Aktuality

Ján Kovalčík - Do parlamentných volieb v roku 2020 sa už veľa na našich cestách nezmení

Ani 2010, ani 2013, 2017, 2020, dokonca ani 2026. Slovensko stále čaká na plynulé spojenie západu s východom, Košíc a Bratislavy. A v tomto nás vláda opäť podvádza, svoj záväzok z programu určite nesplní. Aký je teda rozpočet pre dopravu na budúci rok? Koľko kilometrov a akých diaľníc za to postavíme, a čo bude s častokrát katastrofálne zanedbanými cestami prvej triedy? Bude rozpočet stačiť aj na horiace vlaky, vlaky zadarmo a koľajnice? Braňo Závodský sa rozprával s analytikom Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy a bývalým šéfom Inštitútu stratégií na ministerstve dopravy Jánom Kovalčíkom.

Dátum: 15.10.18Ján Kovalčík - Do parlamentných volieb v roku 2020 sa už veľa na našich cestách nezmení

Ocenenie Nemocnica roka 2018 získali nemocnice v Banskej Bystrici a Starej Ľubovni

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po prvýkrát Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz pacientov, hospodárenia a transparentnosti obsadila s neveľkým odstupom Univerzitná nemocnica Martin. Tretím v poradí je minuloročný víťaz – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN.

Dátum: 8.10.18Ocenenie Nemocnica roka 2018 získali nemocnice v Banskej Bystrici a Starej Ľubovni

Biosimilárne lieky môžu ušetriť desiatky miliónov eur

K novým biologickým liekom postupne po vypršaní platnosti ochranných patentov vznikajú biologicky podobné, resp. biosimilárne lieky. Využívajú sa napríklad pri liečbe autoimunitných ochorení, rakoviny, cukrovky ale aj viacerých zriedkavých ochorení. Biosimilárne lieky zaregistrované v Európskej liekovej agentúre (EMA) sú rovnako účinné a bezpečné ako ich referenčné lieky. Zvyčajne sú podstatne lacnejšie, keďže nemajú také vysoké náklady na výskum a vývoj. Ich príchod na trh je preto významnou príležitosťou pre úsporu verejných zdrojov a rozšírenie liečby na viacerých pacientov. Biosimilárne lieky chýbajú na Slovensku s výnimkou molekuly infliximab pri všetkých účinných látkach s najväčším objemom predaja. Na jeseň 2018 pribudnú lieky s molekulami rituximab a trastuzumab. Pre ilustráciu, ak by vstup týchto a ďalších biosimilárnych liekov zaregistrovaných Európskou liekovou agentúrou (EMA) viedol k 25 – 35 % zníženiu cien liekov a toto zníženie by sa v plnej miere prejavilo vo finančnej úspore (teda nie v náraste spotreby), získali by verejné zdroje podľa odhadu INEKO 28 – 40 miliónov eur ročne. Perspektívne bude možná úspora, resp. šanca získať kvalitnejšiu liečbu pre viac pacientov, ďalej stúpať. V najbližších rokoch totiž vyprší patentová ochrana viacerých referenčných liekov s veľkým objemom predaja, čo otvorí cestu pre registráciu ďalších biosimilárnych liekov.

Dátum: 26.09.18Biosimilárne lieky môžu ušetriť desiatky miliónov eur

Podnikatelia odmietajú návrh na prelomenie bankového tajomstva a neveria, že informácie nebudú zneužívané

Prieskum PAS a INEKO o návrhu Ministerstva financií SR na prelomenie bankového tajomstva
V prvej polovici augusta uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s inštitútom INEKO prieskum, ktorého výsledky ukazujú, čo si podnikatelia o tomto návrhu myslia.

Dátum: 10.09.18Podnikatelia odmietajú návrh na prelomenie bankového tajomstva a neveria, že informácie nebudú zneužívané

Policajný šéf sa dá vybrať aj vo férovej súťaži

V Írsku to dokázali, u nás sa naopak chystá výber v réžii ministerky vnútra a hrozí „zabetónovanie“ funkcií na dlhé roky

Dátum: 7.09.18Policajný šéf sa dá vybrať aj vo férovej súťaži

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

 • Coop Jednota
 • CIPE
 • Dôvera, zdravotná poisťovňa
 • Embassy of United States, Kyiv, Ukraine
 • Európska komisia
 • Fond pre transparetné Slovensko
 • Konrad Adenauer Stiftung
 • Operačný program Efektívna verejná správa
 • Nadacia Eset
 • Nadacia Pontis
 • Newton I.T.
 • Posam spol. s r.o.
 • Slovak Aid
 • US Embassy
 • Union zdravotná poisťovňa