Plošné prepúšťanie postihne aj najlepších úradníkov

Dátum: 19.02.2008

Sľub ,,prepustiť pätinu úradníkov“, zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO známkou 0,5 (na škále -3 až +3). Prezamestnanosť štátnej správy považujú za problém, zámer znižovať počet úradníkov preto ocenili. Namiesto paušálneho prepúšťania by však vláda mala auditmi identifikovať prebytočných úradníkov a presunúť ich na nedostatočne obsadené činnosti, prípadne prepustiť. Pri plošnom prepúšťaní totiž odídu aj tí najschopnejší úradníci, čo by narušilo chod verejného sektora.

Znenie sľubu:

Zabezpečiť 20 % zníženie plánovaného počtu zamestnancov v štátnych rozpočtových organizáciách a v príspevkových organizáciách s cieľom dosiahnuť úsporu finančných prostriedkov kapitol štátneho rozpočtu a súčasne zabezpečiť zefektívnenie vynakladania verejných prostriedkov s prihliadnutím na individuálne potreby jednotlivých rozpočtových kapitol (do 31.12.2007).
Zdroj: Uznesenie Vlády SR, 11.10.2006

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Niet pochýb o tom, že v štátnej správe existuje prezamestnanosť. Znížiť zamestnanosť plošne o 20% však považujem za nesprávne. Niektoré úrady by mohli dosiahnuť podstatne vyššie úspory (napríklad ministerstvo hospodárstva alebo FNM), iné by bolo treba možno naopak ešte posilniť.
Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

Paušálne znižovanie je nevhodné a asi aj nemožné (tak ako sa to už ukazuje). Úradníkov je možno niekde veľa, inde chýbajú. Verejná správa nie je spotrebným systémom, jej fungovanie je podmienkou fungovania ekonomiky.
Juraj Nemec, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystric

Bez analýz a auditu je to veľmi nezodpovedný cieľ. Zodpovedné by bolo povedať percento prepustených vychádzajúc z realizovaných analýz. Takto to môže ohroziť fungovanie štátnej správy.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska

V štátnych rozpočtových organizáciách podľa mňa pracuje pätina zamestnancov neefektívne. Ich prepustenie si vyžaduje odbornosť a námahu, ktorú v najbližšom období nepredpokladám. Ak sa podarí prepustiť 20 percent zamestnancov na základe jedného uznesenia vlády, odídu najmä tí najužitočnejší úradníci.
Eugen Jurzyca, INEKO

Napriek razantnosti tohto sľubu, vláda zatiaľ nepredstavila jeho výsledky. Znižovanie počtu úradníkov sa však nerobí znížením personálneho stavu, ale obmedzením náplne ich práce. Vláda by preto mala zvážiť, či niektoré aktivity, ktoré vykonávajú štátni úradníci by nemohol robiť súkromný sektor, resp. charita. Účinným prostriedkom by teda mohla byť privatizácia určitých činností štátu.
Radoslav Štefančík, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava

Tentokrát 20 percent? Čo keď v niektorých inštitúciach treba prepustiť 40 percent a v niektorých treba naopak prijať nových zamestnancov? Ďalší na prvý pohľad ušľachtilý cieľ, ale v podstate len ďalší krok nezmyselného socialistického plánovania.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Bez seriózného auditu, ktorý by jasne ukázal, kde sa dá a kde nedá znižovať, sa môže snaha minúť účinku.
Emília Sičáková-Beblavá, Transparency International Slovakia

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.