Dolný Kubín zamedzil zneužívaniu sociálnych dávok použitím elektronickej karty

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
Dolný Kubín rozbehol na Slovensku ojedinelý projekt, prostredníctvom ktorého spravuje sociálne dávky ľuďom v hmotnej núdzi. Deje sa tak prostredníctvom elektronickej karty. Mesto je totiž viac ako dva roky osobitným príjemcom sociálnych dávok obyvateľom, ktorí nedokážu rozumne hospodáriť s mesačným príjmom od štátu. Ide predovšetkým o alkoholikov, bezdomovcov, sociálne znevýhodnené rodiny, ale aj dôchodcov, ktorí nevedia vyžiť z mesačného dôchodku.
Mesto v minulosti už odskúšalo rôzne spôsoby vyplácania sociálnych dávok, osobnú asistenciu pri preberaní dávok, aj poukážkový systém, ale neosvedčili sa, pretože boli ľahko zneužiteľné. Príjemcovia si totiž nakúpený tovar vymenili za alkohol a potom nemali na základné životné potreby. To pri elektronickej karte možné nie je, lebo zmluvní partneri majú na karty špeciálne čítačky, prostredníctvom ktorých majú sociálni pracovníci presné údaje o tom, kde, kedy a na čo klient kartu použil, teda aj presný zoznam zakúpeného tovaru. Navyše, karta má aj ďalšie výhody. Dá sa na ňu nahrať určitý denný, týždenný alebo mesačný limit, ktorý klient môže využiť na nákup vo vybraných prevádzkach. Ak dôjde k strate karty, neohrozí to peniaze príjemcov, lebo karta je len nositeľom informácie o bonite jej majiteľa. Nedá sa tiež použiť na výber peňazí v bankomatoch. Môže sa na ňu tiež nahrať bonus, ktorý môže príjemca využiť napríklad na rekreáciu, alebo zvýhodnený vstup na plaváreň, čím ich mesto chce motivovať k tomu, aby sa lepšie zaradili do spoločnosti.
Povinnosťou mesta ako osobitného príjemcu je zabezpečiť odkázanému človeku jedno teplé jedlo denne, ubytovanie a základné ošatenie. Všetky tieto položky občania môžu bez problémov uhrádzať cez uvedenú elektronickú kartu.

Komentár:
Hodnotiaca komisia označila predmetné opatrenie za progresívne, za nasledovaniahodný príklad, ktorý môže pomôcť samosprávam, ale aj príjemcom lepšie manažovať použitie sociálnych dávok.
Opatrenie pozitívne vníma aj Antonín Eliáš, šéfredaktor časopisu Obec a finance z Českej republiky. Myslí si, že uvedený systém správy sociálnych dávok pre ľudí v hmotnej núdzi je optimálny z hľadiska poskytovateľa, aj keď príjemcovi nemusí vždy vyhovovať. Vzhľadom k charakteru a určeniu sociálnej dávky je však spoločenským záujmom predovšetkým ochrana verejných prostriedkov a až následne spokojnosť príjemcu. Na prístupe mesta oceňuje aj hľadanie rôznych spôsobov vyplácania dávok, čo viedlo napokon k nájdeniu optimálneho spôsobu.
Podobne pozitívne vníma predmetné opatrenie aj Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie, Košice. Podľa jej názoru je povinnosťou spoločnosti (prostredníctvom samosprávy, ktorá má túto časť agendy vo svojej kompetencii) postarať sa o ľudí, ktorí sa z rôznych príčin o seba postarať nevedia alebo nemôžu. Jednou z týchto skupín sú práve neprispôsobiví občania, ktorí sú zároveň odkázaní na sociálny systém tohto štátu. Opatrenie je novým krokom a prináša nové riešenie, ktoré nepochybne pomôže ľuďom, na ktorých je zamerané. Miernu výhradu má však voči všetkým takýmto opatreniam preto, lebo sú istým spôsobom zásahom do osobnej autonómie týchto ľudí. Úplne opačný pohľad by totiž hovoril o tom, že každý človek má právo na samostatné hospodárenie a aj na nepríjemnosti, ktoré si sám spôsobí, aj keby mu mali prinášať stále a neriešiteľné problémy.