Tlačová správa: Európsky parlament nám dal za pravdu - právny štát na Slovensku je v ohrození

Dátum: 17.01.2024

Tlačová správa, 17. januára 2024

Mimovládne organizácie vítajú uznesenie Európskeho parlamentu k situácii na Slovensku, považujú ju za potvrdenie ich obáv, že chystané kroky vlády ohrozia spravodlivosť a boj proti korupcii. Via Iuris, Transparency International Slovensko, INEKO a Nadácia Zastavme korupciu adresovali ešte v decembri poslancom EP výzvu na ochranu právneho štátu, ktorú podpísalo viac než 38-tisíc občanov.

“Sme radi, že ju poslanci vypočuli. Viaceré zásahy do právneho štátu vo forme konkrétnych krokov vlády alebo vládnych návrhov zákonov, na ktoré sme v liste upozorňovali, vnímajú podobne vážne ako my, občania, a nie je im ľahostajné, čo sa na Slovensku deje,” povedala riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Európsky parlament dnes vyzval Európsku komisiu, aby podrobne monitorovala vývoj na Slovensku a podnikla kroky na ochranu právneho štátu a nezávislosti súdnictva, najmä pokiaľ ide o prípady korupcie na vysokej úrovni, a na ochranu finančných záujmov Európskej únie.
“Najmä posledné slová sú signálom, že členské štáty EÚ sa obávajú o svoje peniaze po prijatí nižších trestov za korupciu a rušení špeciálnej prokuratúry. Už aj európska prokurátorka Laura Codruța Kövesi vyjadrila obavu, že Slovensko potom nebude schopné dostatočne postihovať rozkrádanie eurofondov,” konštatovala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

EP sa nepozdáva rýchly spôsob, akým Slovensko mení svoju trestnú politiku. Obáva sa dopadov na živé korupčné prípady, ale aj ďalšie, vrátane vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Volá po dodržiavaní európskych smerníc a princípov právneho štátu. Odsuzuje premiérov útok na študenta práva, na médiá a mimovládne organizácie. EP schválil drvivou väčšinou pozíciu voči Slovensku, ktorú komisia nemôže ignorovať a mala by zakročiť.

Podľa riaditeľa INEKO Dušana Zachara sa v priamom prenose ukazuje, aké kľúčové pre rozvoj Slovenska je členstvo v Európskej únii. “Vítame, že tu máme niekoho, kto dokáže nastavovať zrkadlo členskej krajine, ak sa odchyľuje od spoločných európskych hodnôt a zásad. Záujem EÚ o Slovensko nepredstavuje zásah do našej suverenity. Práve naopak, pomáha občanom Slovenska, aby žili vo viac slobodnom a prosperujúcom štáte, kde prevláda kvalitná participatívna debata o verejných politikách založená na analýzach, argumentoch a faktoch. A kritizuje, ak sa vládna moc snaží systematickými krokmi uniesť občanom štát, ak presadzuje úzke záujmy “svojich ľudí” a nasmerúva Slovensko k autoritárskemu režimu,” uviedol Zachar.

“Pozícia Slovenska v globálnom rebríčku vnímania korupcie sa v posledných rokoch citeľne zlepšovala aj vďaka aktívnejšiemu vyšetrovaniu korupčných káuz, vrátane vplyvných osôb z politiky, biznisu i justície. Súčasné podkopávanie inštitúcií a nástrojov právneho štátu, bez riadnej diskusie, s pochybnými argumentami a bez dopadových analýz, vytvára priestor pre návrat praktík uneseného štátu. Je dôležité, že Európsky parlament tieto riziká citlivo vníma a spolu s ním opäť vyzývame vládu k rešpektovaniu demokratických pravidiel, inštitúcií a dialógu s verejnosťou,“ hovorí riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.

Európsky parlament naopak vyzval vládu, aby sa legislatívne venovala zmene §363 Trestného poriadku a zaviedla možnosť odvolania sa voči rozhodnutiu Generálneho prokurátora o zrušení obvinenia. “Ide o jasný dôkaz, že tento nástroj v rukách Generálneho prokurátora a jeho možné zneužívanie vnímajú kriticky aj naši zahraniční partneri a nejde len o názor mimovládnych organizácií, tak ako sa to snažili vládni predstavitelia prezentovať,” dodáva Nadácia Zastavme korupciu.

MVO zároveň zdôrazňujú, že Brusel nechce Slovensku škodiť, ale naopak pomôcť krajine a jej občanom, aby naďalej žili v štáte, ktorý chráni ich majetok, netoleruje korupciu a rozkrádanie. “Skutočnosť, že Slovensku môžu hroziť sankcie, vrátane zmrazenia eurofondov je dôsledkom krokov súčasnej vlády, a nie Bruselu či mimovládok, ktoré upozorňujú na deštrukciu právneho štátu,” dodala Z. Petková. Dôsledky sankcií budeme znášať všetci, nie len voliči vládnych strán, lebo peniaze z eurofondov budú chýbať napríklad v obciach a mestách, na stavbu ciest a rekonštrukciu nemocníc.