Aktuality

Pozrite si aktualizované rebríčky základných a stredných škôl (zima 2016)

V novom vydaní rebríčkov sa podľa metodiky INEKO najlepšie v rámci svojich kategórií umiestnili Základná škola na Krosnianskej ul. v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej a medzi gymnáziami Škola pre mimoriadne nadané deti na Teplickej v Bratislave.

Rebríčky sme aktualizovali o nové údaje za nezamestnanosť absolventov stredných škôl a mimoriadne výsledky žiakov (podľa metodiky ministerstva školstva). Okrem toho sme aktualizovali aj údaje, ktoré do hodnotenia škôl nevstupujú, ale na portáli ich zverejňujeme pre informatívne účely. Ide najmä o využívanie informačných a komunikačných technológií pri vyučovaní, finančné zdroje na žiaka, či čerstvé údaje za pridanú hodnotu u absolventov stredných škôl z roku 2016.

Dátum: 22.12.16Pozrite si aktualizované rebríčky základných a stredných škôl (zima 2016)

V prešovskej nemocnici čakajú záchranky s pacientom dvakrát dlhšie ako v Martine

Alarmujúce zistenie: Záchranky čakajú takmer vo všetkých nemocniciach na odovzdanie pacientov s najakútnejšími stavmi rovnako dlho alebo dokonca dlhšie ako pri menej akútnych diagnózach, väčšinou 13 a viac minút a rokmi sa to zhoršuje.

Doplnenie 22.12.2016: Na konci blogu nájdete údaje, ktoré nám poslala záchranná zdravotná služba ZaMED, s.r.o. z Komárna.

Dátum: 19.12.16V prešovskej nemocnici čakajú záchranky s pacientom dvakrát dlhšie ako v Martine

Zneužívanie moci ženie ľudí k extrémizmu

Dve tretiny občanov si želá posilniť demokraciu väčšou angažovanosťou slušných ľudí vo verejných veciach a posilnením kontrolných orgánov. Štvrtina však vidí riešenie už aj v zavedení diktatúry.
Až 40 % ľudí považuje kvalitu demokracie na Slovensku za skôr zlú až mizernú, spokojných je len 26 %. Za posledných 5 rokov sa úroveň demokracie zhoršila podľa 43 % ľudí a zlepšila len podľa 18 %. Najmenej spokojní sú voliči strán ĽS-Naše Slovensko, OĽANO-NOVA, SaS ako aj nevoliči. Naopak pozitívne hodnotia stav a vývoj demokracie najmä voliči strán SMER-SD a SNS. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky o vnímaní demokracie na Slovensku, ktorý na zadanie inštitútu INEKO vykonala agentúra Focus na prelome októbra a novembra na vzorke 1020 respondentov.

Dátum: 15.12.16Zneužívanie moci ženie ľudí k extrémizmu

Diaľnice po slovensky. Stavbu za 23 miliónov pridelia bez súťaže, tvrdí analytik

Na diaľničný privádzač Žilina dlho nikto nemyslel. Bez neho by však hrozilo, že iný úsek diaľnice D1, ktorý je už rozostavaný, by skončil v poli. Diaľničiari plánujú stavbu za 23 miliónov eur prideliť konzorciu okolo Doprastavu bez súťaže. O tejto situácii aj o tom, či máme dosť peňazí na diaľnice sme sa rozprávali s analytikom inštitútu INEKO Jánom Kovalčíkom.

Dátum: 12.12.16Diaľnice po slovensky. Stavbu za 23 miliónov pridelia bez súťaže, tvrdí analytik

Workshop s novinármi o doprave


S novinármi sme 9.12.2016 skoro 5 hodín debatovali:

  • prečo diaľnice na Slovensku toľko meškajú
  • aká je priepasť medzi plánmi a rozpočtovanými zdrojmi, ako sa dá preklenúť
  • prečo platíme za diaľnice viac ako bohaté krajiny
  • čo (ne)ukázala revízia výdavkov v doprave
  • aké plytvanie obsahujú projekty, ktoré analytikom MF zakázali posudzovať
  • aké riešenia dopravných problémov môžu pomôcť skôr a za menej peňazí
  • ako neslúžiť propagande a overovať tvrdenia rezortu dopravy i lobistov

Dátum: 9.12.16Workshop s novinármi o doprave

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia