Upozornenie: Dňa 29.3.2018 sme vykonali opravu, po tom ako sme na portáli upravili údaje dvoch škôl. Táto zmena spôsobila aj zmenu poradia v rebríčkoch. Ku chybám nedošlo našou vinou, ale v dôsledku skutočnosti, že údaje preberané od verejných inštitúcií obsahovali chyby. Na chyby nás upozornili dotknuté školy. Po preverení námietok sme údaje ihneď opravili. Za vzniknuté komplikácie sa ospravedlňujeme.
V aktuálnom vydaní školských rebríčkov sa najlepšie vo svojich kategóriách umiestnili ZŠ na Krosnianskej v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej a Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymn. na Teplickej v Bratislave.
Ak hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi viacerých možností, alebo máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov, mohla by vás zaujímať aktualizácia nášho portálu základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) skoly.ineko.sk, v rámci ktorej sme doplnili najnovšie údaje o:
Čo trápi našich podnikateľov a čo by im pomohlo? Aj o tom diskutovali tento týždeň odborníci na diskusnom fóre Hospodárskych novín s názvom “Dobehne tiger do cieľa?”. Na otázky odpovedal Peter Goliaš, riaditeľ INEKO.
Výber z diskusie:
Slobodné a nezávislé médiá patria medzi piliere demokracie. Ich úlohou je kontrolovať mocných, aby svoju moc nezneužívali na úkor ostatných. Akékoľvek urážanie novinárov zo strany politikov, prípadne ich zastrašovanie zo strany podnikateľov, je preto neprípustné. Ak dochádza k vraždeniu novinárov a ich blízkych, ide o priame ohrozenie slobody slova a demokracie, ktorá jediná môže zabezpečiť kvalitný život pre občanov. Ak navyše vznikajú podozrenia z prieniku mafie do vrcholných orgánov štátu, ide o bezprostrednú hrozbu zničenia dôvery v základné usporiadanie spoločnosti.
INEKO vyjadruje hlboké znepokojenie z nedávnych udalostí. Mafia na Slovensku nesmie mať žiadne miesto. Ani rozkrádanie eurofondov či daňové podvody. Krajina, kde zastrelia človeka pravdepodobne len preto, že je odvážny, hľadá pravdu a píše o možných podvodoch a zlodejstvách, nemôže byť šťastná ani úspešná. Ak nechytíme a nepotrestáme vrahov a ľudí za nimi, budú kradnúť a možno aj vraždiť, ďalej. To platí aj pre vrahov Róberta Remiáša a Daniela Tupého.
Dokážeme to zmeniť? Ide o budúcnosť nás aj našich detí. Demokracia nám dáva šancu na zmenu už pri najbližších voľbách. Rozkrádanie eurofondov či obrovské daňové podvody totiž nie sú možné bez politického krytia. Ozvať by sa mali všetci slušní ľudia. Či už v rozhovoroch so známymi, alebo účasťou na verejných protestoch. Len verejný tlak totiž môže prinútiť zodpovedných, aby sa veci začali meniť k lepšiemu. Zabíjanie nevinných ľudí by malo byť impulzom osobitne pre politikov, úradníkov, policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí doteraz zneužívanie moci mlčky tolerovali. Nedajme sa zastrašiť hrubým násilím a žiadajme spravodlivosť!
INEKO poukazovalo na riziko oneskorenia výstavby obchvatu Bratislavy a mali sme pravdu. Práve skorším termínom výstavby ministerstvo dopravy obhajovalo formu obstarania PPP (inými slovami skrývanie verejného dlhu) pred tradičným obstarávaním. Ak by sme stavali tradične, mohli sme tiež ušetriť finančné náklady, ktoré si budú účtovať banky za to, že požičali peniaze súkromníkovi. Teraz sa ukazuje, že analýzy výhodnosti PPP stáli na vode. Realita je taká, že ak všetko dobre dopadne, budeme mať vyšší skrytý dlh a drahšiu diaľnicu s oneskorením 1-2 roky. V horšom prípade si počkáme dlhšie.
Najdemokratickejšie štáty sveta sú zároveň aj najbohatšie a ľudia v nich sa dožívajú najviac rokov. V grafe ide o zelené krúžky v pravom hornom rohu. Zeleným krúžkom sme označili štvrtinu najbohatších štátov sveta podľa hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa po zohľadnení rôznych cien. Patrí medzi ne aj Slovensko, v grafe má súradnice [7,16; 76,7].
Zdroje údajov:
Index demokracie v roku 2017 – Economist Intelligence Unit
Očakávaná dĺžka života pri narodení v roku 2015 – Svetová zdravotnícka organizácia
HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily v roku 2016 – Medzinárodný menový fond