Peter Goliaš na TA3 diskutoval o návrhu na zdvojnásobenie vianočných príspevkov pre dôchodcov. Okrem iného povedal:
Návrh súvisí s blížiacimi sa parlamentnými voľbami v roku 2020. Osloviť týmto spôsobom tesne pred voľbami 1,25 milióna dôchodcov je pre politikov veľkým lákadlom.
Politici by mali predložiť návrh kompenzačných opatrení, z čoho sa zvýšenie zaplatí. Inak hrozí, že dôjde k zvýšeniu verejného dlhu, čo zhorší našu pripravenosť na budúce krízy a starnutie obyvateľstva. Napríklad Česko je pripravené oveľa lepšie, keďže dlh tu klesá k 30 % HDP, zatiaľ čo u nás je tesne pod 50 % HDP.
Návrh prichádza v čase, keď domáce ani zahraničné nezávislé inštitúcie neveria plánu vlády dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v tomto roku. Navyše sa znižujú odhady rastu ekonomiky, čo môže prognózy vývoja verejných financií ešte zhoršiť.
Vianočný príspevok funguje od roku 2006 a treba počítať, že bude kvôli vysokej popularite vyplácaný dlhodobo. Optimálne by však bolo príspevky premietnuť do výšky mesačných dôchodkov, ktoré sú vyplácané automaticky, aby tak už nemohli byť zneužívané v politickom boji. Súčasne by sa mali koncentrovať na dôchodcov, ktorí sú najviac ohrození chudobou. Kým v riziku chudoby žije 7-8 % dôchodcov, vianočný príspevok poberá zhruba 85 % z nich.
Dôchodcovia patria medzi skupiny najmenej ohrozené chudobou. Vláda by mala sociálne opatrenia cieliť na skupiny najviac ohrozené chudobou. Ide predovšetkým o viacpočetné rodiny s deťmi, osamelých rodičov s deťmi, ľudí bez práce a segregované rómske komunity.
Pozrite si grafy k výsledkom rýchlej ankety medzi členmi Klubu ekonomických analytikov (KEA) o nomináciách na posty guvernéra a viceguvernéra NBS. Anketa prebehla v decembri 2018 a zúčastnilo sa jej 26 z celkového počtu 42 členov KEA.
Najdemokratickejšie štáty sveta sú aj najbohatšie a ľudia v nich žijú najdlhšie
Existujú aj bohaté nedemokratické štáty, bez výnimky ale ide o štáty bohaté na ropu
Ak vylúčime ropné štáty a Singapur, na svete neexistuje žiadna krajina s horšou demokraciou a zároveň bohatšia ako Slovensko
Kvalita demokracie na Slovensku je vyššia ako v Maďarsku či Poľsku, ale nižšia ako v Česku (všade sa však od roku 2006 zhoršila)
Kvalita demokracie na Slovensku je na úrovni Brazílie, Argentíny, Panamy či Indie, ale napríklad horšia ako v Uruguaji, Botswane, Čile alebo Kostarike
V Čile a Kostarike (dve modré bodky s indexom demokracie blízko hodnoty 8) ľudia žijú v priemere zhruba o 2,5 roka dlhšie ako na Slovensku
V Rusku je autoritatívny režim a ľudia tam žijú v priemere o 5,5 roka kratšie ako na Slovensku
V Číne je autoritatívny režim a ľudia tam žijú v priemere o 1 rok kratšie ako na Slovensku, pričom HDP na hlavu po zohľadnení cenových rozdielov je v Číne len zhruba polovičné v porovnaní so Slovenskom
Situácia okolo budúceho najdlhšieho diaľničného tunela na Slovensku, tunela Višňové, sa stále viac zamotáva. Zašlo to až tak ďaleko, že minister dopravy uvažuje o vypovedaní zmluvy so stavbármi, pričom na problémy upozorňujú odborníci už dva roky. Čo sa bude diať, ak stavba výrazne mešká už dnes? Kedy bude táto dôležitá dopravná tepna dokončená? A kto ju vôbec dokončí? Prečo dostavba „D1-tky“ z Bratislavy do Košíc neustále mešká? Braňo Závodský sa rozprával s analytikom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Jánom Kovalčíkom.
Aký postoj zaujať k dianiu na Ukrajine a v Rusku? Je v záujme Slovenska trvať na hodnotách demokracie a dodržiavaní medzinárodného práva, alebo uprednostniť dobré vzťahy s Ruskom? Mnohí naši politici v tom zjavne nemajú jasno.