Sľuby a lamentácie - čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Dátum: 24.02.2009

INEKO zverejňuje zoznam predvolebných a povolebných sľubov a lamentácií predstaviteľov vlády, ktorá vzišla z parlamentných volieb v roku 2006. Zoznam bude priebežne doplnený o monitoring plnenia týchto sľubov. Cieľom projektu je poskytnúť verejnosti obraz o napĺňaní sľubov a tým prispieť k tomu, aby každé budúce voľby na Slovensku boli menej o populizme (t.j. hlásaní populárnych, avšak nereálnych sľubov, resp. sľubov škodlivých pre krajinu) a viac o hľadaní skutočných riešení problémov. Pre vstup do zoznamu kliknite na:

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia


Aktuálne výstupy projektu:


Prečítajte si tiež názory INEKO na populizmus:

Zdá sa, že populizmus víťazí takmer v celej Európe, bez ohľadu na tradície, ekonomickú alebo kultúrnu vyspelosť. Prečo?
Populizmus nevíťazí všade, ale súhlasím, že momentálne v mnohých krajinách. Podľa mňa to spôsobujú tri hlavné príčiny. Prvou je spomínaná zložitosť produktu, ktorý verejnosti politici predávajú. Predavač hot-dogov nemôže ľuďom predať prázdny rožok na základe pekných rečí, ani keby bol jediný na svete. Každý predsa vie, ako má hot-dog vyzerať. Problematika dôchodkového systému sa vysvetľuje oveľa ťažšie – najmä ak sa verejnosť venuje prioritne napríklad klebetám. Druhý problém je nedostatok konkurencie. Ak by strany fungovali v takom konkurenčnom prostredí ako napríklad predajcovia počítačov, populizmus by bol obmedzený. Hoci málokto z nás vie, čo obsahuje pécečko, konkurenčný tlak nám zabezpečí smerovanie k optimálnej kvalite produktu. V konkurenčnom politickom prostredí súperiace strany znižujú mieru populizmu – súťaž výlučne na jednej strane politického spektra (ako napríklad u nás) však evidentne nestačí. Tretím problémom je zodpovednosť odbornej verejnosti: bežný človek nerozumie veľmi zložitým medicínskym operáciám, lekári ani veľmi nepôsobia v konkurenčnom prostredí. Napriek tomu sa nepokúšajú nahradiť potrebnú operáciu ľadviny debatou o počasí. Je to preto, lebo rátajú s tlakom a kontrolou ich kolegov (takzvanej peer group). Aby som to zhrnul a zjednodušil: Populizmus spôsobuje zložitosť dnešného sveta spolu s nepozornosťou verejnosti, slabá konkurencia medzi politickými stranami a nízka spoločenská zodpovednosť odbornej verejnosti.

Predstavme si, že máme dvoch pacientov, ktorým život zachráni iba umelá oblička. V danom čase máme k dispozícii iba jednu. Ekonóm (napríklad lekár) vyberie jeden z civilizovaných rozhodovacích mechanizmov o použití obmedzeného zdroja, v tomto prípade v súčasnosti pravdepodobne administratívny. Populista bude tvrdiť, že nie je pravda, že oblička musí byť iba jedna. „Som ochotný rozhodnúť, ako sa rozdelí jedna oblička medzi dvoch pacientov, ale najprv musíme mať obličky dve,“ povie. Bude to tvrdiť, až kým sa ho neopýtate, odkiaľ tú ďalšiu obličku chce zobrať (vtedy hrozí, že ju naozaj niekomu zoberie!). Alibista povie: „Ak máte svedomie poslať na smrť nevinného človeka, urobte to. Ja s tým nechcem mať nič spoločné.“ Ak by súťaž o obličku nepokračovala, alibista by nerozhodnutím rozhodol o smrti oboch pacientov. Lenže súťaž pokračovať bude a všetci si vieme predstaviť ako.

Os 3: Sľuby s riešeniami; sľuby bez riešení
Chceli by sme nižšie ceny a vyššie mzdy? Nuž, kto už by len nechcel. Na ich dosiahnutie však treba urobiť veľa technicky a ekonomicky ťažkých krokov. Najmä však marketingovo ťažkých. Nie je ľahké vysvetliť, že vyššia vymožiteľnosť práva, liberalizácia trhu či efektívnejší systém bankrotov povedú k poklesu cien. Oveľa ľahšie sa vysvetľuje, že k nemu povedie zákon, ktorý nižšie ceny jednoducho nariadi. Myslím, že riešenie tohto problému nemôžme veľmi očakávať len od politikov a médií. Jedni aj druhí sú presadzovaním nepopulárnych riešení ohrození „na živote“. Politici, aj média (väčšinou) sú závislí na voličoch/čitateľoch. Pokiaľ všeobecná a najmä odborná verejnosť nebude dostatočne zapojená do oddeľovania skutočných riešení od nereálnych sľubov, bude ich zmiešavanie naďalej pokračovať. V lepšom prípade.

Vybrané citáty o populizme:


Živit chudého člověka sliby je okrádání chudého.
Karel Čapek

Ak hovoria, čo chceme počuť, môžu robiť, čo nechceme vidieť.
Tomáš Janovic, Pravda, 29.9.2007

Maďari sa búria, lebo ich vraj Ferenc Gyurcsány klamal. Čo už. Aj tak je však všetko inak. Politici na celom svete klamú, lebo časť voličov je sklamaná, keď nie je klamaná. Nik sa nebúri a ani nezúri. Voliči sa búria až vtedy, keď im, tak ako teraz v Maďarsku, politici povedia pravdu.
Ján Füle, Pravda, 20.9.2006

Nothing is eternal and central Europe will regain its ability to impress. Incompetent populism has a sunset clause built into it… But this progression will need a helping hand. The best that can happen is for people to realize that they need to be the movers and shakers – and that the time is now.
Pawel Swieboda, director of demos-Europa – Centre for European Strategy
Scott Salembier, analyst with CEEMarketWatch
Financial Times, Central Europe must tackle its political malaise, 6.10.2006

Najnebezpečnejší ľudia v biznise su tí, ktorí veria vlastným lžiam..
Lucy Kellaway

There are times in politics when you must be on the right side and lose.
John Kenneth Galbraith