Prievidza má programové rozpočtovanie

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Prievidzi schválili návrh Programového rozpočtu mesta na roky 2008 – 2010, pričom záväzným je rozpočet na rok 2008.
Programový rozpočet možno označiť ako systém, ktorý hľadá súvislosť medzi jednotlivými rozpočtovými zdrojmi a výstupmi (výsledkami práce) mesta, čím umožňuje identifikovať zmysel používania verejných zdrojov a merať úspešnosť mesta pri napĺňaní deklarovaných cieľov a zámerov. Nákladové položky sú v programovom rozpočte doplnené jasnými, merateľnými cieľmi, vďaka ktorým môže každý občan ľahko posúdiť, aké služby za svoje dane od mesta dostáva. Programový rozpočet je rozdelený do 17 programov, ktoré predstavujú rozpočet mesta pre istú ucelenú oblasť s definovaným zámerom. Občania majú v prípade záujmu možnosť stiahnuť si rozpočet z internetovej stránky mesta a naštudovať si ho.

Komentár:
Odborníci ocenili opatrenie prievidzskej samosprávy, pretože poskytuje možnosť väčšej občianskej kontroly využívania finančných prostriedkov mesta, ako aj preto, že programové rozpočtovanie zaviedlo mesto o rok skôr než ukladá zákon.
Juraj Gallo, ekonóm Mestského úradu v Žiari nad Hronom si myslí, že je dobré, že samosprávy prechádzajú na moderné systémy finančného riadenia, pretože im to umožní nielen ponúkať viac služieb, ale aj kvalitnejšie služby vďaka efektívnejšiemu a cielenejšiemu alokovaniu zdrojov.
Juraj Nemec, profesor na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v súvislosti s týmto opatrením konštatuje, že rozpočet mesta je pomerne dobre zostavený, vo väčšine položiek obsahuje reálne a hodnotiteľné výkonové ukazovatele. Nazdáva sa však, že to, do akej miery dokáže mesto skutočne využiť teoretické výhody programovania ukáže až čas.
Podľa Tomáša Kramára, občianskeho aktivistu z Českej republiky je programové rozpočtovanie jednoznačne efektívnejší a zrozumiteľnejší spôsob vedenia verejnej pokladnice než súčasné statické rozpočtovanie podľa abstraktne definovaných kapitol a položiek, ktoré je nezrozumiteľné a núti k plytvaniu. Myslí si, že v ďalšom kroku je potrebné využiť zrozumiteľnosť programového rozpočtovania a doplniť ho ešte o participatívny aspekt – zapojiť občanov obce do vytvárania rozpočtu.