Tornaľa avizovala záujem o kúpu miestneho závodu

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
Mesto Tornaľa prejavilo záujem odkúpiť miestny závod spoločnosti Ozeta Neo, ktorý vlastní finančná skupina Penta Group. Mesto pôvodne uvažovalo, že tunajšiu prevádzku kúpi a udrží tak výrobu s menším počtom zamestnancov, tento zámer však stroskotal. Mesto neskôr deklarovalo snahu odkúpiť závod bez kontraktov a bez pracovnej sily. Primátor nevylúčil, že mesto rozbehne v areáli výrobu v oblasti automobilovej dopravy. Na žiadosť o informácie o aktuálnom stave ohľadne kúpy fabriky primátor nereagoval.
Tornaľa patrí do okresu Revúca, ktorý sa radí medzi regióny s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku. V júli tohto roka evidovalo v okrese Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny 24,88 percenta ľudí bez práce.

Komentár:
Opatrenie vzbudilo medzi respondentmi prevažne záporný ohlas. Bola síce kvitovaná snaha samosprávy zachrániť pracovné miesta, hodnotiaci sa však zhodli na tom, že úlohou samosprávy je prispieť k existencii pracovných príležitostí v regióne skôr vytváraním vhodného prostredia než priamym vstupom do podnikateľských aktivít.
Jiří Životský vyjadril názor, že na jednej strane chápe snahu miesta znížiť nezamestnanosť, ale myslí si, že obce sú určené k výkonu verejnej správy a nie k podnikaniu.
Podľa Dušana Slobodu by samospráva mala zo zdrojov, ktoré získava od občanov prostredníctvom miestnych a podielových daní, financovať primárne a najmä výkon tých kompetencií, ktoré jej boli zverené. Nemala by nahrádzať funkcie, ktoré je efektívnejšie schopný vykonávať súkromný sektor. Nemala by sa pokúšať podnikať a už vôbec nie kupovať a snažiť sa tak zachrániť výrobné prevádzky, ktoré navyše, ako v tomto prípade, nie sú zjavne rentabilné, konkurencieschopné a chýba im odbyt výrobkov, keďže o ich kúpu dlhodobo nerentabilného podniku, o ktorý nejaví záujem ani iný súkromný investor. Rovnako by sa samospráva nemala snažiť o kúpu takého majetku, v tomto prípade závodu, ktorý nie je nevyhnutný pre výkon jej kompetencií. Verejný sektor, ktorý je vedený ľuďmi nesúcimi zodpovednosť často len krátke štvorročné volebné obdobie, by mal podnikanie a riziko s ním spojené prenechať súkromnému sektoru, kde je zodpovednosť za prípadné zlyhania adresnejšia, z čoho vyplýva i väčšia zodpovednosť za rozhodnutia. V prípade Tornale by možno samospráva na istý čas „zachránila“ nejaký počet pracovných miest v regióne, kde je ich beztak nedostatok, v konečnom dôsledku by však cena za jedno takto zachránené miesto mohla byť privysoká a zaplatili by ju občania.