INEKO doteraz hodnotil výsledky žiakov škôl na základe statického hodnotenia, ktoré zahŕňa dosiahnuté výsledky za najnovšie 4 roky. Pri základných školách pozostáva z Testovania 5, Testovania 9 a finančných prostriedkov získaných na základe mimoriadnych výsledkov žiakov, pri stredných odborných školách a gymnáziách pozostáva z písomnej formy maturít, nezamestnanosti absolventov a taktiež mimoriadnych výsledkov žiakov.
Keďže údaje za jednotlivé ukazovatele sú zbierané od roku 2009, dlhodobý časový rad umožňuje hlbší pohľad na výsledky v jednotlivých školách. Pripravili sme preto dve analýzy prinášajúce metodiku, ako na základe týchto časových radov identifikovať školy, ktoré sa v jednotlivých predmetoch, ich kategóriách a v celkovom hodnotení dlhodobo najviac zlepšujú, zhoršujú alebo v niektorých rokoch vykazujú veľmi neočakávané krátkodobé výkyvy, vrátane hlavných výsledkov za jednotlivé typy škôl a ukazovatele.
Viac si prečítajte v analýze za základné školy a v analýze za stredné odborné školy a gymnáziá.
Tieto analýzy sú súčasťou projektu, ktorý je podporený z Európskeho sociálneho fondu cez operačný program Efektívna verejná správa.
Štyri dni pred voľbami sme sa od predsedu Smeru –SD Roberta Fica dozvedeli, že peniaze na 13. dôchodok nájde aj „s prstom v nose“. Tu je niekoľko príkladov, na čo peniaze nenašiel za celých 10 rokov vo funkcii premiéra a 12 rokov v pozícii šéfa najsilnejšej vládnej strany.
Na Slovensku by mali prestať rásť hromady smetí na skládkach, viac odpadu by sme mali triediť a použité obaly by sa mali viac recyklovať. S tým súhlasí každý človek, ktorému záleží na kvalite životného prostredia. Naplnenie cieľov v týchto oblastiach si vyžiada v nasledujúcich rokoch stovky miliónov, možno až miliardy eur investícií z verejných aj súkromných zdrojov. S takými veľkými výdavkami sa už tradične spája riziko plytvania. Pozornosť verejnosti by sa preto mala sústrediť na konkrétne opatrenia a investície, aby boli verejné zdroje minuté efektívne.
Od minulého roku spoločne s predsedom Úradom pre verejné obstarávanie Miroslavom Hlivákom a jeho tímom pracujeme na posilnení nezávislosti tejto inštitúcie. Dnes predstavujeme dokument, v ktorom navrhujeme úpravu spôsobu voľby a odvolania predsedu, podpredsedov a členov rady. Prichádzame tiež s konkrétnymi riešeniami na zvýšenie otvorenosti výberových konaní a na zvýšenie transparentnosti fungovania rady. Vsetky odporúčania si môžete prečítať tu.
Projekt, v ktorom INEKO monitoruje nezávislosť verejných inštitúcií a spôsob výberu a odvolávania čelných funkcionárov, podporuje v roku 2020 Fond pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.
Parlament by mal 18. februára prerokovať vládny návrh na zavedenie trinásteho dôchodku, dvojnásobných prídavkov na deti a zrušenie diaľničných známok. Tento vládou narýchlo schválený predvolebný balík opatrení, ak bude prijatý, zásadným spôsobom zvyšuje deficit verejných financií v tomto a ďalších rokoch. Členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) sú jasne proti jeho prijatiu. Opatrenia sú orientované na spotrebu, bez vplyvu na zvýšenie potenciálu ekonomiky do budúcnosti a sú v ostrom protiklade so schváleným výdavkovým limitom. Bez prijatia adekvátnych kompenzačných opatrení by ekonómovia považovali rozpočet za rizikový až veľmi rizikový.
Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) môže deficit slovenských verejných financií presiahnuť 3 % HDP v roku 2022. Takýto rozpočet by bol „mínou“ pre novú vládu a teda dôvodom na „uťahovanie opaskov“ už v najbližšom čase. Ekonómovia apelujú na prezidentku, aby v prípade schválenia tieto opatrenia nepodpísala a vrátila naspäť na prerokovanie do parlamentu.
Viac si prečítajte v tlačovej správe KEA a v grafických podkladoch k nej.