Aktuality

Všetky župy okrem prešovskej si zlepšili finančné zdravie

Pozrite si nové rebríčky zadlženosti a finančného zdravia vyšších územných celkov. Dozviete sa napríklad, že najvyšší dlh mali ku koncu roka 2015 v trenčianskom kraji (44 % bežných príjmov predchádzajúceho roka). V rebríčku podľa zadlženosti nasledujú trnavská (40 %) a bratislavská župa (33 %). Najlepší stav zaznamenali v nitrianskej župe (19 %).

V celkovom hodnotení finančného zdravia obhájila vedúcu pozíciu nitrianska župa, jej známka stúpla z +5,16 na +5,27. Naďalej je jedinou župou s hodnotením nad +5 (výborné finančné zdravie). Naopak, najhoršie finančné zdravie má banskobystrická župa, ktorá dosiahla skóre +3,78, čo ju zaraďuje do kategórie dostatočného finančného zdravia, kde hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti.

Dátum: 9.12.16Všetky župy okrem prešovskej si zlepšili finančné zdravie

Demokracia sa u nás zhoršuje, zatiaľ ale menej ako v Poľsku či Maďarsku

Okamžité zlepšenie by prinieslo vyšetrenie kauzy Bašternák, systematické stráženie veľkých tendrov, zverejňovanie podrobných majetkových priznaní a posilnenie nezávislosti polície, prokuratúry a súdov
Demokracia na Slovensku sa za posledných 5 rokov zhoršila podľa väčšiny osobností, ktoré oslovil inštitút INEKO. Spomedzi 80 odborníkov 35 uviedlo mierne zhoršenie, 17 väčšie zhoršenie a 5 výrazné zhoršenie. Naproti tomu 13 odborníkov uviedlo, že sa kvalita ani nezlepšila ani nezhoršila, 8 uviedlo mierne zlepšenie a 2 väčšie zlepšenie, výrazné zlepšenie neuviedol ani jeden expert.

Dátum: 11.11.16Demokracia sa u nás zhoršuje, zatiaľ ale menej ako v Poľsku či Maďarsku

INEKO odporúča Gabriela Šípoša za člena Dozornej rady VšZP

V máji nás a následne aj kolegov z Transparency International Slovensko (TIS) oslovil minister zdravotníctva Tomáš Drucker s ponukou na členstvo v Dozornej rade VšZP. Po vzájomnej dohode sme sa rozhodli odporučiť na tento post šéfa TIS Gabriela Šípoša. Spolu sme v troch bodoch definovali misiu, ktorú by mal s podporou ministra napĺňať. Misia zahŕňa (1) zavedenie otvorených dát vo VšZP, (2) zverejňovanie dokumentov zo zasadnutí Dozornej rady VšZP a (3) zostavenie a odpočet plnenia ukazovateľov výkonnosti VšZP – pozri tiež priloženú kópiu listu. Minister minulý týždeň verejne oznámil, že Gabriel Šípoš bude členom dozornej rady VšZP, čím sa aj verejne prihlásil k definovanej misii. Držíme Gabovi palce a pri vykonávaní funkcie a napĺňaní misie ho budeme plne podporovať.

Dátum: 8.11.16INEKO odporúča Gabriela Šípoša za člena Dozornej rady VšZP

Ocenenie Nemocnica roka 2016 získali nemocnice v Nitre a Starej Ľubovni

Ocenenie Nemocnica roka 2016 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná (FN) nemocnica Nitra, čím si o jedno miesto vylepšila svoje postavenie spred roka. Na druhé miesto sa dostal skokan roka v tejto kategórii – Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica. Tesne za ňou sa v hodnotení vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti umiestnila minulý rok víťazná Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP Ružomberok – FN. Výrazne nadpriemerný počet bodov získala ešte aj Univerzitná nemocnica (UN) Martin.

Dátum: 2.11.16Ocenenie Nemocnica roka 2016 získali nemocnice v Nitre a Starej Ľubovni

Po rokoch poklesu mestá vlani zvýšili svoj dlh

Najväčšími skokanmi v raste dlhu boli v roku 2015 mestá Lučenec a Trenčín, dlhy ale stúpli aj Bratislave a Košiciam

Upozornenie: Blog a analýzu sme aktualizovali 28.10.2016 o 17:00. Oprava sa týka údajov za mesto Brezno, ktoré pôvodne vykázalo Ministerstvu financií SR (MF SR) nesprávne údaje o výške svojho dlhu. Podľa týchto údajov, ktoré ďalej MF SR poskytlo nám, vychádzalo Brezno ako druhé najzadlženejšie mesto z 50 najväčších miest v SR s dlhom na úrovni 52,8 %. Na základe upozornenia od zástupcu mesta Brezno sme pristúpili k dodatočnej oprave údajov, po ktorej dlh mesta predstavuje 28,5 %. Všetky zmeny vyplývajúce z úpravy výšky dlhu Brezna sme premietli do tejto aktualizácie.

Dátum: 26.10.16Po rokoch poklesu mestá vlani zvýšili svoj dlh

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia