Banskobystrický kraj chce vlastnú televíziu

Dátum: 15.07.2010

Charakteristika opatrenia:
Predseda Banskobystrického kraja Milan Murgaš sa rozhodol vytvoriť novú regionálnu televíziu. Dôvodom má byť nedostatočná objektivita informovania médiami. Návrh poslanci výraznou väčšinou schválili.
Oponenti opatrenia si myslia, že vytvorenie novej regionálnej televízie na zabezpečenie pozitívneho obrazu nie je správnym riešením. Dôvodia, že len v priamo v Banskej Bystrici už pôsobia dve regionálne televízie. Predseda tvrdí, že televízia nebude pod politickým vedením, pretože to bude akciová spoločnosť. Stopercentným vlastníkom zatiaľ bude samosprávny kraj, ktorý ho chce financovať zo zdrojov samosprávy, z peňazí súkromných investorov a z reklamy.

Komentár:
Opatrenie vníma hodnotiaca komisia výrazne negatívne. Drvivá väčšina hodnotiacich sa zhodla, že ide o zlé riešenie, pretože viaceré skúsenosti na Slovensku ukazujú, že regionálne alebo miestne médiá sú až príliš často a v príliš silnom vleku samosprávy, ktorá ich založí a čiastočne aj financuje.
Zuzana Wienk vyjadrila názor, že televízne vysielanie považuje za finančne náročné. Podľa jej názoru existuje obrovské množstvo komunikačných nástrojov, ktoré môžu politické reprezentácie a verejné inštitúcie využívať. Nepovažuje pre rozvoj demokracie a mediálneho prostredia za prínosné, aby orgány verejnej správy zakladali médiá. Podľa jej mienky v týchto prípadoch hrozí vysoké riziko politického zneužitia média, klientelizmu, neefektívneho hospodárenia a nedodržania zásad žurnalistickej etiky, ktoré sa nedá vylúčiť žiadnymi opatreniami. Úloha samosprávy by mohla byť v podpore prostredia a vytváraniu podmienok pre existenciu silného, profesionálneho a nezávislého komunálneho prostredia v médiách.
Aj podľa Mareka Rybářa je uvedený zámer zbytočný a drahý. Nazdáva sa, že ak chce kraj zabezpečiť lepšiu informovanosť o vlastných aktivitách, môže na to využiť existujúce televízie, resp. iné spôsoby informovania a nie vynakladať prostriedky na vlastnú televíziu. Jeho subjektívne pozorovanie samosprávou vlastnených médií ho len utvrdzuje v závere, že ich dôležitým cieľom je nie len informovať, ale pozitívne, často neverbálne, vykresľovať aktivity volených samosprávnych funkcionárov.
Približne rovnaký názor vyjadril aj Vladimír Pirošík, ktorý si myslí, že ide o dvojitú pascu. Na jednej strane je objektívny nedostatok informácií o fungovaní BBSK, resp. slovenských VÚC vo všeobecnosti. Na druhej strane, spôsob riešenia formou vytvorenia „vlastnej“ a teda z definície „závislej“ TV, je ten najhorší možný.