Poznámka k rušeniu Špeciálneho súdu

Dátum: 29.09.2006

Minister spravodlivosti Štefan Harabin (nom. ĽS-HZDS) predložil vláde Analýzu vzniku a pôsobenia Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry a legislatívne východiská riešenia ich ďalšej existencie, postavenia a pôsobnosti. Iniciatívny návrh ministra Harabina odporúča predložiť do legislatívneho procesu návrh zákona, ktorým sa vypustí Špeciálny súd zo sústavy súdov SR a zruší sa Úrad špeciálnej prokuratúry ako zákonom zriadená organizačná zložka Generálnej prokuratúry SR.

Koncom mája 2003 schválila predošlá vláda návrh zákona (č. 458/2003 Z.z.) o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry, čím sa snažila zaviesť do slovenského súdneho systému dva nové prvky. Odborníci, hodnotiaci v tom čase ekonomické a sociálne opatrenia v rámci projektu HESO, sa vyjadrili, že tu ide o "neštandardné súčasti systému", ktoré sú však "jednou z možností, ako, aj na základe skúseností s prácou súdov z minulých rokov, reagovať na korupciu v najvyššej politike a na Slovensku dobre organizovanú trestnú činnosť". Návrh na zriadenie Špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry väčšina hodnotiacich odborníkov privítala a vnímala ho ako "medzistupeň k želanému stavu slovenskej justície, ktorým je funkčné, nezávislé a korupciou nezaťažené súdnictvo". Od tohto ideálu je totiž podľa expertov súčasná justícia na Slovensku príliš vzdialená. Obe nové inštitúcie "mali napomôcť budovaniu právneho štátu". Experti tiež zdôraznili, že ich existencia by mala byť dočasná. Či však už stihli splniť za pár mesiacov ich fungovania svoju misiu, je viac než sporné. Pri hodnotení návrhu zákona v prvej polovici roka 2003 sa v hodnotiacej komisii odborníkov objavil tiež názor, "že zriaďovanie špeciálnych inštitúcií na boj proti korupcii by nebolo potrebné, ak by sa výrazne obmedzila rozhodovacia právomoc štátu a jeho úradníkov, teda vplyv štátu v ekonomike a spoločnosti".

Návrh zákona o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry sa stal v rámci projektu HESO jedenástym najprínosnejším opatrením spomedzi takmer stovky hodnotených ekonomických a sociálnych opatrení na Slovensku v roku 2003.

(Zapísal: DZ, 28.9.2006)

Komentáre [1]:

your_ip_is_blacklisted_by sbl.spamhaus.org