Aktuality

Chudoba a horšie životné podmienky dotláčajú ľudí do toho, že volia viac extrémistov, hovorí šéf INEKO

Z rozhovoru Petra Goliaša pre parlamentnelisty.sk:

INEKO sa snaží podrobne skúmať tendre v oblasti dopravy, špeciálne pri výstavbe diaľnic. Tu na niekoľkých príkladoch dokumentujeme, k akému obrovskému plytvaniu dochádza. Pri jednotlivých súťažiach často vznikajú kartely, kde sa jednotlivé firmy dohodnú medzi sebou, rozdelia si zákazky, ktoré sú, samozrejme, predražené a na ktorých štátu unikajú až stovky miliónov eur. Navyše nominanti štátu často priamo nahrávajú kartelom a prispôsobujú podmienky tak, aby sa uchádzači dohodli a ľahšie „legálne“ predražili tie stavby.

My sa snažíme pomenúvať tieto príčiny a samotného ma trochu mrazí, keď vidím výsledky. Napríklad na štvorkilometrovom úseku diaľnice pri Žiline nám uniklo 80 až 90 miliónov eur. Alebo ak sa pozrieme na úseky diaľnice pri obchvate Prešova, kde nám uniká možno aj viac ako 100 miliónov eur. Takáto podrobná kontrola je potrebná aj v iných oblastiach. Či už sú to IT tendre, zdravotníctvo, obrana.”

Dátum: 30.01.18Chudoba a horšie životné podmienky dotláčajú ľudí do toho, že volia viac extrémistov, hovorí šéf INEKO

Riaditeľ INEKO: Rebríček škôl považujte len za pomocníka

Peter Goliaš v rozhovore pre SME radí rodičom, aké informácie si majú všímať pri výbere strednej školy, ako čítať INEKO rebríčky škôl podľa výsledkov žiakov a tiež aké ďalšie dôležité informácie môžu nájsť na školskom portáli http://skoly.ineko.sk/. Okrem iného hovorí aj o tom, ako by štát mohol zvýšiť informovanosť rodičov o výsledkoch žiakov:

„Privítali by sme, keby štát venoval meraniu výsledkov žiakov, informovaniu rodičov o výsledkoch a riešeniu priepastných rozdielov medzi školami podstatne väčšiu pozornosť ako doteraz. Napríklad je pre nás nepochopiteľné, prečo verejnosť stále nepozná platy absolventov jednotlivých škôl, hoci tieto údaje je možné pomerne ľahko získať zo Sociálnej poisťovne.“

Prečitajte si celý rozhovor

Dátum: 24.01.18Riaditeľ INEKO: Rebríček škôl považujte len za pomocníka

Diskusia Z prvej ruky: Budúcnosť osemročných gymnázií

Peter Goliaš diskutoval Z prvej ruky o avizovanej redukcii 8-ročných gymnázií. Okrem iného povedal:

  • Skorá selekcia žiakov podľa výsledkov vedie podľa OECD k zvyšovaniu nerovnosti vo výsledkoch vzdelávania a k prehlbovaniu závislosti výsledkov od sociálno-ekonomického statusu žiakov. Súčasne v priemere nevedie k lepším výsledkom.
  • Selekcia žiakov podľa výsledkov sa v OECD začína v priemere v 14 rokoch, na Slovensku je to v 11 rokoch.
  • Dlhodobým trendom v OECD je zvyšovanie veku prvej selekcie, napríklad nordické krajiny selekciu žiakov na prvom aj druhom stupni vzdelávania zrušili.
  • Ak už dochádza k skorej selekcii, OECD odporúča, aby boli oddelené skupiny žiakov obojsmerne priepustné. Čiže ak sa niekto zlepší, mal by mať možnosť dostať sa do skupiny “lepších” a naopak. Oddeľovanie žiakov do rôznych škôl priepustnosť výrazne znižuje.
  • Podľa predbežnej analýzy INEKO maturanti z 8-ročných gymnázií na Slovensku nemajú výrazne lepšie výsledky ako maturanti zo 4-ročných gymnázií.

Vypočujte si celú diskusiu.

Dátum: 24.01.18Diskusia Z prvej ruky: Budúcnosť osemročných gymnázií

Ospravedlnenie

Inštitút INEKO sa ospravedlňuje 8-ročnému Gymnáziu Vincenta de Paul na Bachovej ulici v Bratislave za to, že sme ho v článku Denníka N zo 17.1.2018 označili za školu „so slabším hodnotením výsledkov žiakov“. K uvedenému označeniu došlo mylnou zámenou za gymnázium s rovnakým menom a sídlom v Topoľčanoch. Hodnotenie bratislavského gymnázia Vincenta de Paul podľa metodiky INEKO je dostupné tu.

Dátum: 19.01.18Ospravedlnenie

Podnikatelia chcú so štátom komunikovať digitálne, nie papierovo

INEKO v spolupráci s Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS) prináša súhrn rozhovorov s desiatimi podnikateľmi o ich požiadavkách na väčšiu informačnú otvorenosť štátu. Podnikatelia chcú najmä zásadne zlepšiť digitálnu komunikáciu so štátom, ako aj automatické a prehľadné zverejňovanie informácií z verejného sektora. Dôsledkom doterajšieho prístupu je čoraz väčšie zaostávanie Slovenska vo využívaní digitálnych technológií pri poskytovaní verejných služieb. V rebríčku E-Government Development Index, ktorým OSN hodnotí vyspelosť digitálnej otvorenosti krajín, bolo Slovensko ešte v roku 2008 na 38. mieste sveta, odvtedy sa prepadlo na 67. miesto zo 193 hodnotených.

Dátum: 15.01.18Podnikatelia chcú so štátom komunikovať digitálne, nie papierovo

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu
  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • IT Asociácia Slovenska
  • Msquare s.r.o.
  • Posam spol. s r.o.
  • Republiková únia zamestnávateľov
  • Union zdravotná poisťovňa