Aktuality

Pozrite si najnovšie poradie základných a stredných škôl

Upozornenie: Dňa 29.3.2018 sme vykonali opravu, po tom ako sme na portáli upravili údaje dvoch škôl. Táto zmena spôsobila aj zmenu poradia v rebríčkoch. Ku chybám nedošlo našou vinou, ale v dôsledku skutočnosti, že údaje preberané od verejných inštitúcií obsahovali chyby. Na chyby nás upozornili dotknuté školy. Po preverení námietok sme údaje ihneď opravili. Za vzniknuté komplikácie sa ospravedlňujeme.

V aktuálnom vydaní školských rebríčkov sa najlepšie vo svojich kategóriách umiestnili ZŠ na Krosnianskej v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej a Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymn. na Teplickej v Bratislave.

Ak hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi viacerých možností, alebo máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov, mohla by vás zaujímať aktualizácia nášho portálu základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) skoly.ineko.sk, v rámci ktorej sme doplnili najnovšie údaje o:

  • uplatnení absolventov SŠ (absolventská miera nezamestnanosti),
  • mimoriadnych výsledkoch žiakov (odmeňované ministerstvom školstva),
  • pridanej hodnote (PH) v slovenskom jazyku,
  • výsledkoch štátnej školskej inšpekcie na školách,
  • počtoch učiteľov a žiakov vrátane informácie o počte žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a informácie, do akej miery učitelia využívajú informačné technológie,
  • podieli absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR,
  • finančných zdrojoch škôl v prepočte na jedného žiaka,
  • zapojení škôl do vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE).

Dátum: 27.03.18Pozrite si najnovšie poradie základných a stredných škôl

HOSŤ V ŠTÚDIU TA3: P. Goliaš o súčasnom podnikateľskom prostredí

Čo trápi našich podnikateľov a čo by im pomohlo? Aj o tom diskutovali tento týždeň odborníci na diskusnom fóre Hospodárskych novín s názvom “Dobehne tiger do cieľa?”. Na otázky odpovedal Peter Goliaš, riaditeľ INEKO.

Výber z diskusie:

  • V medzinárodných aj domácich rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia Slovensko približne od roku 2006 stagnuje, alebo sa zhoršuje. Spolu s Maďarskom sa u nás podniká najťažšie v krajinách Vyšehradskej štvorky.
  • Podľa tvrdých dát rebríčka Doing Business zaostávame najviac v byrokracii pri stavebnom konaní (91. miesto, ide najmä o čas potrebný na získanie územného a stavebného povolenia), ďalej v ochrane minoritných investorov (89. miesto, ide najmä o nízku transparentnosť a hmotnú zodpovednosť manažmentu vo vzťahu k majiteľom), ako aj v dĺžke trvania a výške nákladov na vymáhanie kontraktov (84. miesto) či na rozbehnutie podnikania (83. miesto).
  • Podľa mäkkých dát rebríčka Svetového ekonomického fóra, ktoré zisťuje názory podnikateľov, zaostávame najmä v efektívnosti súdnictva pri riešení sporov (131. miesto) a v negatívnom vplyve daňového systému na motivácie pracovať (131. miesto), vo zvýhodňovaní vybraných podnikateľov vládnymi úradníkmi (130. miesto) a v regulačnej záťaži (129. miesto). S tým súvisia aj hlavné bariéry v podnikaní, za ktoré podnikatelia označili korupciu, neefektívnu administratívu štátu a tiež daňové sadzby a regulácie.
  • Kde možno dosiahnuť rýchly pokrok? Treba prijať množstvo menších opatrení, ktoré predovšetkým znížia administratívnu a finančnú záťaž, zrýchlia stavebné konanie, zvýšia ochranu minoritných akcionárov, uľahčia rozbiehanie podnikania a zmenia daňový systém, aby menej zaťažoval podnikateľov a zvýšil motiváciu ľudí pracovať.
  • Súčasne treba odstrániť korupciu a kartely z verejného obstarávania a rozhodovania o štátnych dotáciách či reguláciách. To si vyžaduje posilnenie nezávislosti a odbornosti kontrolných a justičných inštitúcií ako aj ich zodpovednosti voči verejnosti.
  • Do tretice je potrebné zvýšiť kvalitu vzdelávania napríklad meraním a zverejňovaním výsledkov škôl vrátane uplatnenia absolventov na trhu práce a naviazať financovanie stredných a vysokých škôl na tieto výsledky.

Dátum: 19.03.18HOSŤ V ŠTÚDIU TA3: P. Goliaš o súčasnom podnikateľskom prostredí

Nedopusťme, aby mafia ovládla štát a zničila slobodu slova

Slobodné a nezávislé médiá patria medzi piliere demokracie. Ich úlohou je kontrolovať mocných, aby svoju moc nezneužívali na úkor ostatných. Akékoľvek urážanie novinárov zo strany politikov, prípadne ich zastrašovanie zo strany podnikateľov, je preto neprípustné. Ak dochádza k vraždeniu novinárov a ich blízkych, ide o priame ohrozenie slobody slova a demokracie, ktorá jediná môže zabezpečiť kvalitný život pre občanov. Ak navyše vznikajú podozrenia z prieniku mafie do vrcholných orgánov štátu, ide o bezprostrednú hrozbu zničenia dôvery v základné usporiadanie spoločnosti.

INEKO vyjadruje hlboké znepokojenie z nedávnych udalostí. Mafia na Slovensku nesmie mať žiadne miesto. Ani rozkrádanie eurofondov či daňové podvody. Krajina, kde zastrelia človeka pravdepodobne len preto, že je odvážny, hľadá pravdu a píše o možných podvodoch a zlodejstvách, nemôže byť šťastná ani úspešná. Ak nechytíme a nepotrestáme vrahov a ľudí za nimi, budú kradnúť a možno aj vraždiť, ďalej. To platí aj pre vrahov Róberta Remiáša a Daniela Tupého.

Dokážeme to zmeniť? Ide o budúcnosť nás aj našich detí. Demokracia nám dáva šancu na zmenu už pri najbližších voľbách. Rozkrádanie eurofondov či obrovské daňové podvody totiž nie sú možné bez politického krytia. Ozvať by sa mali všetci slušní ľudia. Či už v rozhovoroch so známymi, alebo účasťou na verejných protestoch. Len verejný tlak totiž môže prinútiť zodpovedných, aby sa veci začali meniť k lepšiemu. Zabíjanie nevinných ľudí by malo byť impulzom osobitne pre politikov, úradníkov, policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí doteraz zneužívanie moci mlčky tolerovali. Nedajme sa zastrašiť hrubým násilím a žiadajme spravodlivosť!

Dátum: 1.03.18Nedopusťme, aby mafia ovládla štát a zničila slobodu slova

Analytik o obchvate Bratislavy: O nereálnosti termínov politici vedeli

INEKO poukazovalo na riziko oneskorenia výstavby obchvatu Bratislavy a mali sme pravdu. Práve skorším termínom výstavby ministerstvo dopravy obhajovalo formu obstarania PPP (inými slovami skrývanie verejného dlhu) pred tradičným obstarávaním. Ak by sme stavali tradične, mohli sme tiež ušetriť finančné náklady, ktoré si budú účtovať banky za to, že požičali peniaze súkromníkovi. Teraz sa ukazuje, že analýzy výhodnosti PPP stáli na vode. Realita je taká, že ak všetko dobre dopadne, budeme mať vyšší skrytý dlh a drahšiu diaľnicu s oneskorením 1-2 roky. V horšom prípade si počkáme dlhšie.

Prečítajte si celý rozhovor s Jánom Kovalčíkom

Dátum: 19.02.18Analytik o obchvate Bratislavy: O nereálnosti termínov politici vedeli

Demokracia prináša výsledky, tak si ju chráňme

Najdemokratickejšie štáty sveta sú zároveň aj najbohatšie a ľudia v nich sa dožívajú najviac rokov. V grafe ide o zelené krúžky v pravom hornom rohu. Zeleným krúžkom sme označili štvrtinu najbohatších štátov sveta podľa hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa po zohľadnení rôznych cien. Patrí medzi ne aj Slovensko, v grafe má súradnice [7,16; 76,7].

Zdroje údajov:
Index demokracie v roku 2017 – Economist Intelligence Unit
Očakávaná dĺžka života pri narodení v roku 2015 – Svetová zdravotnícka organizácia
HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily v roku 2016 – Medzinárodný menový fond

Dátum: 5.02.18Demokracia prináša výsledky, tak si ju chráňme

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu
  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • IT Asociácia Slovenska
  • Msquare s.r.o.
  • Posam spol. s r.o.
  • Republiková únia zamestnávateľov
  • Union zdravotná poisťovňa