Peter Goliaš v rozhovore pre TA3 zhodnotil avizované ústavné zmeny v dôchodkoch. Okrem iného uviedol:
Za najdôležitejšie reformy podnikatelia považujú systematické zlepšovanie podnikateľského prostredia a reformu justície. Z výdavkov, ktoré by mali byť financované z NGEU, označili za najdôležitejšiu podporu vysokých škôl, vedy a výskumu ako aj výstavbu a rekonštrukciu nemocníc. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v druhej polovici septembra zorganizovala Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) a inštitút INEKO medzi 105 podnikateľmi z celého Slovenska.
Vládny dokument k prioritám vo výstavbe cestnej infraštruktúry schválený v septembri považuje Ján Kovalčík za doteraz najlepší materiál na túto tému. No treba ho čítať celý, nielen poradie projektov. Uznáva aj slabiny, ktoré sú dané nedostatočnosťou vstupných údajov. Odstrániť ich môžu kontinuálne merania dopravy na cestných ťahoch, kde sa zvažujú veľké investície, i kvalitné dopravné modely a štúdie, ktoré posúdia rôzne možnosti riešenia konkrétnych dopravných problémov. Zároveň treba v príprave dopravných stavieb eliminovať požiadavky, ktorých spoločenské prínosy sú banálne v porovnaní s nákladmi navyše. Radšej použime zdroje na iné projekty, aby sme vyriešili viac dopravných problémov a priniesli spolu vyššie prínosy pre celé Slovensko. Je veľmi dôležité, že vysoko medzi prioritami vlády sú aj rekonštrukcie 1300 km ciest I. triedy – to môže už v najbližších rokoch pomôcť mnohým regiónom Slovenska, nielen pár lokalitám, ktorým sa ujde niektorý z mála nových úsekov diaľnice.
Peter Goliaš diskutoval v TA3 o zámeroch v daňovej reforme. Okrem iného podporil zámer znížiť priame dane a odvody. Výpadky v príjmoch štátu by sa mali kompenzovať lepším výberom daní, rušením daňových výnimiek a zvyšovaním menej škodlivých daní pre rast ekonomiky, predovšetkým daní zo spotreby, majetku a zdaňovaním škodlivých vplyvov (tzv. negatívnych externalít) napríklad na životné prostredie. Daňový systém podľa neho potrebuje reformu, ktorá zvýši atraktívnosť Slovenska v očiach investorov a zníži zaťaženie práce najmä zamestnancov a ľudí s nízkymi príjmami.
Členovia Klubu ekonomických analytikov (KEA) sa v ankete konanej v prvej polovici septembra zhodli, že medzi najvyššie priority patrí dôchodková reforma, hlboká reforma školstva a vedy a zlepšovanie podnikateľského prostredia. Širokú pozornosť získala aj potreba inklúzie Rómov, zavedenie viacročných výdavkových stropov, lepší výber daní a digitalizácia Slovenska. Pozrite si zoznam reforiem, ktoré Slovensko urgentne potrebuje uskutočniť. Dnes je jedinečná šanca na ich rýchlu implementáciu vďaka financiám z EÚ. V rýchlej ankete hlasovalo 31 zo 45 členov KEA.
Tu je celý zoznam reforiem zoradených podľa priemernej dosiahnutej známky (teda podľa ich potreby):