INEKO hľadá stážistu, študenta magisterského štúdia ekonómie, manažmentu, verejnej politiky, prípadne aj iných odborov pre pomoc pri realizácii niektorého z našich projektov v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, dopravy a verejných financií. Ponúkame štipendium vo výške 300 eur mesačne po dobu jedného roka so začiatkom od októbra 2021 s možnosťou odmien v závislosti od výsledkov práce. Záujemcovia môžu poslať žiadosť o štipendium, životopis a motivačný list na mailovú adresu uvedenú na tejto stránke. V žiadosti môžu uviesť, na realizácii ktorého projektu by sa najradšej podieľali. Podmienkou prijatia sú dobré študijné výsledky, hodnoty v súlade s misiou INEKO a Konrad Adenauer Stiftung, ktorá štipendium financuje, záujem o verejné dianie. Výhodou je dobrá znalosť angličtiny, analytické myslenie a schopnosť pracovať s dátami.
VÝZVA PREDSEDOVI VLÁDY SR, EDUARDOVI HEGEROVI, A VLÁDE SR k situácii okolo ŠÚKL
Podpísali sme verejnú výzvu predsedovi Vlády SR Eduardovi Hegerovi a Vláde SR k situácii okolo ŠÚKL.
Vyberáme z listu 22 ekonómov, ktorý podpísal aj riaditeľ INEKO Peter Goliaš: “V dôsledku populistických zásahov do dôchodkového systému sa slovenské verejné financie už pred pandémiou dostali do vysokého rizika udržateľnosti. Priame a nepriame dlhodobé náklady koronakrízy túto nelichotivú pozíciu ešte zhoršia. Prešli tie časy, kedy sa dalo spoliehať na to, že dlh sa pri vyššom raste ekonomiky stabilizuje alebo bude klesať. Nič nerobiť a nepokaziť už nestačí. Nástrojmi, ktoré mali pomôcť napraviť tento stav, sú novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a návrh ústavného zákona o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe. S poľutovaním konštatujeme, že v oboch prípadoch zodpovedný prístup ustupuje ideologickým a politickým sporom. Prijatie novely zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa opakovane odsúva pre veci nesúvisiace s podstatou zákona. Návrh ústavného zákona o dôchodkovej reforme je nedostatočný, vágny a nerieši problém neudržateľnosti dôchodkového systému.
Dôvodom tohto vývoja nie je pandémia, ale nedostatok odhodlania, dobrej vôle a politickej zodpovednosti.
Vyzývame preto na vecný a zodpovedný prístup k týmto návrhom. Konkrétne na:
Peter Goliaš diskutoval v TA3 o tom, aké sú plusy a mínusy pôsobenia ministra financií za uplynulý rok, aké priority treba na tomto rezorte aktuálne riešiť, aký veľký stimul a v akej podobe by mala dostať ekonomika v tomto roku, či bola doterajšia antikorona pomoc dostatočná a tiež či je reálne očakávať ešte v tomto volebnom období hlbšie reformy.
Podnikatelia v okrese Piešťany by sa radi viac zapájali do tvorby a implementovania mestských alebo regionálnych plánov rozvoja. Podľa väčšiny z nich na to mesto nevytvára vhodné príležitosti. V najbližších 5-10 rokoch vidia najlepší potenciál v rozšírení rozvoja cestovného ruchu, na čo je potrebná lepšia spolupráca samosprávy a podnikateľov z odvetvia. Dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily v okrese je podľa väčšiny nízka. Pre spomalenie úbytku obyvateľstva treba stavať viac nájomných bytov.
To sú hlavné závery prieskumu, ktorý vo februári uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO medzi podnikateľmi v okrese Piešťany. Zúčastnilo sa ho 50 miestnych podnikateľov všetkých veľkostí, z ktorých väčšina pôsobí v sektoroch služieb a obchodu. Cieľom prieskumu je poskytnúť predstaviteľom mesta spätnú väzbu od podnikateľov a tiež hľadať možnosti efektívnejšej spolupráce.
Prieskum je súčasťou projektu inštitútu INEKO, ktorý finančne podporuje Center for International Private Enterprise (CIPE).