Odškodnenie klientov nebankových subjektov

ZNENIE SĽUBU:

Všetky dnešné vládne strany sa vyslovili za odškodnenie klientov nebankových subjektov. SNS odpovedala "áno". HZDS tvrdilo, že je za "spoluzodpovednosť vlády za vyriešenie krachu nebankových subjektov". Smer povedal, že je za čiastočné odškodnenie. (...) Za odškodnenie sa vlani vyslovil aj Robert Fico. Na mítingu v Košiciach hovoril, že keď bude Smer vo vláde, tak presadí takýto zákon. Dodal však, že škodu možno nahradiť len vo výške daní, ktoré nebankové subjekty odviedli štátu. (...) Poslanci boli k odškodneniu klientov nebankových subjektov blízko aj pár mesiacov pred voľbami. Zákon prešiel do druhého čítania a boli pod ním okrem komunistov podpísaní aj šéf Smeru Robert Fico a poslanci HZDS Tibor Mikuš a Milan Cagala. Napokon sa však zákon nedostal do tretieho čítania.V návrhu sa počítalo s tým, že dôsledky na štátny rozpočet by predstavovali 3,6 miliardy korún. Politici dnešnej koalície boli ochotní vyplácať odškodnenie len tým, ktorí do nebankových subjektov nevložili viac ako milión a neboli im vyplatené výnosy. Teoreticky by taký klient dostal asi 400-tisíc.
Zdroj: SME, 14.7.2006, http://www.sme.sk/c/2805282/Koalicne-strany-slubili-klientom-nebankovych-subjektov-odskodne.html

Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 0%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.

Monitoring tlače:

Hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová naznačila, že vláda už hľadá iný spôsob odškodnenia (klientov nebankových subjektov) ako zo štátnej kasy. „Vláda vzhľadom na predpokladaný výpadok príjmov štátneho rozpočtu kvôli kríze musí nájsť taký spôsob, ktorým sa v tejto situácii vyhne ďalším neúmerným nárokom na verejné financie.“ Do úvahy tak pripadá, že ľuďom, ktorí po krachu nebánk prišli o svoje peniaze, sa časť z nich vráti z konkurzov ich majetku. Tu sa však žiadne veľké výnosy čakať nedajú. Podľa analýzy, ktorú vypracoval rezort spravodlivosti, sa vďaka peniazom z konkurzov dosiaľ podarilo veriteľom vyplatiť takmer štyri milióny korún (132 776 eur). Zhruba 200-tisíc poškodených si však nárokuje na viac ako 48,42 miliardy korún (1,607 miliardy eur).
Zdroj: HN 2.3.2009, Ficov sľub sa rozplýva. Na odškodné niet peňazí

Nie viac ako 50-tisíc korún (1 660 eur). Toľko môže dostať jeden z tritisíc poškodených z konkurzu po skrachovanej spoločnosti Drukos... Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodol, že veritelia dostanú na uspokojenie svojich pohľadávok len 20 percent zo súdom uznanej pohľadávky v sume vyššej ako tri miliardy korún (100 miliónov eur). Ak sa proti rozhodnutiu súdu žiadny z vyše tritisíc veriteľov neodvolá, pohľadávky by mohli dostať vyplatené už v decembri.
Zdroj: Pravda 15.11.2008, Klientov Drukosu odškodnia omrvinkami

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 0%
---------------------------------------------------------------------

Štát zrejme v tomto volebnom období klientov skrachovaných nebanko­vých spoločností odškodní. K peniazom by sa však podľa politikov z vládnej koalície mohli ľudia dostať až v roku 2009 alebo 2010 - teda pred parlamentnými voľbami. „Má­me morálny záväzok týmto ľuďom pomôcť do konca roka 2010,“ povedal (Premiér Robert Fico).
Zdroj: SME 13.11.2007, Za nebankovky odškadnia až pred voľbami

Odškodnenie podvedených klientov nebánk je v nedohľadne. Vláda svoj sľub z programového vyhlásenia odkladá - návrh budúcoročného rozpočtu s ničím takým nepočíta.
Zdroj: HN 20.9.2007, Odškodnenie je odložené ad acta

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 0%
---------------------------------------------------------------------

 

POZNÁMKY KU KVALITE SĽUBU:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Neúspech v hazardných hrách niektorých občanov by štát nemal kompenzovať rozhadzovaním svojich zdrojov všetkých daňových poplatníkov. Vláda by mohla plánované peniaze na odškodnenie hazardérov investovať radšej do rozšírenia ekonomického vzdelania aj menej vzdelaných ľudí.
Radoslav Štefančík

Spoločnosť má k dispozícii obmedzené zdroje. Aj na financovanie solidarity. Ak by sa odškodnili títo klienti, bude menej peňazí na chorých, chudobných, študentov...
Eugen Jurzyca

Poškodenie mnohých občanov nebankovými subjektmi je smutné, ale nie je správne, aby časť daňových poplatníkov platila inej časti za škody, ktoré vznikli zlými rozhodnutiami. Mnohí z poškodených navyše v období pred krachom nebankových subjektov zarobili na úrokoch veľké sumy.
Vladimír Tvaroška

Sľub je praktickým príkladom politického priživovania sa na nešťastí určitej skupiny obyvateľstva. Zároveň iracionálne kladie zodpovednosť za krach nebankoviek na vládu.
František Chovanec

Úplne chybné rozhodnutie. Hoci rukou písané poznámky premiéra k programovému vyhláseniu vlády boli pravdivé, keď hovorili, že ide o skupinu jeho voličov, takéto opatrenie by bolo ocenením ľudskej chamtivosti, hlúposti a nezodpovednosti. Navyše na úkor tých zodpovednejších a menej chamtivých.
Martin Chren

Keď nepočúvali dobre mienené rady a nechali sa zaslepiť chamtivosťou, tak si zaslúžili, aby o svoj majetok prišli.
Martin Jaroš

Štát by sa mal v prvom rade zamerať na zefektívnenie fungovania právneho systému a nemrhať zdrojmi na selektívne odškodňovanie neúspešných investorov.
Richard Ďurana

Ja som tiež chybne investoval do Športky/Lota. Vráti mi vláda peniaze?
Vladimír Benč

Za blbosť sa platí. Ináč trhovú ekonomiku nevybudujeme. Ponuky týchto subjektov boli nereálne a ľudia sa musia chrániť sami.
Juraj Nemec

Z môjho pohľadu nezodpovedný sľub, ktorým sa má riešiť nezodpovedné konanie určitej skupiny na úkor celej spoločnosti.
Ľuboš Vagač

Úplne nesystémové Jánošíkovské opatrenie.
Richard Kollár

Morálny hazard dostane výživnú vzpruhu.
Robert Žitňanský

Úplná hlúposť odškodňovať investičnú nezodpovednosť ľudí...
Robert Kičina

Nezmysel, ktorý sa nedá ani komentovať. Bolo by však načase prestať eufemisticky hovoriť o akýchsi "nebankových subjektoch" a používať realistické označenie "pyramídové podvody" (a nie klienti, ale obete).
Anonymný autor

Zatvoriť okno