Čaklov účinne vyriešil splácanie nedoplatkov za nájomné

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
Samospráva obce Čaklov (okres Vranov nad Topľou) pristúpila k riešeniu dlhov miestnych Rómov za nájomné v bytoch nižšieho štandardu netradičným, zato však efektívnym spôsobom. Z príspevku, ktorí od obce Rómovia dostávajú za aktivačnú činnosť splácajú mesačne po 15 eur. Napriek tomu, že splátka je dobrovoľná, obec si jej splatenie zabezpečila tak, že zmluvy o výkone aktivačnej činnosti pre obec sa podpisujú vždy nanovo, každý mesiac a s dlžníkom, ktorý nemá zaplatenú mesačnú splátku do 25. dňa v mesiaci, sa zmluva na pokračovanie tejto činnosti nepodpíše.
Obec bola k takémuto riešeniu donútená z dôvodu, že dlhy za nájomné v niektorých prípadoch presahovali stovky eur a upomienky dotknutí občania ignorovali. Opatrenie sa ukázalo ako veľmi účinné a v priebehu dvoch mesiacov boli nedoplatky prakticky vyrovnané, pretože v niektorých rodinách aktivačné práce vykonávajú viacerí jej členovia, takže nedoplatky splácali viacerí.

Komentár:
Hodnotiaca komisia označila predmetné opatrenie za modelové riešenie situácie s nedoplatkami. Vyzdvihla pri tom fakt, že je vhodným výchovným a motivačným opatrením, ktoré však zároveň nezasahuje do práv cieľovej skupiny.
Súhlasný názor vyjadrila aj Ľubica Trubíniová, projektová manažérka, iniciatívy Bratislava otvorene, ktorá na opatrení oceňuje najmä jeho systémový výchovný efekt, a to ten, že ďalšie zdroje od donora (v zmysle subjektu, ktorý peniaze dáva) možno dostať až po tom, ako človek vyrovná svoje záväzky. Teda, že žiadne benefity sa nezískavajú zadarmo, bez ohľadu na to, či ide o dar alebo vlastnú prácu/námahu vloženú do ich získania. Pozitívum vidí aj v tom, že opatrenie pomáha udržovať dobré pracovné návyky, ktoré majú šancu udržať sa, aj keď samotná konkrétna motivácia pominie. Ďalším prínosom opatrenia je podľa nej aj fakt, že ide o názornú ukážku toho, že ľudia z rómskej menšiny dokážu rovnako dobre pracovať a plniť si svoje záväzky ako Nerómovia, čo je to najlepšie východisko pre postupné odstraňovanie predsudkov a bariér medzi menšinami a väčšinou.
Aj podľa Márie Nádaždyovej, Senior Program Managera EPPP – European Public Policy Partnership/Európske partnerstvo pre verejné stratégie, Bratislava, si toto účinné opatrenie zaslúži pozornosť a pochvalu z viacerých dôvodov, keďže v konečnom dôsledku nepredstavuje len legálny doplnkový zdroj príjmu, ktorý v praktickej rovine umožňuje riešenie konkrétneho dlhodobo neriešiteľného problému, t.j. splatenie dlhu za nájomné v bytoch nižšieho štandardu u dlhodobo nezamestnaných Rómov, ale má aj dlhodobejší dopad – potenciál formovať správanie, návyky a zodpovednosť cieľovej skupiny a tak prispieť k jej sociálnemu začleneniu.
Myslí si, že na rozdiel od iných veľmi podobných opatrení realizovaných v iných obciach zápasiacich s rovnakým problémom je potrebné zdôrazniť, že prístup, ktorý zvolila obec Čaklov nielenže neberie neplatičom ponúkanú šancu zlepšiť si legálnym spôsobom svoje ekonomické a sociálne podmienky a neodsúva ich tak prakticky do pozície večných neplatičov a sociálnych vydedencov, ale naopak, sprístupnením zárobku vytvára reálnu šancu na postupné riešenie vzniknutej situácie a prijatie zodpovednosti za vlastné konanie, k čomu ich krok za krokom vedie. Zároveň však poukázala na fakt, že uvedené opatrenie v sebe nesie vážne riziko možného rozporu s antidiskriminačným zákonom v prípade, že sa uvedený postup bude aplikovať len na jednu etnickú skupinu (Rómov) a nie rovnako na kohokoľvek, kto má voči obci nedoplatky.