Obraz Slovenska v zahraničí

Dátum: 28.08.2007

Tento prieskum hodnotil články uverejnené v zahraničnej tlači v období medzi júlom 2005 a júnom 2007. Celkovo sme zaevidovali 471 článkov o Slovensku, ktoré boli publikované za ostatné dva roky v týždenníku The Economist a v denníkoch Financial Times, The New York Times a Le Monde.

Motivácia

Prečo záleží na tom, čo, ako a koľko píšu zahraničné médiá o Slovensku?

  • Reputácia (a stabilita) krajiny má vplyv na rating, ktorý určuje, za aké úroky si môže krajina požičať peniaze.
  • Investori si tvoria obraz o krajine podľa správ, ktoré sa k nim dostávajú – médiá sú najprístupnejším zdrojom informácií.
  • Pohľad zvonka je užitočný, pretože zahraniční novinári nečelia domácim (slovenským) tlakom a nemusia sa zodpovedať lokálnym inštitúciám.
  • Médiá poskytujú obraz o krajine skôr než štúdie medzinárodných inštitúcií (MMF, SB, OSN). Na istý čas sa stávajú najspoľahlivejším zdrojom informácií o nej a najpružnejším indikátorom zmeny situácie v nej.

Záver

Výsledky tejto štúdie ukazujú, že vo vybraných zahraničných médiách za ostatné dva roky vykreslenie Slovenska a vlády SR nabralo negatívnu tendenciu.

V porovnaní s posledným rokom vlády Mikuláša Dzurindu, za prvý rok vlády Róberta Fica stúpol počet negatívnych článkov o Slovensku viac než štvornásobne a počet článkov s negatívnou zmienkou o vláde SR stúpol takmer päťnásobne.

Za posledný rok minulej vlády bol pomer pozitívnych článkov o Slovensku k negatívnym článkom o Slovensku 6:1. Tento pomer sa za prvý rok novej vlády prepadol na takmer 2:1. Pomer negatívnych článkov o vláde SR k pozitívnym článkom o vláde SR bol medzi júlom 2005 a júnom 2006 presne 1:1. Medzi júlom 2006 a júnom 2007 vzrástol tento pomer na takmer 11:1.

Týždenník The Economist hodnotil súčasnú vládu a stav v krajine najkritickejšie, denník Financial Times hodnotil vládu SR pomerne negatívne, ale krajinu veľmi pozitívne a ľavicový denník Le Monde písal o Slovensku za posledné dva roky takmer bez zmeny, hoci k novej vláde sa stavia prevažne negatívne. Pomerne ľavicový The New York Times sa počas sledovaného obdobia úplne zdržal hodnotenia vlády Mikuláša Dzurindu a o vláde Róberta Fica písal takmer bez výnimky nelichotivo. Za ostatný rok sú články v priemere „farebnejšie“ (počet neutrálnych článkov o krajine klesol v sledovanom období zo 77,9 percent na 62,3 percent). To čiastočne vysvetľuje, že percento pozitívnych aj negatívnych článkov o krajine stúplo (z 19,1 na 25,7 percenta, resp. z 3 na 12 percent).

Zatiaľ je priskoro hodnotiť aké dôsledky bude mať zhoršenie imidžu Slovenska, ako aj to, či ide iba o prechodný jav. Napriek tomu, že vláda SR utrpela značnú ujmu na kredite a vnímanie Slovenska sa tiež čiastočne zhoršilo, krajina ako celok je stále prevažne vnímaná pozitívne.

- Posledný rok vlády M. Dzurindu Prvý rok vlády R. Fica
Pomer pozitívnych článkov o Slovensku k negatívnym článkom 6:1 2:1
Pomer pozitívnych článkov o vláde SR k negatívnym článkom 1:1 1:11
Percento pozitívnych článkov o vláde z všetkých článkov v danom roku 4,8 % 2,1 %
Percento negatívnych článkov o vláde z všetkých článkov v danom roku 4,8 % 22,4 %

Prieskum spracoval: Ján Žilinský, zilinsky@fas.harvard.edu, stážista na INEKO

Metodika

Články vo vybraných médiách, ktoré sa netriviálnym spôsobom zmieňujú o Slovensku, boli zaznamenané a označené podľa štyroch charakteristík: pozitívna zmienka o Slovensku (áno/nie), negatívna zmienka o Slovensku (áno/nie), pozitívna zmienka o vláde SR (áno/nie), negatívna zmienka o vláde SR (áno/nie). Pozitívny vstup mohol byť zaznamenaný vo viacerých kategóriách naraz: napríklad, občas sa vyskytol článok, ktorý Slovensko vykresľoval pozitívne, ale k vláde pristupoval očividne skepticky. Niekedy sa Slovensko v článkoch vyskytlo bez toho, aby malo akýkoľvek význam – ak bol článok napríklad venovaný spoločnosti X a v texte sa písalo, že spoločnosť má pobočky v 20 krajinách a všetky, vrátane Slovenska, boli vymenované, tento článok nie je v databáze hodnotených článkov uvedený.

- Počet článkov celkom Negatívne o SR Pozitívne o SR Negatívne o vláde SR Pozitívne o vláde SR
2005-2006 230 7 44 11 11
2006-2007 241 29 62 54 5

Počet článkov celkom
Počet článkov celkom

Vybrané pravicové periodikum – The Economist
Vybrané pravicové periodikum – The Economist

Vybrané ľavicové periodikum – Le Monde
Vybrané ľavicové periodikum – Le Monde

Vzorové citáty

Pozitívne zmienky o krajine

Le Monde, 26.máj 2006:
„Près de 6 millions de jeunes sortent prématurément du système éducatif, soit 14,9 % des 18-24 ans. Le taux espéré pour 2010 est de 10 % : la Pologne, la Slovaquie, la République tchèque sont déjà nettement en dessous de ce seuil.“

„Približne 6 miliónov mladých predčasne odchádza zo školského systému, to znamená 14,9 % 18 až 24-ročných. Žiadaným cieľom pre rok 2010 je 10 percentný stav: Poľsko, Slovensko a Česká Republika sú už pod týmto prahom.“

Financial Times, 29. máj 2006:
“The ODS, led by former senator Mirek Topolanek, are promising huge tax cuts, business-friendly reforms and sweeping – though unspecified – changes to the welfare system, similar to neighbouring Slovakia.”

The Economist, 23. jún 2007:
“…it is thought that Slovakia, with a population of 5.4m, could become the world’s leading carmaking country measured in output per capita”

Negatívne zmienky o krajine

Financial Times, 9. december 2005:
“According to Eurostat, Sweden and Finland are the highest ranked countries, spending more than 3.5 per cent of GDP on R&D, while Malta, Cyprus, Lativa and Slovakia are the laggards.”

Le Monde, 21.november 2006:
Nadpis článku: „La discrimination des Roms débute dès l’école, en Europe centrale”

„Diskriminácia Rómov začína v strednej Európe na škole“

The Economist, 27. január 2007:
“Eleven European countries already have national laws against Holocaust denial—Austria, Belgium, the Czech Republic, France, Germany, the Netherlands, Lithuania, Poland, Romania, Slovakia and Spain. These countries contain most of Europe’s largest racist and xenophobic parties.”

Neutrálna zmienka o vláde

Le Monde, 19.december 2006:
„Les élections de juin ont chassé le gouvernement libéral proeuropéen, remplacé par une coalition entre les partis eurosceptiques de gauche (socialiste) et de droite (nationaliste et populiste), dirigé par le premier ministre (socialiste) Robert Fico.“

„Júnové voľby vyhnali liberálnu a proeurópsku vládu, ktorá bola vymenená koalíciou medzi ľavicovou euroskeptickou stranou (socialistickou) a pravicou (nacionalistickou a populistickou), vedenou premiérom (socialistom) Robertom Ficom.“

Pozitíávne zmienky o vláde

New York Times, 13. September 2005
“But the World Bank said the formerly communist nations of Central Europe had made some of the biggest advances in supporting private business. ... Among the countries that made the biggest changes in 2004 were Serbia and Montenegro, Slovakia, Latvia and Romania.”

The Economist, 7. august 2006
“Mr Fico wants his new government to look reasonable … the government will keep Slovakia’s famous flat tax on personal and corporate incomes.”

Financial Times, 13. jún 2007-08-27
“Robert Fico, 42, took power last year pledging to reverse the economic reforms of his centre-right predecessors. But fears he might harm Slovakia’s reputation as an investment hub have evaporated as Mr Fico moderated his plans.”

Negatívne zmienky o vláde

Finanial Times, 25. august 2005:
“Mr Dzurinda bowed to pressure from the rival Christian Democrats and demanded Mr Rusko’s resignation after a newspaper revealed that in 2003 – when he was already economy minister – he signed bills of exchange totalling SK105m (Pounds 1.8m) to Lubomir Blasko, a now deceased businessman in the energy sector.”

Le Monde, 29. jún 2006:
“La vague populiste n’en finit pas de déferler sur l’Europe centrale. Après la Pologne et la Bulgarie, c’est au tour de la Slovaquie de succomber.”

„Populistická vlna ešte neskončila v strendnej Európe. Po Poľsku a Bulharsku je teraz rada na Slovensku aby podľahlo.“

The Economist, 16. december 2006:
“…scary populists joined governments in both Poland and Slovakia.”