V utorok 28.3.2017 organizujeme v Bratislave seminár Quo vadis, Democracy?. Máme ešte zopár voľných miest, takže ak máte záujem sa seminára zúčastniť, napíšte nám prosím na kovacik@ineko.sk. Prihlášky budeme akceptovať do naplnenia kapacity v poradí, v akom ich dostaneme.
Na verejnú súťaž vraj už nebol čas. Na zákulisné hry o to, či stavbu prilepia dodatkom k inej stavbe Doprastavu alebo Dúhe, je zjavne času dosť. Stavať sa tak bude aj drahšie – aj neskoro.
Podpora extrémistických a populistických strán na Slovensku má nezanedbateľné ekonomické príčiny. Nespôsobuje ich absolútny pokles životnej úrovne, lebo opak je pravdou, ale skôr pretrvávajúce či len slabo sa zmenšujúce regionálne rozdiely a vnímaná chudoba. Odkázanosť od centrálnej vlády vnímajú obyvatelia menej vyspelých regiónov citlivejšie, pretože od nej vo vyššej miere ako ostatní čerpajú sociálne dávky, sľubujú si od nej zníženie miestnej nadpriemernej nezamestnanosti, vytváranie pracovných lokálnych miest, aby nemuseli cestovať za prácou do zahraničia.
Koncom roka 2016 sme uskutočnili hĺbkové rozhovory s 11 manažérmi a podnikateľmi o ich názoroch na stav a vývoj demokracie a podnikateľského prostredia na Slovensku. Išlo o predstaviteľov rôznych firiem podľa veľkosti aj odvetví, zastúpenie mali malí, strední aj veľkí podnikatelia. Ponúkame vám hlavné závery, ktoré z rozhovorov vyplynuli.
S cieľom zistiť názory mladých ľudí na stav demokracie na Slovensku sme v októbri až decembri 2016 uskutočnili 5 diskusií so 41 študentmi stredných a vysokých škôl. Išlo o študentov troch gymnázií v Snine, Liptovskom Hrádku a Považskej Bystrici a tiež o študentov bakalárskeho a magisterského stupňa Fakulty ekonomických a sociálnych vied Univerzity Komenského v Bratislave. Ponúkame vám hlavné závery, ktoré z diskusií vyplynuli.