Pravidlá nakladania s nehnuteľným majetkom v Bratislave – Starom Meste

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
V mestskej časti Bratislava – Staré Mesto sa začali uplatňovať „Pravidlá nakladania s nehnuteľným majetkom“. Ich znenie bolo zverejnené na internetovej stránke staromestskej samosprávy. Pravidlá upravujú postup pri predaji alebo prenájme bytov, nebytových priestorov, stavieb a pozemkov, ktorých vlastníkom je mestská časť alebo ich má mestská časť zverené do správy od hlavného mesta Bratislavy. Pravidlá stanovujú, že samospráva mestskej časti postupuje pri predaji a prenájme nehnuteľného majetku prostredníctvom transparentných obchodných verejných súťaží. Iným spôsobom je možné prenajímať alebo predávať nehnuteľný majetok mestskej časti iba vo výnimočných prípadoch, ktoré sú presne definované v Pravidlách. Pravidlá nakladania s nehnuteľným majetkom boli schválené spolu so Zásadami hospodárenia s majetkom mestskej časti, ktoré upravujú hospodárenie s hnuteľným aj nehnuteľným majetkom mestskej časti, ako aj s majetkom rozpočtových organizácií mestskej časti a obchodných spoločností založených mestskou častou. Spolu s nimi bola schválená aj Smernica o podmienkach prenájmu majetku mestskej časti a postupe pri uzatváraní zmlúv o nájme.

Komentár:
Predmetné opatrenie sa stretlo s jednoznačne pozitívnym ohlasom hodnotiacej komisie. Existencia a uplatňovanie pravidiel nakladania s nehnuteľným majetkom podľa odborníkov zvyšuje pravdepodobnosť efektívnejšieho nakladanie s takýmto majetkom, vyššie príjmy pre samosprávu vďaka využitiu súťaží, dražieb a aukcií, a v neposlednom rade obmedzenie korupcie a klientelizmu.
Podľa Juraja Nemca, profesora na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici existencia transparentných a verejne dostupných pravidiel pre akékoľvek ekonomické aktivity orgánov verejnej správy by mala byť nie len pozitívnym príkladom, ale základnou normou spravovania verejných financií.
Stanovenie pravidiel nakladania s nehnuteľným mestským majetkom považuje za veľmi dôležitý akt aj Mária Machová, projektová manažérka Slovenskej sporiteľne, avšak iba vtedy, ak sú pravidlá nastavené objektívne a ak povedú k transparentnejšiemu nakladaniu s majetkom. Spolu so Silviou Kapášovou, hlavnou analytičkou Slovenskej ratingovej agentúry si však kladie otázku, prečo takéto pravidlá prijala mestská časť až teraz? Aj Vladimír Pirošík, advokát, spolupracovník TIS a zároveň poslanec MsZ v Banskej Bystrici ocenil toto opatrenie, poukázal však na fakt, že v Českej republike sú súťažné metódy pri prevode samosprávnych nehnuteľností pravidlom, ktoré vyplýva priamo z tamojšieho zákona o obciach. Pýta sa, čo na to poslanci Národnej rady SR?