Aktuality

Pridajte sa k deklarácii na podporu demokracie

Koncom 20-teho storočia spustili krajiny strednej a východnej Európy program ambicióznych demokratických a trhových reforiem. Vtedy v nich prevládal optimizmus o budovaní silnejšej, jednotnejšej a slobodnejšej Európy. V posledných rokoch však vznikajú pochybnosti o dosiahnutých výsledkoch pri správe verejných vecí v regióne, vrátane pretrvávajúcej korupcie. Aj preto sa s podporou americkej organizácie Center for International Private Enterprise (CIPE) so sídlom vo Washingtone zišli predstavitelia občianskej spoločnosti, podnikateľov a akademickej sféry zo strednej a východnej Európy s cieľom obnoviť sociálne siete reformátorov, podporiť smerovanie regiónu k demokracii a znovu potvrdiť význam transatlantických väzieb pre budúcnosť Európy. Predstavitelia CIPE a partnerských organizácií aktívnych v regióne zverejnili 1. júna 2017 v Bruseli deklaráciu zdôrazňujúcu kľúčovú úlohu demokratických hodnôt a princípov voľného trhu pre strednú a východnú Európu. Deklarácia obnovuje záväzok dodržiavať hodnoty slobody a prosperity v strednej a východnej Európe ako aj úlohu transatlantických partnerov pokračovať v demokratických a ekonomických reformách.

Dátum: 19.06.17Pridajte sa k deklarácii na podporu demokracie

Brusel: Konferencia o demokracii v Strednej Európe

Peter Goliaš vystúpil 1. júna na konferencii v Bruseli o stave a vývoji demokracie v Strednej Európe. Medzinárodnú verejnosť informoval o záveroch štúdie INEKO o demokracii, ktorá dokumentuje rastúcu popularitu neštandardných politických strán a extrémistov na Slovensku. Ľudia strácajú dôveru k štandardným stranám najmä kvôli rozšírenej korupcii, škandálom a nízkej kvalite verejných služieb. Východiskom je posilnenie nezávislosti vyšetrovacích, kontrolných a regulačných inštitúcií ako aj väčšia angažovanosť občianskej spoločnosti pri kontrole politikov. Konferenciu zorganizoval americký Center for International Private Enerprise (CIPE), ktorý tiež zverejnil deklaráciu vyjadrujúcu znepokojenie nad oslabovaním demokracie v Strednej a Východnej Európe a volajúcu po reformách a obnovení demokratických hodnôt ako aj video informujúce o hlavných výzvach, ktorým čelia demokracie v regióne.

Dátum: 5.06.17Brusel: Konferencia o demokracii v Strednej Európe

Prečo má Banskobystrická župa najhoršie finančné zdravie

Hlavným dôvodom, prečo v hodnotení finančného zdravia vychádza Banskobystrická župa spomedzi všetkých na poslednom mieste, je, že má dlhodobo problémy s výškou záväzkov viac ako 60 dní po lehote splatnosti. Ku koncu roka 2015 v tejto župe dosiahli uvedené záväzky 1,57 milióna eur. Na porovnanie, všetky ostatné samosprávne kraje ich mali v tom istom čase spoločne na úrovni iba 74-tisíc eur. Banskobystrický kraj mal ku koncu roka 2015 i najhoršiu likviditu, hodnoty horšie od priemeru dosiahol aj v dlhu či dlhovej službe.

Dátum: 30.05.17Prečo má Banskobystrická župa najhoršie finančné zdravie

Medzi vládnymi stranami vzniká napätie, ich návrhy sú populistické, kritizuje analytik

Vládne strany podľa Petra Goliaša “cítia potrebu osloviť voličov a prísť s nejakými opatreniami, ktorými zaujmú.“

Dátum: 25.05.17Medzi vládnymi stranami vzniká napätie, ich návrhy sú populistické, kritizuje analytik

Dáta o slovenskom zdravotníctve v OECD sú deravé ako ementál

Na základe analýzy 336 zdravotníckych ukazovateľov sme zistili, že v porovnaní so susednými krajinami Slovensko posiela do databázy OECD Health Statistics najmenej údajov. To samozrejme negatívne ovplyvňuje možnosti medzinárodného porovnávania slovenského zdravotníctva s ostatnými zdravotníckymi systémami a obmedzuje kvalitu analytických výstupov.

Dátum: 19.05.17Dáta o slovenskom zdravotníctve v OECD sú deravé ako ementál

← Staršie články Novšie články →

Podporovatelia

  • Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu
  • Coop Jednota
  • Dôvera, zdravotná poisťovňa
  • GENAS Asociácia pre generické a biosimilárne lieky
  • IT Asociácia Slovenska
  • Msquare s.r.o.
  • Posam spol. s r.o.
  • Republiková únia zamestnávateľov
  • Union zdravotná poisťovňa