II. pilier – pre a proti jeho zmenšeniu

Dátum: 31.07.2006

Prípadné zníženie váhy druhého piliera má nasledovné plusy a mínusy:

Plusy Mínusy
Nižší deficit Sociálnej poisťovne a verejných financií Vyššia váha I. piliera, ktorý je aj po reforme neudržateľný, a teda perspektívne zvyšuje deficit verejných financií.
Rieši problém cash-flow: Ak vláda nechce privatizovať, bude mať po minutí rezervy z privatizačných príjmov len tieto možnosti financovania deficitu, ktorý vytvára druhý pilier: (1) dane – ak by však vláda nechcela zvyšovať dane (resp. by nestačil nárast ich výberu), musela by sa vzdať výdavkov v iných kapitolách, alebo (2) dlh, pričom treba strážiť zadlženosť štátu. V dôsledku vyššej citlivosti I. piliera na politické zásahy (napr. obmedzenie, či zrušenie zásluhovosti) sa zvýšením jeho váhy oslabuje motivácia ľudí platiť odvody do Sociálnej poisťovne.
- Predƒ∫ženie návratnosti investície pre DSS – tlak na nižšie zhodnotenie úspor v II. pilieri
- Skorá zmena pravidiel
  • oslabí sa dôvera ľudí v udržateľnosť reforiem
  • spoločnosť nestihne vyhodnotiť prínos zmeny
- Narušenie rozloženia zdrojov budúcich dôchodkov medzi trh práce a kapitálový trh (oslabenie prínosu diverzifikácie)
- Oslabenie slobody pohybu – s prvým pilierom sa sťahuje ťažšie

Poznámka: Vláda môže mať teoreticky lepšiu predstavu o využití verejných zdrojov vyčlenených teraz na financovanie druhého piliera – súčasná vláda však zatiaľ takúto predstavu neponúkla.

Záver: V prvom rade sa treba sústrediť na zabezpečenie udržateľnosti a zásluhovosti I. piliera, teda o jeho premenu na poistenie. Ak tu však vláda zlyháva, je lepšie ponechať väčší II. pilier a hľadať zdroje na jeho financovanie.

(Zapísal: PG, 28.07.2006)

Komentáre [1]:

Pridajte svoj komentár: