V Rakúsoch sa podarilo úplne zlikvidovať neplatičstvo v rómskej osade

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
Samospráve obce Rakúsy v okrese Kežmarok sa podarilo pomocou inštitútu osobitného príjemcu (IOP) úplne zlikvidovať dlhy na nájomnom v obecných bytoch v miestnej rómskej osade. S inštitútom osobitného príjemcu začínali v obci s 5 ľuďmi v roku 2004, keď sa znížili sociálne dávky a ľudia čiastočne prestali platiť. Doteraz najvyšší počet zaradených do IOP bolo 580 osôb. Využívaním IOP obec v súčasnosti neeviduje žiadne nedoplatky spojené s nájomným v obecných bytoch.
Podľa slov starostu, lepší a vhodnejší nástroj na riešenie neplatičstva v súčasnosti neexistuje, aj keď je spojený s nárastom administratívnej práce. Paradoxom je, že keď starosta začal využívať IOP, pre väčšinu zainteresovaných to bolo veľmi neprijateľné riešenie, z ktorého videli východisko v starostovom ďalšom nezvolení. Napokon bol jeho úspech vo voľbách bezkonkurenčný, keď v obci s 2100 obyvateľmi (z toho 1570 rómskeho pôvodu) vyhral s náskokom viac ako 500 hlasov.

Komentár:
Predmetné opatrenie malo v radoch hodnotiacich odborníkov pozitívny ohlas, aj keď viacerí poukázali na fakt, že opatrenie rieši viac-menej iba dôsledok a nie príčinu neplatičstva. Avšak s ohľadom na to, že ide o problém, s ktorým mnohé iné samosprávy nevedia pohnúť, hodnotiaca komisia dospela k záveru, že ide o pozitívny príklad hodný uznania.
Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie, Košice, uviedla, že ide o jeden z pozitívnych príkladov, ktoré je potrebné zviditeľňovať a medializovať ako dobrú prax prenositeľnú aj do iných komunít. Východné Slovensko a región Spiša je podľa jej názoru oblasťou, kde by bolo takéto opatrenia potrebné zaviesť vo viacerých komunitách, pretože nie len znižuje problém neplatičstva, ale zároveň odstraňuje problém úžery, odstraňuje napätie medzi majoritou a minoritou a pôsobí výchovne na samotných obyvateľov.
Podľa Ľubici Trubíniovej, projektovej manažérky Bratislavského ochranárskeho regionálneho združenia opatrenie slúži aj ako praktická výchova k hospodáreniu v domácnosti, zároveň pomáha riešiť náročný sociálny a ekonomický problém v obci, ale obsahuje aj morálne/etické aspekty, ako napríklad odvaha starostu/samosprávy realizovať pozitívne, ale (spočiatku) nepopulárne riešenia, odhodlanie ísť aj do osobného rizika (možný neúspech vo voľbách), uprednostnenie obecného prospechu pre vlastným (úzko chápaným politickým) záujmom a podobne.
Antonín Eliáš, šéfredaktor časopisu Obec a finance (Česká republika) k opatreniu uviedol, že podľa jeho názoru je riešenie problematiky Rómskej komunity na Slovensku viac prepracované ako v ČR. Myslí si, že uvedené výsledky z Rakús dokazujú, že použitie inštitútu osobitného príjemcu má hmatateľné výsledky nie len fakticky (likvidácia fenoménu neplatičstva), ale i politicky (výsledky volieb). Podľa jeho skúseností, uvedená prax sa v mestách a obciach v ČR používa iba ojedinele. Dôvodom je nejasná legislatíva a zrejme i zvýšené nároky na administratívu.