Peter Goliaš a Dušan Zachar boli podpredsedom vlády a ministrom financií Eduardom Hegerom požiadaní o šesťtýždňovú externú spoluprácu pri príprave Plánu obnovy, ktorý bude pokrývať reformy a investície v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (Recovery and Resilience Facility) a boli vymenovaní za expertov pre kapitoly Fiškálna politika, verejné financie a finančná stabilita, resp. Zdravotníctvo. Ide o dobrovoľnú konzultačnú činnosť bez nároku na odmenu.
Vláda predstavila tento mesiac opatrenia údajne za 500 mil. €, ktoré nazvala sociálny balík. Napriek niekoľkým pozitívam ide z veľkej časti o populizmus a snahu kúpiť si za peniaze všetkých popularitu a hlasy voličov. Medzi pozitíva patrí zvýšenie daňového bonusu na deti, ktoré pomôže rodinám s pracujúcimi rodičmi a zmierni riziko chudoby viacdetných rodín. Oproti platnej legislatíve je prínosom aj zníženie trinástych dôchodkov, ktoré boli schválené tesne pred parlamentnými voľbami bez akéhokoľvek krytia v štátnom rozpočte. Vítame aj zrušenie plošných obedov zadarmo a ich poskytovanie len deťom zo znevýhodnených podmienok. Negatíva však prevažujú.
Peter Goliaš v ankete SME: Na čo minúť miliardy z EÚ:
Kandidátov na predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vypočula komisia zložená z politikov ale aj odborníkov. Uchádzačov hodnotil aj riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš, ktorý v rozhovore pre TA3 vysvetľuje význam RRZ, hodnotí jej doterajšiu činnosť, stav verejných financií ako aj samotný spôsob výberu nového predsedu.
Otvorený výberový proces je v súlade s odporúčaniami INEKO, podľa ktorých majú byť čelní predstavitelia kontrolných, regulačných ale aj justičných inštitúcií vyberaní transparentne a na základe verejného vypočutia. Zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že tieto funkcie budú zastávať eticky aj odborne spoľahliví ľudia. Preto je dôležité, aby sa podobne otvorený výber na kľúčové pozície stal vo verejnej správe štandardom.
Projekt, v ktorom INEKO monitoruje nezávislosť verejných inštitúcií a spôsob výberu a odvolávania čelných funkcionárov, podporuje v roku 2020 Fond pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis a Nadácia Konrada Adenauera v Bratislave.
Slovensko prehnane spája očakávania riešení problémov v doprave aj v zaostávaní niektorých regiónov s novými rýchlostnými cestami. Tie sa pritom plánujú v takom rozsahu a nákladoch, že väčšina očakávaní celé desaťročia nie je ani nebude naplnená. Na druhej strane menej nákladné možnosti zlepšenia dopravného prepojenia regiónov SR sa využívajú veľmi slabo, hoci neraz môžu pomôcť skôr. Portál INEKO o doprave prináša konkrétne príklady.