Prieskum odhadov na plnenie Maastrichtských kritérií (11.10.2006)

Dátum: 12.10.2006

Štátny rozpočet zvýšil pravdepodobnosť prijatia eura na 56%

Pravdepodobnosť, že Slovensko prijme euro od 1. januára 2009, sa schválením štátneho rozpočtu na rok 2007 zvýšila z 52% na 56%. Ukázal to bleskový prieskum, ktorý medzi ekonómami a analytikmi vykonal inštitút INEKO krátko po schválení rozpočtu vo vláde. Prieskumu sa zúčastnilo 20 odborníkov, z nich jedenásť si myslí, že vláda dodrží stanovený termín a deväť, že nedodrží.

V bleskovom prieskume odhadli odborníci deficit verejných financií pre rok 2007 na 3,0% HDP. Ide o optimistickejší odhad v porovnaní s koncom septembra, keď odhadovali deficit na úrovni 3,1% HDP. Odhady inflácie sa nezmenili.

V porovnaní s prieskumom z konca septembra sa v bleskovom prieskume zúčastnili traja noví analytici, odpovede troch analytikov zo septembrového prieskumu sa nám v stanovenom termíne nepodarilo získať.

Poznámka: 12.10.2006 sme prieskum doplnili aj o odhady zvyšných troch analytikov. Priemerné výsledky ostali bez zmeny.

Zhrnutie výsledkov prieskumu (priemerné odhady):

Obdobie Počet účastníkov Názor na vstup do eurozóny od 1.1. 2009 (áno : nie) Pravdepodobnosť prijatia eura od 1.1.2009 Deficit verejných financií za rok 2007* Inflácia v rozhodujúcom období** Referenčná inflácia***
09/06 20 10 : 10 52% 3,1% HDP 2,8% 2,9%
10/06 20 11 : 9 56% 3,0% HDP 2,8% 2,9%

*Vrátane vplyvu dôchodkovej reformy **Priemerná 12-mesačná inflácia ku koncu marca 2008 ***1,5% nad priemerom 3 najlepších krajín EÚ

Pripájame komentáre niektorých účastníkov bleskového prieskumu:

Kritérium verejného deficitu

Elena Kohútiková, VÚB
Ekonomika vytvorí dostatok zdrojov na to, aby sa pri rozumnej fiskálnej politike kritérium deficitu naplnilo bez bolestných opatrení. V prípade prísnejšej fiskálnej politiky, ktorá by bola orientovaná na pomoc plneniu kritéria inflácie, je splnenie kritéria deficitu verejných financií 100-percentné, a to aj s rezervou.

Róbert Prega, Tatra banka
Návrh rozpočtu verejných financií potvrdzuje avizovaný zámer dostať výšku deficitu pod úroveň 3% HDP. Riziká prípadného prekročenia deficitu sa jednoznačne koncentrujú viac na výdavkovú stranu. Vplyv vlády na udržanie výšky deficitu je však výrazný a to aj v prípade neočakávaných negatívnych javov v priebehu budúceho roka. Preto zverejnenie konkrétneho návrhu rozpočtu zvyšuje pravdepodobnosť splnenia rozpočtového kritéria v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

Marek Senkovič, Slovnaft
Vláda má všetky páky na to, aby schodok verejných financií udržala pod úrovňou 3% HDP. Ten však bude rásť budúci rok extrémne rýchlo a nemali by sme zabúdať, že po čase konjunktúry príde skôr či neskôr útlm. Mali by sme si v čase rozmachu tvoriť rezervy na obdobie, keď daňové príjmy z titulu nižšieho budúceho hospodárskeho rastu klesnú.

Ján Tóth, ING Bank
Schválením budúcoročného rozpočtu bez väčších zmien v parlamente by sa spravil podstatný krok k prijatiu eura od roku 2009. Doposiaľ bolo značné riziko v plnení kritéria deficitu vzhľadom na povolebné sľuby. Kombinácia nesplnenia väčšej časti sľubov a silného rastu vytvorila predpoklad pre prijatie kredibilného deficitu pre rok 2007.

Peter Pažitný, Health Policy Institute
Zrejme najsledovanejší cieľ, pričom hrozí, že ak vláda nesplní inflačné ciele, môže sa vzdať ambície plniť ostatné kritériá a tak môže deficit verejných financií v roku 2008 prekročiť prípustnú hranicu 3% z HDP.

Ján Kovalčík, Trend Analyses
Sedempercentný rast ekonomiky dáva vláde veľmi sľubné šance stlačiť deficit pod 3% HDP. Napriek štedrým sľubom, ktoré z úst ministrov zaznievajú aj po voľbách, verím že nakoniec zvíťazí zdravý rozum a uvedomia si zodpovednosť, ktorú majú ako členovia vlády.

Eugen Jurzyca, INEKO
Rozpočet je doposiaľ najsilnejší signál, že vláda je odhodlaná plniť kritériá pre vstup do eurozóny. Zatiaľ však nie sú jasné odpovede na dve otázky. Po prvé, ustojí koalícia reakcie sklamaných voličov, keď bude vláda naozaj pokračovať v zodpovednej rozpočtovej politike? Po druhé, nebudú sa prehlbovať riziká spojené so zadlžovaním napríklad v rezorte zdravotníctva? Prvé spoľahlivé náznaky odpovedí na ne sa dajú očakávať až niekedy v polovici budúceho roka.

Anonymné komentáre:
Schválenie rozpočtu na rok 2007 vyznieva vo svetle plnenia Maastrichtu pozitívne, predstavuje však odklon rozpočtového hospodárenia od investícií k spotrebe, čo zvyšuje riziko nenaplnenie inflačného kritéria.

Kritérium inflácie

Elena Kohútiková, VÚB
Vývoj cien surovín, ako i vysoká inflácia v tomto roku vytvárajú priestor pre splnenie kritéria inflácie. Malo by to byť podporené aj signálom, ktorý bol daný z oblasti verejných financií.

Róbert Prega, Tatra banka
Lepšie ako očakávané výsledky septembrovej inflácie (v národnej metodike) ako aj aktuálne posilnenie koruny na nové historické maximá voči euru mierne zvyšujú šance na splnenie inflačného kritéria v porovnaní s minulým mesiacom.

Marek Senkovič, Slovnaft
Je pravdepodobné, že ceny na Slovensku budúci rok porastú oveľa menej než tento rok, ale porastú menej i v Eurozóne. Je teda otázne, či spomalenie inflácie na Slovensku bude tak stačiť na to, aby sme toto kritérium splnili.

Ján Tóth, ING Bank
Prijatie rozpočtu môže obnoviť trend posilňovania meny a to pomôže k splneniu inflačného kritéria.

Peter Pažitný, Health Policy Institut
Inflácia bude spomedzi 5 kritérií najväčším problémom. Na jej splnenie bude potrebné výrazne nižší deficit verejných financií ako sú 3% (najlepšie 0%), pričom je možné že vláda s cieľom dosiahnuť inflačný cieľ použije trhovo nekonformné riešenia – tvrdú reguláciu cien, či presúvanie viacerých komodít do nižšej sadzby DPH, čo zase rozhodí VF

Ján Kovalčík, Trend Analyses
Inflačné kritérium považujem za splniteľné, ak ho nenabúra krátkozraké rozdávanie z verejných zdrojov.

Zoznam účastníkov prieskumu:

  1. Blaščák Mário, Allianz – Slovenská DSS
  2. Čechovičová Silvia, ČSOB
  3. Gábriš Marek, ČSOB
  4. Horváth Michal, St. Andrews University, GB
  5. Jurzyca Eugen, INEKO
  6. Kohútiková Elena, VÚB
  7. Koršňák Ľubomír, Unibanka
  8. Kotian Juraj, SLSP
  9. Kovalčík Ján, Trend Analyses
  10. Lenko Martin, VÚB
  11. Marcinčin Anton, Svetová banka
  12. Morvay Karol, MESA10
  13. Ondriska Pavol, ING DSS
  14. Pažitný Peter, Health Policy Institute
  15. Prega Róbert, Tatra banka
  16. Senkovič Marek, Slovnaft
  17. Štefanides Zdeno, VÚB
  18. Štekláčová Lucia, ING Bank
  19. Tóth Ján, ING Bank
  20. Tvaroška Vladimír, Bývalý štátny tajomník MF SR

The survey on assessments of meeting the Maastricht criteria by Slovakia

Informácie o prieskume poskytne:
Peter Goliaš
Tel: 02 / 5341 1331