škoda! Prečítajte si komentár o tejto téme od nášho analytika Dušana Zachara.

Dátum: 1.03.21Očkovanie na slovenský spôsob – dedko aj vnuk v rovnakej očkovacej fáze

Časť koalície chce Krajčího hlavu za katastrofu v zdravotníctve (podcast)

O tom, prečo sme momentálne najhorší na svete v počte hospitalizácií a úmrtí na COVID-19 na počet obyvateľov, kto je za to zodpovedný, čo ďalej robiť a či by mal teraz minister zdravotníctva Marek Krajčí odstúpiť, si môžete vypočuť v podcaste Nahlas na portáli Aktuality.sk, kde bol hosťom náš analytik Dušan Zachar (od 00:11:09).

Dátum: 24.02.21Časť koalície chce Krajčího hlavu za katastrofu v zdravotníctve (podcast)

Odmeňujme viac na základe výsledkov

Súčasný model odmeňovania zdravotníkov v nemocniciach je z finančného hľadiska dlhodobo neudržateľný.

Dátum: 17.02.21Odmeňujme viac na základe výsledkov

30. výročie vyhlásenia Slovenskej národnej rady k odsunu slovenských Nemcov

Dňa 12. februára 2021 si pripomíname 30. výročie vyhlásenia Slovenskej národnej rady k odsunu slovenských Nemcov. Týmto vyhlásením Slováci prostredníctvom svojich poslancov ako prvý národ vo vtedajšej východnej Európe verejne odsúdil princíp kolektívnej viny, ktorý sa u nás uplatnil po Druhej svetovej vojne voči príslušníkom nemeckého národa žijúcim na naším území.

Dátum: 12.02.2130. výročie vyhlásenia Slovenskej národnej rady k odsunu slovenských Nemcov

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

 • Coop Jednota
 • Dôvera, zdravotná poisťovňa
 • Európska komisia
 • FinStat
 • Konrad Adenauer Stiftung
 • Nadacia Pontis
 • Operačný program Efektívna verejná správa
 • Posam spol. s r.o.
 • Slovak Aid
 • Union zdravotná poisťovňa
 • US Embassy