Všeobecná zdravotná poisťovňa svoj dlh každým mesiacom prehlbuje a dokonca roka sa môže vyšplhať až na 60 miliónov eur. Najväčšia poisťovňa preto žiada svojho akcionára, čiže ministerstvo zdravotníctva, o ďalšie dofinancovanie. Viac o téme hovoril analytik INEKO Dušan Zachar.
Partnerstvo za občianske vzdelávanie, ktorého aktívnym členom je aj INEKO, sa obracia na občanov Slovenska s výzvou, aby sa aktívne zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu. Nedajme 25. mája 2019 šancu tým silám, ktoré nemajú s Európou najčistejšie úmysly, nedovoľme im, aby rozhodovali za nás. Odovzdajme hlasy proeurópskym demokratickým politikom, ktorých spája snaha o slobodnú budúcnosť nášho kontinentu a šťastný život nás a našich detí.
Peter Goliaš v TA3 komentoval varovanie agentúry Moody´s pred starnutím obyvateľstva v krajinách V4. Okrem iného kritizoval vyjadrenia predsedu parlamentu Andreja Danka v rozhovore pre HN zo 16. mája, podľa ktorých je “hlúpe” držať verejný dlh pod 50 % HDP a mali by sme ísť na “európskych” 80 % HDP, čo by vláde umožnilo viac investovať. Predovšetkým žiadna “európska” hranica verejného dlhu neexistuje. Nemecko svoj dlh znižuje k 55 %, Švédsko k 30 % a napríklad Francúzsko a Španielsko sú blízko 100 %, čo by ale rozhodne nemalo byť našim vzorom.
Ak sa chceme pripraviť na starnutie obyvateľstva, mali by sme využiť terajšie dobré časy na zníženie verejného dlhu. Súčasne by sme mali efektívnejšie vyberať dane a míňať verejné zdroje, integrovať rómsku populáciu, zvyšovať transparentnosť a investovať do vzdelávania. Ak sa nám to nepodarí, ostanú už len horšie riešenia ako napríklad zvyšovanie daní či znižovanie výdavkov vrátane tých na starobné dôchodky. Čiastočným riešením môže byť aj otvorenie hraníc imigrantom predovšetkým z kultúrne blízkych krajín.
Peter Goliaš pôsobí od apríla 2019 ako člen Rady pre rozpočet Trnavského samosprávneho kraja. Úlohou rady je pravidelne vypracovať stanovisko k návrhu rozpočtu ako aj k záverečnému účtu kraja. V tejto funkcii Peter Goliaš odporúča najmä zlepšiť prehľadnosť zverejňovaných dokumentov s dôrazom na najdôležitejšie informácie, ako aj posilniť programové rozpočtovanie prostredníctvom aktualizácie cieľov tak, aby viac vypovedali o výsledkoch, teda najmä o kvalite/dostupnosti verejných služieb. Za uvedenú činnosť poberá Peter Goliaš odmenu vo výške približne 500 eur za stanovisko.
Vypočujte si rozhovor s analytikom INEKO Jánom Kovalčíkom pre podcast denníka SME o doprave k súvislostiam zastavenia výstavby úseku D1 s tunelom Višňové.