Len vyššie platy zdravotníctvu nepomôžu, nevyhnutná je reforma

Dátum: 23.02.2009

Predvolený sľub ,,lepšie pracovné a životné podmienky zdravotníkov, vyššie platy“, zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO známkou 1,3 (na škále -3 až +3). Poukazujú najmä na fakt, že do zdravotníctva plynie menej financií, najmä zo súkromného sektoru, ako v krajinách OECD. Samotné zvyšovanie platov však nerieši rozdiely v kvalite jednotlivých poskytovateľov. Systém preto treba najskôr zreformovať, odstrániť neefektívnosti a šedú ekonomiku, až potom doň vkladať viac peňazí. Objavil sa aj názor, že o mzdách by mal vzhľadom na uskutočnenú decentralizáciu rozhodovať manažment zdravotníckych zariadení.

Znenie sľubu:

SMER legislatívne utvorí podmienky pre zlepšenie pracovných a životných podmienok predovšetkým lekárov v nemocniciach, ale aj lekárov prvého kontaktu. (…) SMER predovšetkým vyvinie maximálne úsilie, aby občania opäť nadobudli dôveru k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo ide ruka v ruke s humanizáciou prístupu zdravotníkov k pacientom a adekvátnym ohodnotením práce lekárov a zdravotných sestier.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že do roku 2010 je možné pri mzdovom ohodnotení lekárov a sestier priblížiť sa k 1,5 až 3-násobku priemernej mzdy, presnejšie dostať sa na ich úroveň. U lekárov spomínaný trojnásobok predstavuje cca 54.000,-Sk, pričom v decembri 2006 sa reálne priemerná mzda lekárov vo fakultných nemocniciach pohybovala nad 40.000,-Sk. U sestier spomínané 1,5-násobné zvýšenie by malo predstavovať 27.000,-Sk, pričom priemerná mzda sestry v decembri 2006 bola viac ako 20.000,-Sk.
Zdroj: Tlačová správa Ministerstva zdravotníctva, 29.1.2007

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Zvýšenie socioekonomického statusu lekárov je podmienené výraznou reštrukturalizáciou poskytovateľov a zmenou pre- a postgraduálneho vzdelávania lekárov. Samotné vyššie platy nevyriešia problém zmiešanej kvality slovenského zdravotníctva, a len obmedzene zabránia odchodu zdravotníkov do zahraničia.
Martin Filko, Sanigest International

Najprv treba systém zreformovať, zaplátať diery, potom môžeme doň naliať aj viac peňazí – a možno aj zo súkromných zdrojov. Avšak o tom sa zrejme nehovorilo :(
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka

Do zdravotníctva dávame najmä zo súkromných zdrojov menej ako vo väčšine krajín OECD. Merané podielom na HDP. “Legislatívne zmeny” ale môžu pomôcť iba vtedy, ak vieme, čo má byť ich obsahom. Inak nemá spoliehanie sa na ne väčší význam než žiaden.
Eugen Jurzyca, INEKO

O mzdách zdravotných pracovníkov by sa vzhľadom na uskutočnenú decentralizáciu malo rozhodovať na úrovni manažmentov jednotlivých zdravotníckych zariadení.
Richard Ďurana, INESS

Platy lekárov a sestier v pracovnom pomere sú skutočne príliš nízke a spôsobujú deformácie vo fungovaní systému. Oproti základnému a strednému školstvu je ale trochu iná situácia, šedá ekonomika a neefektívnosti sú rozsiahlejšie a je ich nutné riešiť zároveň s platmi.
Juraj Nemec, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Lekári a sestričky si určite zaslúžia vyššie platy. Zdroje na ne by sa mali nájsť najmä pokračovaním v zefektívňovaní fungovania zdravotníctva.
Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.