Sociálne ohrozeným môže pomôcť uľahčenie podnikania

Dátum: 23.02.2009

Predvolený sľub ,,rast zamestnanosti dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnených skupín“, zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO známkou 1,3 (na škále -3 až +3). Zhodli sa, že štát by mal pomáhať sociálne ohrozeným ľuďom. Kritika smerovala k nástrojom, keď upozornili, že návrh kompenzácie nízkej mzdy štátnymi dotáciami by mohol ľudí odrádzať od hľadania si práce. Odborníci tiež poukázali na protichodné kroky vlády, ako je napríklad úprava zákonníka práce, ale i zvýšenie minimálnej mzdy; ktorých dôsledkom bude nevytvorenie, ohrozenie, či zánik nízko platených miest. Vláda by sa mala skôr zamerať na vytváranie vhodného podnikateľského prostredia vrátane znižovania odvodov.

Znenie sľubu:

SMER – sociálna demokracia vníma ako osobitne dôležité zvýšenie zdrojov na aktívnu politiku zamestnanosti vo vzťahu k dlhodobo nezamestnaným osobám, nezamestnaným v zaostávajúcich regiónoch a ku znevýhodneným skupinám, do ktorých SMER – sociálna demokracia zaraďuje mladých ľudí bezprostredne po skončení stredoškolského alebo vysokoškolského vzdelania, zdravotne postihnutých, matky s deťmi a osoby vo veku blízkom dôchodkovému veku. Prioritným nástrojom bude rozvoj ľudských zdrojov zameraný na kľúčové schopnosti ľudí efektívne sa zapojiť do ekonomických aktivít v poznatkovej ekonomike. Dôraz bude klásť na schopnosti ľudí umiestniť sa na trhu práce, najmä prostredníctvom podpory cielených vzdelávacích programov zohľadňujúcich trh práce v danom území.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Zapojenie nízko kvalifikovaných dlhodobo nezamestnaných osôb do zamestnania bude vláda podporovať poskytovaním vyrovnávacej dávky, ktorá by mala zvýšiť atraktivitu zamestnania sa aj v prípade nízkej mzdy.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Správny cieľ, mal by sa však uskutočnovať najmä vytváraním vhodného podnikateľského prostredia.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Vždy spozorniem, keď vláda ide zamestnávať ľudí. Radšej nech namiesto zavádzania nových programov odbúrava existujúce prekážky – minimálnu mzdu, odvodové zaťaženie, etc.
Martin Jaroš, týždenník Trend

Dobrý sľub, ale prostriedky na jeho realizáciu sú zlé. Vláda chce kompenzovať nízku mzdu štátnym príspevkom. To je však demotivujúci prvok. Občan by sám mal spoznať vlastné šance uspieť na trhu práce a urobiť všetko pre zvýšenie ceny svojej ponuky, t.j. zvýšiť si vzdelanie, rekvalifikovať sa, rozhodnúť sa pre zmenu trvalého bydliska etc.
Radoslav Štefančík, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava

Zámer je jasný, navrhované nástroje nesprávne, reálne kroky (zvyšovanie minimálnej mzdy, zmeny v zákonníku práce) robia z týchto cieľov nedosiahnuteľnú métu.
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka

Ďalší príklad nekoncepčného tápania a absencie vlastnej politickej agendy. Tento zámer je v priamom protiklade so zámerom administratívne zvýšiť minimálnu mzdu (pozri komentár o akademicky a empiricky podloženom zistení, že vyššia minimálna mzda vedie k vyššej nezamestnanosti znevýhodnených skupín). Spolu s návrhom vyrovnávacej dávky je vynikajúcou ilustráciou systematickosti a účelnosti pri vynakladaní prostriedkov štátneho rozpočtu: Najprv zvýšime minimálnu mzdu, potom rozdiel oproti pôvodnej, alebo ešte vyšší, doplatíme zamestnávateľom zo štátneho rozpočtu (niečo ako dotácia za nepestovanie ďateliny v Hlave XXII.). Okrem iného je tento avanturistický návrh v protiklade so zámerom znížiť počet úradníkov, pretože sa zdá, že takto navrhnutý systém povedie k vyššej administratívnej náročnosti.
Anonymný autor

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.