PRIDAJTE AJ VY SVOJ PODPIS POD OTVORENÝ LIST ZA ZÁCHRANU RTVS

Dátum: 15.03.2024

Mimovládne organizácie otvoreným listom reagujú na novelu zákona o STaR, ktorú predložila Ministerka kultúry Martina Šimkovičová do skráteného medzirezortného pripomienkového konania. Signatári varujú, že takéto zmena zákona povedie k ovládnutiu verejnoprávneho média vládnou mocou.

“Sme presvedčení, že sloboda tlače je jeden zo základných pilierov právneho štátu a hodnôt, na ktorých stojí Európska únia. Slobodné a od štátnej moci nezávislé verejnoprávne médiá sú nevyhnutným predpokladom funkčnej demokracie, v ktorej majú občania ako pôvodcovia moci prístup k objektívnym informáciám o činnosti politikov,” uvádza Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.

Navrhovaný zákon ohrozuje podľa mimovládok slobodu tlače. Kriticky vnímajú najmä možnosť odvolať vedenie riaditeľa bez udania dôvodu, zmeny vo voľbe a zložení Rady RTVS a vznik Programovej rady, cez ktorú bude mať politická moc možnosť zasahovať do spravodajstva.

Organizácie upozorňujú na nesúlad s európskym právom. “Navrhovaná novela je v príkrom rozpore s návrhom Európskeho aktu o slobode médií, Chartou základných práv EÚ, aj odporúčaniami Európskej komisie zo Správy o právnom štáte z roku 2023,” vysvetľuje Katarína Batková z VIA IURIS.

Transparency International Slovensko upozorňuje, že slobodné, zodpovedné a kvalitné verejnoprávne médiá sú ešte dôležitejšie v časoch rozmachu dezinformácií a rizikových technológií. “Predložený zákon vytvára ďalší priestor pre oslabovanie odolnosti spoločnosti, pričom k prijímaniu takýchto závažných zmien dochádza opätovne zrýchlene, bez predchádzajúcej verejnej diskusie, ako aj analýzy finančných a iných dopadov,“ upozorňuje riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.

Tento návrh zákona ide v skutočnosti podľa riaditeľa INEKO Dušana Zachara proti verejnému záujmu, je to pokus o únos verejnoprávnych médií. “Jeho skutočným cieľom je obmedzenie slobody zatiaľ jednej časti mediálneho spektra a jej následné politické ovládnutie. Pritom práve slobodné médiá sú strážcami a garantmi každej demokratickej spoločnosti. Takýmito krokmi vládnej moci postupne prichádzame o ďalšie čiastočky demokracie. Uvedomelí občania by sa preto mali postaviť proti tomu a zabrániť efektu postupne sa variacej žaby, ergo demokracie,” uzavrel Zachar.

Analýza INEKO o príjmoch neštátnych ambulantných lekárov za obdobie 2018 - 2022

Dátum: 14.03.2024

Tlačová správahttps://www.ineko.sk/file_download/1737

Kompletná analýzahttps://www.ineko.sk/file_download/1735

Bloghttps://blog.sme.sk/ineko

Status na FBhttps://www.facebook.com/INEKO.sk

Zverejnili sme nové rebríčky škôl podľa výsledkov žiakov. Ukazujú na výborné výsledky žiakov košickej ZŠ sv. Cyrila a Metoda, bratislavského gymnázia na Teplickej a Obchodnej akadémie na Kukučínovej v Trnave

Dátum: 26.02.2024

26.2.2024, ineko.blog.sme.sk
Top školy podľa výsledkov žiakov: ZŠ sv. Cyrila a Metoda Košice-Západ, bratislavské gymnázium na Teplickej a Obchodná akadémia, Kukučínova 2,Trnava

Pozrite si nové rebríčky škôl po zahrnutí výsledkov žiakov z Testovania 9 a maturít. Testovanie 5 bolo, žiaľ, prerušené.

Výsledky žiakov

Úvodom upozorňujeme, že zoradenie škôl v nižšie uvedených rebríčkoch nemožno interpretovať tak, že ide o najlepšie alebo najkvalitnejšie školy. Rebríčky škôl zohľadňujú “len“ výsledky ich žiakov.

V aktualizovanom rebríčku základných škôl (ZŠ) podľa dosiahnutých výsledkov žiakov obhájila vedúcu pozíciu cirkevná ZŠ sv. Cyrila a Metoda sídliaca na Bernolákovej 18 v Košiciach – Západ, a to s relatívne výrazným náskokom, aký už inde v rámci TOP 10 nie je možné vidieť (presnejšie o vyše 0,3 bodu).

Druhé miesto podľa výsledkov žiakov dosiahla ZŠ Kollárova 2 zo Svätého Jura (v predošlom rebríčku bola tretia). Prvú trojicu po novom uzatvára ZŠ na ulici T. J. Moussona v Michalovciach. Pred rokom sme ju evidovali na piatom mieste.

Medzi školy, ktoré si vďaka úspechom svojich žiakov opätovne aj po roku udržiavajú pozíciu v top 10, patria okrem vyššie uvedenej trojice ešte ZŠ Pri Podlužianke v Leviciach, ZŠ Staničná 13, Košice-Juh, a napokon i dve banskobystrické ZŠ – na Skuteckého a na Ďumbierskej ulici.

Najvýraznejším pozitívnym skokanom medzi ZŠ sa stala škola na Hviezdoslavovej ulici v Lipanoch (okres Sabinov). Významné zlepšenie v sledovaných ukazovateľoch prinieslo tejto škole posun na 282. miesto medzi všetkými ZŠ. Minulý rok pritom figurovala na 630. pozícii. Ide o poradie spomedzi vyše 750 ZŠ, pre ktoré sme mali dostupné potrebné údaje na zostavenie hodnotenia.

Je jasné, že školy, ktoré vykazujú vyšší podiel detí z málo podnetného prostredia, to majú už na „štartovacej čiare“ oveľa ťažšie, preto nás mimoriadne teší, že medzi školy s veľmi dobrými výsledkami žiakov sa zaradila aj ZŠ I. B. Zocha z Revúcej na Jilemnického 3, kde viac ako tretina žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia. Žiaci tejto školy tak dosiahli najlepšie výsledky spomedzi škôl, v ktorých je relatívne vyšší podiel detí zo znevýhodneného prostredia (vyšší ako 20 %).

Tab. 1: 10 najlepšie hodnotených škôl v SR podľa výsledkov žiakov v kategórii: ZÁKLADNÉ ŠKOLY

Zdroj: INEKO

Pri stredných odborných školách (SOŠ) sa na prvé miesto prepracovala výsledkami žiakov a uplatnením na trhu práce dlhodobo úspešná Obchodná akadémia na Kukučínovej ulici v Trnave. Druhá skončila Súkromná SOŠ na Ulici 29. augusta v Poprade, čím potvrdzuje svoj dlhodobý progres (ešte pred tromi rokmi bola na 25. priečke).

Medzi stálice v top 10 SOŠ-iek patria aj elektrotechnické priemyslovky na Plzenskej v Prešove a Komenského v Košiciach či Obchodná akadémia zo Zlatých Moraviec. Najvýraznejším skokanom smerom nahor v tejto kategórii škôl je žilinská SOŠ odevná na Hlavnej ulici č. 2.

Tab. 2: 10 najlepšie hodnotených škôl v SR podľa výsledkov žiakov v kategórii: STREDNÉ ODBORNÉ ŠKOLY

Zdroj: INEKO

Relatívne najmenšie pohyby na popredných priečkach sme opäť zaznamenali pri gymnáziách, pričom bez akejkoľvek zmeny ostala celá prvá trojica. Prvé miesto obhájila Škola (gymnázium) pre mimoriadne nadané deti na Teplickej ulici v Bratislave. Nasledujú gymnáziá Poštová 9 v Košiciach a Gymnázium Jura Hronca (GJH) na Novohradskej v Bratislave.

V dlhodobom miernom postupe naďalej pokračuje aj Gymnázium Grösslingová 18, Bratislava (GAMČA), ktoré už figuruje v tesnom závese za prvou trojicou, pričom za týmito štyrmi školami vidieť v rebríčku veľký skok – piate gymnázium (Raymana, Prešov) totiž nasleduje so značným odstupom až 0,7 bodu za Grösslingovou.

Pokiaľ ide o najvýraznejšieho skokana, tým sa stalo Gymnázium Karola Štúra v Modre, ktorého študenti dokázali zareagovať na zhoršujúce sa výsledky ich predchodcov z minulých rokov. Hoci naďalej zaostáva, tentokrát zaznamenalo zlepšenie vo všetkých sledovaných ukazovateľoch a vďaka tomu sa čiastočne priblížilo späť k priemeru ostatných gymnázií.

Tab. 3: 10 najlepšie hodnotených škôl v SR podľa výsledkov žiakov v kategórii: GYMNÁZIÁ

Zdroj: INEKO

Viac tabuliek škôl s najlepším hodnotením v jednotlivých krajoch a informáciu o školách s najlepším medziročným posunom vo výsledkoch žiakov si môžete stiahnuť tu. Pre kompletné výsledky, vrátane výsledkov ostatných škôl, a pre ďalšie sledované ukazovatele o školách (napr. údaje o nezamestnanosti absolventov stredných škôl, o mimoriadnych výsledkoch žiakov, o výsledkoch štátnej školskej inšpekcie na školách, o využívaní digitálnych technológií pri vyučovaní, údaje o počtoch učiteľov a žiakov, údaje o podiele absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR a tiež dáta o finančných zdrojoch škôl) navštívte náš portál skoly.ineko.sk.

Zrušené Testovanie 5

Pred rokom sme vydali nesúhlasné stanovisko, kde sme upozornili na problematické rozhodnutie vtedajšieho ministra školstva Jána Horeckého, ktorým na poslednú chvíľu zrušil celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl (Testovanie 5) v školskom roku 2022/2023. Údajne pre negatívne efekty pandémie, ktoré rozdielnym spôsobom postihli jednotlivé školy. Keďže sme meranie zrušili, ani sme nezistili aké rozdiely vo výsledkoch a kde boli najvypuklejšie. Prišli sme o drahocenné informácie. Slúžiť mohli o.i. aj štátu na to, aby sme na základe nich vedeli, kam po pandémii máme zacieliť naše intervencie. Aby sme vedeli, ktorým školám, v akých regiónoch, a v ktorých oblastiach výučby pomôcť. Práve pomocou týchto informácií sme mohli pomôcť efektívnejšie zotierať regionálne rozdiely či rozdiely medzi školami. Dátová hmla tomu určite nepomôže.

Následne sa naše obavy potvrdili a rezort školstva rozhodol, že Testovanie 5 nebude realizované ani v aktuálne prebiehajúcom školskom roku 2023/2024. Rodičia, ale aj štát tak prichádzajú o časť dôležitých informácií. Vraj sa pripravujú nové (tzv. kriteriálne) testy, ktoré majú nadväzovať na kurikulárnu reformu.

Celoplošné merania sú pritom dôležité nielen pre zabezpečenie spätnej väzby pre školy, zriaďovateľov a rodičov a ich následné kvalifikovanejšie rozhodovanie, ale sú tiež jedným z predpokladov pre odstraňovanie informačnej nerovnosti a následný možný rast kvality vzdelávania. Navyše, ich pravidelná realizácia je kľúčová aj pre meranie tzv. pridanej hodnoty vo vzdelávaní na stredných školách a otvára cestu aj pre prípadné budúce meranie pridanej hodnoty na druhom stupni základných škôl.

Aj preto opätovne apelujeme na ministra školstva Tomáša Druckera a súčasné vedenie ministerstva, aby čo najskôr obnovili celonárodné merania, či už pôjde o porovnávanie výkonu žiakov cez rozlišovacie (normatívne) testy, tak ako to bolo doposiaľ, alebo aj o posudzovanie miery zvládnutia jednotlivých spôsobilostí cez kriteriálne testy, a to na začiatku a konci každého vzdelávacieho cyklu, aby sme tak dokázali merať aj pridanú hodnotu škôl. Kľúčové taktiež bude, aby k výsledkom týchto meraní mala prístup aj široká verejnosť, a aby neboli vyhradené len pre insider-ov v rezorte, lebo v takom prípade sa výrazne sťaží verejná kontrola a tlak na zlepšovanie.

V tejto súvislosti dodávame, že Testovanie 5 sa síce v šk. roku 2022/23 neuskutočnilo, no tento ukazovateľ nevypadol z výsledného hodnotenia úplne. V zmysle metodiky totiž do hodnotenia vstupujú výsledky žiakov až za štyri školské roky, a preto Testovanie 5 zatiaľ naďalej má svoje miesto v hodnotení zastúpené – a to prostredníctvom zahrnutia výsledkov žiakov zo školských rokov 2019/20 a 2021/22. Ak sa však Testovanie 5 neobnoví, postupne z nášho hodnotenia úplne vypadne.

Aké dáta zbierame

Súčasná aktualizácia portálu základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) skoly.ineko.sk prináša najnovšie údaje a výsledky žiakov vyplývajúce z:

  • Testovania 9 – predmety: slovenský jazyk, matematika, maďarský jazyk a SJaSL (slovenský jazyk a literatúra pre školy s vyučovacím jazykom maďarským),
  • písomnej časti maturít – predmety: slovenský jazyk, matematika, maďarský jazyk, SJaSL, anglický jazyk (úrovne B1, B2 a C1) a nemecký jazyk (úrovne B1, B2 a C1).
  • uplatnenia absolventov SŠ (absolventská miera nezamestnanosti),
  • mimoriadnych výsledkov žiakov (umiestnenia v predmetových olympiádach a iných súťažiach),
  • výsledkoch štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) na školách,
  • počtov učiteľov a žiakov, vrátane informácie o počte žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a informácie, do akej miery učitelia využívajú digitálne technológie,
  • podielov absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR a
  • finančných zdrojov škôl v prepočte na jedného žiaka.

Vďaka doplneniu vyššie uvedených údajov sme mohli zostaviť kompletné hodnotenie škôl za školský rok 2022/23. Hodnotenie sme priradili všetkým školám, ktoré mali dostatočnú vzorku žiakov. Vypovedá o výsledkoch, ktoré dosahujú žiaci na jednotlivých školách, a na jeho základe vznikajú aj rebríčky ZŠ a SŠ, ktoré si môžu návštevníci v detailnom členení prezerať na školskom portáli skoly.ineko.sk.

Metodická vysvetlivka: Do rebríčkov sme zaradili školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov, resp. absolventov počas každého z uplynulých 4 rokov. Hodnotenie škôl odráža teda dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte, pričom v prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva (20 %).
Pri SOŠ nahradzujú Testovania písomné maturity (40 %). Najvyššiu váhu pri SOŠ (50 %) má regionálna uplatniteľnosť študentov, teda pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli.

Napokon, mimoriadne výsledky študentov majú pri SOŠ váhu 10 %.
Pri gymnáziách berieme do úvahy tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to postupne 60, 25 a 15 %. Pri všetkých školách pritom berieme do úvahy údaje za posledné dostupné 4 školské roky (novšie údaje majú pri hodnotení vyššiu váhu). Viac o metodike a podmienkach prideľovania bodového hodnotenia jednotlivým školám možno nájsť tu.

Dôležité upozornenie: Rebríčky škôl uvedené v tomto blogu, ako aj na portáli skoly.ineko.sk komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom (údaje o pridanej hodnote za jednotlivé stredné školy v predmete slovenský jazyk si môžu návštevníci portálu pozrieť osobitne v profile každej strednej školy). Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov, o atmosfére a šírených hodnotách v škole a pod.

Zapojte sa do hodnotenia škôl aj Vy

Pripomíname, že hodnotiť školy môžu aj návštevníci portálu – pozývame rodičov žiakov, aby sa do hodnotenia na jednoduchej škále 1 až 5 hviezdičiek zapojili a pomohli vytvoriť čo najširšie hodnotenie práve tých aspektov škôl, ktoré v súčasnosti nie je možné až tak dobre opísať merateľnými (číselnými) ukazovateľmi zbieranými a prezentovanými na portáli. Hodnotiť možno nielen celú školu, ale zvlášť štyri rôzne aspekty škôl:

  • kvalitu pedagógov (ich odborné znalosti a motivácie pre vzdelávanie nad rámec základného učiva),
  • prístup pedagógov (spôsob odovzdávania vedomostí a komunikácie so žiakmi, prístup pri domácich úlohách a skúšaní),
  • stav a vybavenie školy (stav budov, tried, odborných miestností / dielní, používané digitálne technológie),
  • prostredie školy a klíma (pocit žiakov z prostredia školy, jej atmosféry a okolia, ponuka mimoškolských aktivít).

Momentálne neprispieva na tento projekt žiadna verejná inštitúcia ani súkromná firma či nadácia, preto je Vaša podpora pre nás mimoriadne dôležitá a umožní nám aktualizovať rebríčky škôl aj o rok. Ďakujeme!

Matej Tunega
analytik INEKO

TOTO SME NAPÍSALI PRED 2 ROKMI

Dátum: 23.02.2024

Facebook INEKO, 23.2.2024

“Zaplatiť za mier, demokraciu a hodnoty vyššími cenami za benzín a energie a znížením svojho komfortu sa oplatí !”

Predpokladali sme správne, že toto bude postupne jeden z neuralgických bodov pre razantnejšiu podporu Ukrajiny, ktorá bojuje aj za našu slobodu a budúcnosť. Bojuje teda aj za našu budúcu prosperitu, ktorej tempo rozvoja sa v prípade Slovenska na rozdiel od nášho strádajúceho, no hrdinsky brániaceho sa suseda, momentálne len trochu spomalilo (teraz ponechajme bokom, že si za to môžeme do značnej miery aj sami). Ale často počúvame vo verejnej diskusii, na sociálnych sieťach či v alternatívnych médiách, že nie sme ochotní obetovať ani len to. Je to chybné uvažovanie pohybujúce sa iba v medziach krátkodobosti.

Milan Rastislav Štefánik: „Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden.“

Európska komisárka Jourová reaguje na petíciu, ktorú podpísalo takmer 40-tisíc Slovákov

Dátum: 06.02.2024

Tlačová správa, 1. februára 2024

Viceprezidentka Európskej komisie Věra Jourová reagovala na otvorený list rodín Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a občianskych aktivistov, ktorý podpísalo vyše 38-tisíc občanov.

Vyjadrili v ňom vážne obavy, že zmena trestného zákona a ďalšie kroky vlády Roberta Fica môžu viesť k odklonu Slovenska od slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ďalších hodnôt, na ktorých je Európska únia postavená.

“Chcela by som vás uistiť, že Európska komisia nebude váhať s prijatím akýchkoľvek opatrení, ktoré môžu byť potrebné na zabezpečenie dodržiavania práva EÚ,” uviedla eurokomisárka pre spravodlivosť V. Jourová.

Eurokomisárka pre spravodlivosť sa im v liste poďakovala za ich postoj k obrane právneho štátu. Signatárov zároveň ubezpečila, že komisia bude vývoj na Slovensku naďalej pozorne sledovať a presadzovať hodnoty, na ktorých je EÚ založená.

Eurokomisárka pripomína, že komisia 13. decembra 2023 vyzvala vládu a parlament, aby pozastavili prijímanie novely trestného zákona, a najmä aby ho neprijímali v zrýchlenom legislatívnom konaní, bez riadnej a dôkladnej konzultácie so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni, vrátane Benátskej komisie.

Otvorený list, na ktorý V. Jourová reaguje, poslali EK rodiny J. Kuciaka a M. Kušnírovej, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, INEKO a Via Iuris. “Dobrá správa pre Slovensko je, že EK pozorne sleduje dianie na Slovensku a okrem argumentov vlády počúva aj občanov a občiansku spoločnosť,” reagovala Katarína Batková z Via Iuris.

Podľa Zuzany Petkovej je zjavné, že ani kozmetické zmeny, ktoré koalícia robí v pôvodnom návrhu na zníženie trestov za korupciu nemusia EK stačiť. “A Slovensko môže napriek tomu čeliť sankciám,” dodala.

Európska komisia pravidelne vydáva výročnú správu o právnom štáte, ktorá skúma vývoj v oblasti právneho štátu vo všetkých členských štátoch. Zameriava sa v nej na 4 oblasti: spravodlivosť, boj proti korupcii, médiá a sloboda, pluralizmus a širšie inštitucionálne otázky týkajúce sa bŕzd a protiváh.

Dňa 5. júla 2023 Európska komisia prijala svoju štvrtú výročnú správu o právnom štáte, ktorá obsahuje aj konkrétne odporúčania pre jednotlivé členské štáty, vrátane Slovenska. Okrem iného Slovensku odporúča prijať také zmeny v legislatíve, ktoré by obmedzili právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených (paragraf 363 TP). Vládna koalícia ide opačným smerom, keď postavenie GP ešte viac posilňuje tým, že ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov presúva pod Maroša Žilinku.

Aktuálny reprezentatívny prieskum agentúry Focus pre Transparency International Slovensko tiež ukazuje, že až 69% voličov koaličných strán nesúhlasí s tým, aby boli páchatelia korupcie trestaní menej prísne ako dnes.

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu
Katarína Batková, VIA IURIS
Michal Piško, Transparency International Slovensko
Dušan Zachar, INEKO

Tlačová správa: Európsky parlament nám dal za pravdu - právny štát na Slovensku je v ohrození

Dátum: 17.01.2024

Tlačová správa, 17. januára 2024

Mimovládne organizácie vítajú uznesenie Európskeho parlamentu k situácii na Slovensku, považujú ju za potvrdenie ich obáv, že chystané kroky vlády ohrozia spravodlivosť a boj proti korupcii. Via Iuris, Transparency International Slovensko, INEKO a Nadácia Zastavme korupciu adresovali ešte v decembri poslancom EP výzvu na ochranu právneho štátu, ktorú podpísalo viac než 38-tisíc občanov.

“Sme radi, že ju poslanci vypočuli. Viaceré zásahy do právneho štátu vo forme konkrétnych krokov vlády alebo vládnych návrhov zákonov, na ktoré sme v liste upozorňovali, vnímajú podobne vážne ako my, občania, a nie je im ľahostajné, čo sa na Slovensku deje,” povedala riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Európsky parlament dnes vyzval Európsku komisiu, aby podrobne monitorovala vývoj na Slovensku a podnikla kroky na ochranu právneho štátu a nezávislosti súdnictva, najmä pokiaľ ide o prípady korupcie na vysokej úrovni, a na ochranu finančných záujmov Európskej únie.
“Najmä posledné slová sú signálom, že členské štáty EÚ sa obávajú o svoje peniaze po prijatí nižších trestov za korupciu a rušení špeciálnej prokuratúry. Už aj európska prokurátorka Laura Codruța Kövesi vyjadrila obavu, že Slovensko potom nebude schopné dostatočne postihovať rozkrádanie eurofondov,” konštatovala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

EP sa nepozdáva rýchly spôsob, akým Slovensko mení svoju trestnú politiku. Obáva sa dopadov na živé korupčné prípady, ale aj ďalšie, vrátane vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Volá po dodržiavaní európskych smerníc a princípov právneho štátu. Odsuzuje premiérov útok na študenta práva, na médiá a mimovládne organizácie. EP schválil drvivou väčšinou pozíciu voči Slovensku, ktorú komisia nemôže ignorovať a mala by zakročiť.

Podľa riaditeľa INEKO Dušana Zachara sa v priamom prenose ukazuje, aké kľúčové pre rozvoj Slovenska je členstvo v Európskej únii. “Vítame, že tu máme niekoho, kto dokáže nastavovať zrkadlo členskej krajine, ak sa odchyľuje od spoločných európskych hodnôt a zásad. Záujem EÚ o Slovensko nepredstavuje zásah do našej suverenity. Práve naopak, pomáha občanom Slovenska, aby žili vo viac slobodnom a prosperujúcom štáte, kde prevláda kvalitná participatívna debata o verejných politikách založená na analýzach, argumentoch a faktoch. A kritizuje, ak sa vládna moc snaží systematickými krokmi uniesť občanom štát, ak presadzuje úzke záujmy “svojich ľudí” a nasmerúva Slovensko k autoritárskemu režimu,” uviedol Zachar.

“Pozícia Slovenska v globálnom rebríčku vnímania korupcie sa v posledných rokoch citeľne zlepšovala aj vďaka aktívnejšiemu vyšetrovaniu korupčných káuz, vrátane vplyvných osôb z politiky, biznisu i justície. Súčasné podkopávanie inštitúcií a nástrojov právneho štátu, bez riadnej diskusie, s pochybnými argumentami a bez dopadových analýz, vytvára priestor pre návrat praktík uneseného štátu. Je dôležité, že Európsky parlament tieto riziká citlivo vníma a spolu s ním opäť vyzývame vládu k rešpektovaniu demokratických pravidiel, inštitúcií a dialógu s verejnosťou,“ hovorí riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.

Európsky parlament naopak vyzval vládu, aby sa legislatívne venovala zmene §363 Trestného poriadku a zaviedla možnosť odvolania sa voči rozhodnutiu Generálneho prokurátora o zrušení obvinenia. “Ide o jasný dôkaz, že tento nástroj v rukách Generálneho prokurátora a jeho možné zneužívanie vnímajú kriticky aj naši zahraniční partneri a nejde len o názor mimovládnych organizácií, tak ako sa to snažili vládni predstavitelia prezentovať,” dodáva Nadácia Zastavme korupciu.

MVO zároveň zdôrazňujú, že Brusel nechce Slovensku škodiť, ale naopak pomôcť krajine a jej občanom, aby naďalej žili v štáte, ktorý chráni ich majetok, netoleruje korupciu a rozkrádanie. “Skutočnosť, že Slovensku môžu hroziť sankcie, vrátane zmrazenia eurofondov je dôsledkom krokov súčasnej vlády, a nie Bruselu či mimovládok, ktoré upozorňujú na deštrukciu právneho štátu,” dodala Z. Petková. Dôsledky sankcií budeme znášať všetci, nie len voliči vládnych strán, lebo peniaze z eurofondov budú chýbať napríklad v obciach a mestách, na stavbu ciest a rekonštrukciu nemocníc.

Okrem parlamentného valca už Pellegrini riadi aj hračkársky. Darovali mu ho aktivisti.

Dátum: 10.01.2024

Tlačová správa, 10. január 2024

Občianske organizácie doručili predsedovi NR SR Petrovi Pellegrinimu valec ako symbol valcovania legislatívneho procesu v parlamente. Spolu s ním dostal výzvu na zastavenie deštrukcie právneho štátu s viac ako 38-tisíc podpismi občanov.

Mimovládne organizácie VIA IURIS, Nadácia Zastavme korupciu, INEKO a Transparency International Slovensko tak reagujú na zámer vlády prijať viaceré zmeny v oblasti právneho štátu v skrátenom legislatívnom konaní. Mimovládky upozorňujú, že kým vo vyspelých demokraciách predchádza zásadným zmenám mesiace trvajúca poctivá odborná diskusia, u nás ich chce parlament prijať v skrátenom konaní.

“Vyzývame Petra Pellegriniho aby sa ako predseda zákonodarného zboru postavil proti takémuto valcovaniu legislatívy. Symbolicky sme mu preto odovzdali hračkársky cestný valec,” hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Mimovládne organizácie Petrovi Pellegrinimu doručili aj list s 38-tisíc podpismi. Komunikujú v ňom obavy z dopadov krokov vlády a legislatívnych zmien na stav právneho štátu a boj proti korupcii. List ešte pred Vianocami poslali aj europoslancom. Rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, hromadné znižovanie trestov za majetkovú a korupčnú kriminalitu či obmedzovanie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov sa následne stali predmetom kritiky Európskej prokuratúry, výboru Európskeho parlamentu aj Medzinárodnej siete organizácií chrániacich whistleblowerov.

Organizácie podotýkajú, že skrátené legislatívne konanie je v zmysle našich noriem možné v akútnom prípade, kedy je ohrozený vážny záujem. A nie v prípade zásadných zmien trestnej legislatívy, ktorá môže ovplyvniť veľké množstvo prípadov a zmien na inštitucionálnej úrovni. Okrem zrýchleného prijímania zmien organizácie výrazne kritizujú aj ich obsah, ktorý môže v kontexte stavu a vývoja spoločnosti a spravovania vecí verejných na Slovensku dokonca zmeniť aj demokratický charakter štátu.

Podmienky za státisícové zločiny

“Navrhované znižovanie trestných sadzieb spôsobí, že za mnohé ťažké ekonomické trestné činy bude páchateľom hroziť len absurdne nízky trest. Napríklad pri korupcii do výšky 700 tisíc eur bude hroziť trest maximálne 4 roky, pričom ak súd reálne uloží 3 ročný trest, tak páchateľ môže vyviaznuť s podmienkou alebo trestom domáceho väzenia. Ak vás niekto podvodom oberie o byt v hodnote 150 tisíc eur, tak mu dnes hrozí 10 až 15 rokov, no po novom to bude už len 6 mesiacov až 3 roky. Pri takejto nízkej sadzbe môže vyviaznuť väčšina páchateľov s podmienkou. Podvod na DPH alebo spotrebnej dani do výšky 35 tisíc eur už nebude podľa návrhu vlády Roberta Fica trestným činom,” upozorňuje Katarína Batková, riaditeľka VIA IURIS.

Argument s preplnenými väznicami nesedí

Pre nedostatočnú diskusiu o návrhoch zákonov štát presne nepozná ani dopady, ktoré môžu mať na výkon spravodlivosti na Slovensku. Iste to však nebude potreba odľahčenia slovenských väzníc, ktorou argumentuje vláda pri novele trestného zákona. Tá najviac obmedzí trestanie korupcie i najzávažnejšej ekonomickej kriminality.

„Títo páchatelia väznice rozhodne neplnia. Ročne je dlhodobo uložených viac ako 5500 nepodmienečných trestov, korupcie sa týka priemerne menej ako 5 (slovom päť) z nich. Len pre porovnanie, pri krádežiach ide o viac ako 1500 trestov ročne,” hovorí Ján Ivančík, právnik Transparency International Slovensko, ktorý si všímal uložené tresty za posledných 13 rokov. „S najpočetnejšou skupinou z nich pritom novela neplánuje robiť žiadne zásadné zmeny,” dodáva Ivančík.

Dopady pocítia bežní ľudia

“Občanom Slovenska pripravuje súčasná vládna moc po Vianociach danajský dar. Po prijatí a implementácii balíka opatrení namierených proti stabilite právneho štátu a vymožiteľnosti spravodlivosti a práva sa zo Slovenska stane menej bezpečné miesto pre život bežných ľudí,” varuje riaditeľ INEKO Dušan Zachar. Dodáva, že výsledkom bude aj nižšia atraktivita pre domácich aj zahraničných investorov a ekonomické zaostávanie. Následne sa to negatívne prejaví na kvalite a úrovni verejných služieb, ako aj na výške platov a dôchodkov, čo si už potom všimne a pocíti na vlastnej koži väčšina obyvateľov na Slovensku. “Lenže to už bude neskoro plakať nad rozliatym mliekom a prípadný návrat na trajektóriu prosperity a dobiehania okolitých krajín už bude potom veľmi bolieť”, uzatvára riaditeľ INEKO Dušan Zachar.

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu
Katarína Batková, VIA IURIS
Ján Ivančík, Transparency International Slovensko
Dušan Zachar, INEKO

Finančné zdravie miest a žúp sa opäť medziročne zhoršilo a kleslo na úroveň roku 2015 (tlačová správa)

Dátum: 20.12.2023

20.12.2023, tlačová správa
Inflácia s dobiehajúcou koronakrízou vrátili viaceré ukazovatele hospodárenia samospráv mnoho rokov dozadu. V roku 2022 opäť narástlo zadlženie a prebytky na bežných účtoch klesli na 10-ročné minimum.

Mestá: Finančné zdravie
Rok 2022 – azda posledný rok významne poznačený pandémiou koronavírusu – zhoršil v spojení s výrazným nárastom cien energií, tovarov a služieb finančnú kondíciu slovenských miest. Priemerné skóre finančného zdravia za všetky mestá na Slovensku predstavuje hodnotu 4,23 z maximálnych 6,00, čo je o 0,12 bodu menej ako rok predtým. Ide o relevantný pokles: mestá boli na vrchole svojho finančného zdravia počas rokov 2017 až 2020 a aktuálny pokles znamená pomyselný návrat k stavu z roku 2015.

Hodnotenie finančného zdravia poskytuje komplexný pohľad na hospodárenie samospráv, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky. Zahŕňa viaceré kľúčové parametre hospodárenia: celkový dlh, dlhovú službu, bilanciu bežného účtu a záväzky po lehote splatnosti.

Spomedzi všetkých 141 miest v SR získalo celkovo 37 miest hodnotenie „výborné finančné zdravie“ (skóre nad 5 bodov) – a to je značné zhoršenie oproti roku predtým, keď takúto známku získalo ešte 59 miest.

Pokiaľ ide o individuálne výsledky, na prvú priečku sa z minuloročného piateho miesta dostalo Krásno nad Kysucou, ktoré dosiahlo zisk 5,69 bodu. Nasledujú Tvrdošín (5,67), Dubnica nad Váhom (5,63), Nové Mesto nad Váhom (5,60) – minuloročný líder a Svätý Jur (5,55). Mimochodom týchto päť miest bolo v top 5 aj pred rokom, akurát v inom poradí.

Pri 100 mestách hodnotíme finančné zdravie ako „dobré“ (medzi 4 a 5 bodmi). Hodnotenie medzi 3 a 4 bodmi („dostatočné“ finančné zdravie) zaznamenali mestá Bratislava, Zlaté Moravce, Levoča a Považská Bystrica, ktorá v spodnej časti rebríčka nahradila v medziročnom porovnaní zlepšujúcu sa Myjavu. Postavenie týchto miest v rebríčku signalizuje ich relatívne nižšiu finančnú stabilitu a potenciálne problémy v budúcnosti.

Pri Bratislave sa jedná o agregovaný údaj za celé mesto, teda magistrát a všetky mestské časti spolu. Ak by však doňho nebola zahrnutá problémová mestská časť Devín s obrovským historickým dlhom a záväzkami po lehote splatnosti, ktorá je už roky v nútenej správe, tak by celá Bratislava bola vo vyššom pásme, keďže ani magistrát, ani žiadna ďalšia mestská časť nemajú hodnotenie nižšie ako 4 body.

Mestá: Dlh a bilancia bežného účtu
Napriek okolnostiam dokázali mestá v roku 2022 udržať svoju mieru zadlženia relatívne pod kontrolou – priemerné zadlženie miest v SR počas minulého roku síce stúplo, no iba mierne. Došlo k jeho nárastu z 21,56 % na 23,23 %.

Aj za rok 2022 platí, že žiadne mesto v SR neprekročilo zákonnú hranicu celkového dlhu na úrovni 60 % bežných príjmov predchádzajúceho roka a takisto ani prvé sankčné pásmo dlhovej brzdy pre samosprávy (50 %).

Ku koncu roka 2022 mali najvyšší dlh v meste Zlaté Moravce (48,1 %). Nasledujú mestá Leopoldov (40,2 %), Veľký Šariš (40,2 %), Myjava (39,3 %), Považská Bystrica (37,4 %), Nová Dubnica (37,1 %) a Prešov (36,9 %).

Relatívne vysoké dlhy mali spomedzi veľkých miest aj Dunajská Streda (36,0 %), Snina (35,2 %), celá Bratislava (agregovaná hodnota 34,6 %), Bardejov (34,2 %) a Čadca (33,2 %). V prípade Bratislavy je reč o sumárnom údaji za magistrát aj mestské časti. Dlh samotného bratislavského magistrátu pritom predstavoval až 47,9 %, čím bol druhou najviac zadlženou mestskou samosprávou. Štatistiku celej Bratislavy vylepšilo započítanie prevažne nižších dlhov mestských častí.

O finančnej kondícii samospráv dobre vypovedá aj bilancia bežného účtu. Tá sleduje, ako samospráva dokáže kryť svoje bežné výdavky z bežných príjmov. Platí, že čím väčší prebytok dokáže samospráva pri svojom bežnom hospodárení vytvoriť, tým väčší priestor jej vznikne na údržbu a zveľaďovanie svojho majetku.

Vysoká inflácia (spolu s končiacou koronakrízou) sa najvýraznejšie prejavili práve na tomto ukazovateli – na poklese prebytkov, ktoré mestá v roku 2022 vytvorili na svojich bežných účtoch. Vo výsledku sme zaznamenali najmenej dobrú hodnotu spomedzi celých uplynulých 10 rokov – priemerný prebytok bežného účtu dosiahol +4,1 %, čo je významne menej ako napr. v roku 2016, kedy sme naopak zaznamenali najlepšiu hodnotu (+10,9 %).

V roku 2022 zaznamenalo kladnú bilanciu bežného účtu 131 zo všetkých 141 miest. Najvyšší prebytok dosiahli v Novom Meste nad Váhom (+17,0 %), Leopoldove (+16,6 %) či v Krásne nad Kysucou (+14,7 %). Naopak, najvyšší deficit mali vo Veľkom Mederi (-5,1 %). Deficitne hospodárili aj v Piešťanoch (-2,7 %), Zlatých Moravciach (-1,7 %), Veľkých Kapušanoch (-1,4 %) a na košickom magistráte (-1,2 %). Deficit na bežnom účte je pritom jednoznačne nežiaducim javom, keďže podľa zákona majú byť bežné rozpočty schvaľované ako prebytkové alebo vyrovnané.

Samosprávy Bratislavy a Košíc
Špecifickým prípadom sú Bratislava a Košice, ktoré sú ako jediné mestá na Slovensku ďalej členené aj na samostatne hospodáriace mestské časti. Mnohé z týchto mestských častí majú desiatky tisíc obyvateľov, a preto je rovnako dôležité sledovať aj ich finančné zdravie. Navyše, Bratislava a Košice majú magistráty, ktoré sú vzhľadom na mestské časti ďalšími nezávislými samosprávami – pre zjednodušenie ich však zahŕňame s mestskými časťami do jedného porovnania.

V rámci Bratislavy dosiahli v roku 2022 najlepšie finančné zdravie mestské časti Jarovce, Vajnory a Petržalka. Na opačnom konci evidujeme Ružinov, bratislavský magistrát a najmä mestskú časť Devín, ktorá je už 18 rokov v nútenej správe.

V Košiciach získali najlepšie hodnotenie časti Krásna, Barca a Dargovských Hrdinov. Najnižšie hodnotenie finančného zdravia evidujeme postupne pri Pereši, košickom magistráte a pri časti Džungľa.

Ucelené informácie o finančnom zdraví aj s ďalšími dôležitými ukazovateľmi hospodárenia za „naj“ časti Bratislavy a Košíc možno nájsť v nižšie uvedených tab. 2 a tab. 3.

Mimochodom, samostatnou zaujímavosťou je skokové zvýšenie počtu obyvateľov Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja, ku ktorému došlo počas roka 2022. Bratislava sa oficiálne rozrástla z 442 na 476 tisíc obyvateľov a celý kraj z 677 na 724 tisíc. Predpokladáme, že táto zmena súvisí so zavádzaním parkovacej politiky v hlavnom meste, ktorá motivuje obyvateľov prehlásiť si trvalý pobyt do Bratislavy, ak v tomto meste dlhodobo žijú, no doteraz mali trvalý pobyt inde. Na druhej strane, najväčší úbytok obyvateľov je v tejto súvislosti viditeľný pri banskobystrickej, prešovskej a košickej župe.

Vplyv nárastu počtu obyvateľov na ukazovatele hospodárenia Bratislavy počas roka 2022 zatiaľ nebol relevantný, no je možné očakávať, že za rok 2023 nárast príjmov mesta už bude jasne viditeľný a že tento trend bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Ide o významnú a spravodlivú korekciu, keďže v meste dosiaľ žilo oveľa viac ľudí ako v ňom malo prihlásený trvalý pobyt – z čoho vyplýva, že Bratislava mala relatívne vysoké náklady, ktoré neboli adekvátne pokryté príjmami.

Kraje: Župám sa výrazne zhoršilo finančné zdravie tretí rok v rade
Vyššie územné celky (VÚC) nenadviazali v roku 2022 na prevažujúci trend z pokrízových rokov, keď sa im v rokoch 2012 až 2014 a 2016 až 2019 darilo medziročne znižovať svoju zadlženosť a zlepšovať aj vďaka tomu svoje finančné zdravie. Naopak, počas uplynulého roka došlo k tretiemu nárastu ich zadlženia v rade, keď v priemere ich dlh narástol z 30,6 % na 32,3 % ročných bežných príjmov.

Zhoršil sa aj ďalší významný ukazovateľ hospodárenia – krajom klesol priemerný prebytok na bežných účtoch z +8,3 % na 7,6 %. Mierne narástli aj záväzky viac ako 60 dní po lehote splatnosti. To všetko prispelo k zhoršeniu priemerného finančného zdravia VÚC z 4,47 na 4,35 bodu (ide o tretie relatívne významné zhoršenie v rade).

Napriek nárastu zadlženia platí, že žiadna spomedzi ôsmich žúp na Slovensku neprekročila zákonnú hranicu pre celkový dlh na úrovni 60 % a takisto ani prvé sankčné pásmo dlhovej brzdy pre samosprávy (50 %). Najvyšší dlh mali ku koncu roka 2022 v Bratislavskom samosprávnom kraji (43,8 %). Naopak, najlepší stav zaznamenali v nitrianskej župe (14,6 %). Dlh dokázali v roku 2022 najviac znížiť v trnavskom kraji, naopak, najviac dlh narástol v banskobystrickej župe.

Pokiaľ ide o bilanciu bežného účtu, všetky župy dosiahli v roku 2022 kladné hodnoty (prebytky). Najlepšie hospodárila bratislavská (+10,6 %), trnavská (+10,0 %), prešovská (+9,9 %) a trenčianska župa (+8,5 %). Sumárna (resp. priemerná) bilancia bežných účtov všetkých krajov však klesla na +7,6 %, čo je najmenej dobrý výsledok od roku 2015.

Na vedúcu pozíciu v hodnotení finančného zdravia sa dostal, minulý rok druhý, Trnavský samosprávny kraj so skóre 4,88 bodu, čím vystriedal na čele nitriansku župu. Na poslednom mieste evidujeme aj po roku žilinskú župu s hodnotením 4,23 bodu, ktorá si však medziročne mierne zlepšila skóre. Všetky kraje vykazujú „dobré“ finančné zdravie (skóre medzi 4 a 5 bodmi).

Viac informácií o metodike a výsledkoch hospodárenia samospráv, ako aj podrobné dáta o rozpočtoch a hospodárení ich podriadených organizácií nájdete na portáli: www.hospodarenieobci.sk

Podrobnejšia analýza hospodárenia miest v SR: www.ineko.sk/file_download/1730
Podrobnejšia analýza hospodárenia žúp v SR: www.ineko.sk/file_download/1731

Tlačová správa (formát PDF) na stiahnutie: www.ineko.sk/file_download/1732

Matej Tunega, analytik INEKO, obce[a]ineko.sk

Projekt hodnotenia finančného zdravia samospráv a prevádzku portálu www.hospodarenieobci.sk podporuje spoločnosť PosAm, spol. s r. o..

Predstavitelia občianskej spoločnosti posielajú europoslancom list o vládnych krokoch ohrozujúcich právny štát

Dátum: 13.12.2023

Tlačová správa, 13. december 2023

List podpísalo už 34-tisíc občanov. Spolu s nimi rodina Jána Kuciaka a viaceré neziskové organizácie.

Poslanci Európskeho parlamentu by sa mali v týchto dňoch zaoberať situáciou na Slovensku. Jozef Kuciak a vedenie organizácií VIA IURIS, Transparency International Slovensko, Nadácie Zastavme korupciu a INEKO im preto poslali list, v ktorom vyjadrili vážne obavy, že kroky vlády Roberta Fica môžu viesť k odklonu Slovenska od slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ďalších hodnôt, na ktorých je Európska únia postavená.

List môžu svojim podpisom podporiť aj občania. Doteraz tak urobilo vyše 34-tisíc ľudí. Podpisová akcia pritom pokračuje. Spolu s podpismi, organizácie posielajú europoslancom aj vyhlásenie rodín zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Navrhované zmeny totiž môžu mať vplyv aj na ich prípad. “Už máme pocit, že sa spravodlivosti nedožijeme, a preto si dovoľujeme požiadať Vás o pomoc. Pravda a spravodlivosť nepotrebujú a nemali by robiť kompromisy,” uvádzajú v liste rodiny.

Predstavitelia občianskej spoločnosti v liste upozorňujú na jedenásť zásadných zmien, ktoré vláda vykonala alebo plánuje vykonať. “Zmeny v polícii, prokuratúre, ochrane oznamovateľov korupcie a ďalších oblastiach vnímame ako výrazný krok späť v budovaní právneho štátu na Slovensku. Tieto kroky mať okrem výrazného poškodenia úrovne demokracie na Slovensku, negatívny dopad aj na úroveň demokracie v celej Európskej únii.” hovorí Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. Upozorňuje na znižovanie trestov za korupciu a ekonomickú kriminalitu, ktoré by sťažili aj prácu Európskej prokuratúry pri ochrane prostriedkov z európskych fondov.

Transparency International komisiu upozorňuje, že návrh na zrušenie špeciálnej prokuratúry prichádza v čase, keď má reálne výsledky. Vyplýva to z jej analýzy rozsudkov z rokov 2020 až 2022. “Až 95 percent korupčných prípadov, ktoré Špeciálna prokuratúra poslala za posledné roky pred Špecializovaný súd v Pezinku, sa skončilo odsúdením. Pred súd sa už konečne dostávajú aj väčšie ryby, čo podporuje argumenty o zmysluplnosti špecializácie a nezávislosti týchto orgánov,” podotýka Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko.

Inštitút INEKO upozorňuje, že popri najdiskutovanejších zmenách vláda potichu mení kompetenčný zákon, ktorý jej umožní zbaviť sa riaditeľov viacerých dôležitých kontrolných, dohľadových a regulačných úradov a obsadiť ich svojimi ľuďmi bez riadnych výberových konaní. “Povedie to k zníženiu nezávislosti týchto inštitúcií, zvýši sa ich politizácia, pričom práve nezávislé kontrolné inštitúcie majú byť garantom presadzovania verejného záujmu v spoločnosti a jedným z hlavných pilierov právneho štátu,” vysvetľuje Dušan Zachar z INEKO.

Organizácie ako zásadný problém vnímajú aj spôsob, akým ide vláda zánik Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšie kroky presadiť. “Prijímanie významných zmien v skrátenom legislatívnom konaní – ako dlhodobo upozorňujeme už len samotné používanie skráteného legislatívneho konania v rozpore so zákonom a jeho účelom, je porušením princípov právneho štátu,” upozorňuje riaditeľka VIA IURIS Katarína Batková.

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu
Katarína Batková, VIA IURIS
Michal Piško, Transparency International Slovensko
Dušan Zachar, INEKO

MVO: Vláda valcuje právny štát a ohrozuje stabilitu demokracie

Dátum: 06.12.2023

Tlačová správa
Bratislava, 6.12.2023

Mimovládne organizácie protestujú proti krokom štvrtej vlády Roberta Fica, ktoré ohrozujú právny štát a oslabujú boj proti korupcii. Ide najmä o plánované rušenie špeciálnej prokuratúry, zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov, prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní a netransparentné výberové konania. Nadácia Zastavme korupciu, VIA IURIS, Transparency International Slovensko a INEKO pri tejto príležitosti pristavili (resp. chceli pristaviť …) pred úrad vlády valec.

„Symbolicky chceme upozorniť, že vláda rýchlymi opatreniami valcuje princípy právneho štátu a bez širšej diskusie ide meniť inštitúcie, ktoré sú dôležité pre znižovanie korupcie v štáte,“ uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Návrh na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry prichádza v čase, kedy sa reálne “rozhýbalo” postihovanie veľkej korupcie. Vyplýva to z analýzy korupčných rozsudkov z obdobia rokov 2020 až 2022, ktorú vypracovala Transparency International Slovensko.

“Až 95 percent korupčných prípadov, ktoré Špeciálna prokuratúra poslala za posledné roky pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku, sa skončilo odsúdením. Pred súd sa už konečne dostávajú aj väčšie ryby, čo podporuje argumenty o zmysluplnosti špecializácie a nezávislosti týchto orgánov,” podotýka Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko.

Z 288 korupčných káuz, ktoré Špecializovaný trestný súd v posledných dvoch rokoch rozhodol, sa jedna štvrtina rozhodnutí týkala verejne činných osôb. Do tejto kategórie sa pritom dostali nielen zdravotníci a policajti, ale aj predstavitelia justície, či vysokopostavení štátni úradníci.

V porovnaní s minulosťou sú viac trestané aj vyššie úplatky – nad 5000 eur, ktoré tvoria pätinu rozhodnutí.

Zákony pritom vláda mení bez toho, aby mali dotknuté organizácie priestor na vyjadrenie.

“Skrátené legislatívne konanie má jasne zadefinované pravidlá – môže sa využívať len výnimočne a len v prípadoch, ak sú ohrozené základné ľudské práva a slobody alebo ak štátu hrozia značné hospodárske škody. Nič z toho samotnou existenciou Úradu špeciálnej prokuratúry nehrozí. Plány na zrušenie ÚŠP doslova zo dňa na deň, bez akejkoľvek diskusie, považujeme za útok na základné piliere právneho štátu,” hovorí Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.

“Ak nebudú dôležité verejné inštitúcie, regulačné a dohľadové úrady či orgány presadzujúce právo fungovať nezávisle a spravodlivo, tak to vo svojich bežných životoch pocítia negatívne aj občania, dokonca aj vo svojej peňaženke. Možno nie hneď zajtra, ale pozajtra určite,” varuje riaditeľ INEKO Dušan Zachar. Odborné vedecké štúdie totižto už preukázali, že vo všeobecnosti krajiny, ktoré viac dodržiavajú zásady právneho štátu, rastú ekonomicky rýchlejšie ako krajiny, ktoré princípy právneho štátu “valcujú”.

Mimovládne organizácie zverejnili na webe mojapeticia.sk výzvu za stabilitu právneho štátu na Slovensku, chcú ju poslať Európskej komisii. Občania ju môžu od dnes podpisovať, ako prvý tak urobil otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. Prípadné zrušenie špeciálnej prokuratúry a súdu by sa totiž priamo dotklo aj kauzy vraždy novinára a jeho snúbenice.