Odvolanie ministra do 24 hodí­n v prí­pade pochybenia

ZNENIE SĽUBU:

Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".
Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 26% - 50%
---------------------------------------------------------------------
Komentár INEKO:

Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát (viď Príloha: Kauzy korupcie, klientelizmu a ekonomickej kriminality). Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka priemér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách, Harabin bol napriek podozreniam zo zneužitia svojho vplyvu na členov Súdnej rady zvolený predsedom Najvyššieho súdu.

 

 

Podozrenie z pochybenia

Odvolaných

Odvolaných do 24 hodín

Zotrvalo vo funkcii

Ministrov

12

6

1

6

Monitoring tlače:

 

Premiér Róbert Fico na dnešnej mimoriadnej tlačovej besede navrhol odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Vyhlásil, že minister sa nemôže alibisticky vyhovárať na vládu SR a zbavovať sa tým politickej zodpovednosti za kontroverznú zmluvu s Interblue Group... Chrbet nahradil vo funkcii straníckeho kolegu Jaroslava Izáka, ktorý odstúpil 18. augusta 2008 pre dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám.
Zdroj: SME.sk 5.5.2009, Chrbet končí, Fico podal návrh na odvolanie

Marian Janušek sa v utorok po výzve premiéra vzdal funkcie ministra výstavby. Nahradí ho jeho doterajšia pravá ruka – riaditeľ Agentúry pre podporu a rozvoj Igor Štefanov. Ten na tendri v hodnote 3,6 miliardy korún vyhlásenom na nástenke pracoval spolu s Janušekom. Štefanovovo meno je spolu s Janušekom uvedené na zmluve v tendri. Na základe zmluvy štát platil predražené milióny za logá, televízne šoty alebo právne služby.
Zdroj: SME 15.4.2009, Ministrom bude spoluvinník...

Minister výstavby Marian Janušek z SNS je siedmym ministrom vo vláde Roberta Fica, ktorý končí. Premiér ho odvolal pre netransparentný miliardový tender... Premiér čakal na odvolanie Janušeka takmer pol roka. Škandál pritom vypukol už v novembri 2008. Do januára bolo spoločnosti Zamedia z konzorcia vyplatených 320 miliónov korún. Takmer sto miliónov z toho bolo vyplatených až v decembri 2008.
Zdroj: SME 14.4.2009, Fico strieda viac ministrov ako Dzurinda

Minister Harabin klamal, mal antisemitské poznámky a telefonoval s človekom podozrivým z obchodovania s drogami. Premiér Fico mu však naďalej dôveruje.
Zdroj: SME 11.9.2008, Klamár Ficovi neprekáža


---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

 

Premiér Robert Fico z vlády odstavil prvého ministra za SNS. Nenápadný minister životného prostredia Jaroslav Izák končí pre dotácie na solárne kolektory do rodinných domov. Peniaze z environmentálneho fondu dostal poslanec SNS Jozef Ďuračka či šéf štátnych lesov Jozef Minďáš. Médiá o tom informovali už pred tromi mesiacmi. Premiér to vtedy za dôvod na odvolanie nepovažoval. Včera naznačil, že dôvodom je 200­ tisícová dotácia svokre vedúcej služobného úradu ministerstva Márii Flimelovej.

Zdroj: SME 23.7.2008, Fico sa zbavil ministra SNS

Premiér Robert Fico (Smer) požiadal šéfa SNS Jána Slotu o odvolanie jeho straníckeho kolegu, ministra životného prostredia Jaroslava Izáka. Dôvodom majú byť súťaže v rámci projektu ochrany ovzdušia a ozónovej vrstvy zeme, ktorých sa mohli zúčastniť aj súkromné fyzické osoby.
Zdroj: SME.sk 22.7.2008, Fico chce, aby Slota vymenil svojho ministra

Predseda vlády SR Robert Fico dnes verejne odsúdil správanie sa Jána Počiatka ako ministra financií. Reagoval tak na informácie denníka Plus jeden deň, že minister bol krátko pred zmenou centrálneho kurzu spolu so šéfom bratislavského letiska Karolom Biermannom hosťom Ivana Jakaboviča na jachte J&T. Premiér zároveň uviedol, že dnes ráno požiadal ministra dopravy Ľubomíra Vážneho, aby odvolal celé vedenie bratislavského letiska na najbližšom valnom zhromaždení. "Ak máme bojovať s finančnými skupinami a na druhej strane sa minister financií objaví v spoločnosti ľudí z finančných skupín, tak to nie je dôveryhodné," povedal Fico s tým, že je to neetické, nemorálne. Pokračoval, že zatiaľ s ministrom nehovoril, ale vážne mu to vytkne a udelí mu žltú kartu. "Druhý pokus už nebude," zdôraznil.
Zdroj: bleskovky.sk 18.6.2008, Počiatek dostal od Fica žltú kartu

Premiér Robert Fico dnes odovzdal prezidentovi návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu... Odvolanie Jureňu Fico označil za štandardný politický krok. "Urobila sa chyba a za chybu v rezorte musí zodpovedať konkrétny minister," povedal na tlačovej konferencii, ktorú vysielala TA3. "Budem takto konať v každom ďalšom prípade, lebo nechcem, aby vláda bola spájaná s takou povesťou, ako predchádzajúce vlády, počnúc rokom 1989," dodal premiér.

Zdroj: eTrend 23.11.2007, Fico navrhol odvolať Jureňu

Po informácii denníka SME, že ministerstvo obrany dalo miliardovú zákazku firme Ikores bez akejkoľvek súťaže, minister obrany... oznámil: „ My presne postupujeme v súlade so zákonom a stanoviskom, ktoré sme v tejto veci obdržali od Úradu pre verejné obstarávanie.“... Podľa zákona by ministerstvo nemuselo robiť verejnú súťaž vtedy, keby predmet zákazky tvorili utajované skutočnosti na stupni utajenia prísne tajné a tajné. Výstavba budovy vojenského archívu je však v nižšom stupni utajenia s označením vyhradené... Tým, že ministerstvo dalo miliardovú zákazku bez verejnej súťaže, nespochybniteľne porušilo zákon.
Zdroj: SME 14.9.2007, Kauza Kašický a spol.

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 0%
---------------------------------------------------------------------

Ministerstvo práce schválilo vlani v októbri dotáciu vo výške 1,5 milióna pre neziskovú organizáciu Centrum privátnych sociálnych služieb Privilégium, v ktorom pracovala Viera Tomanová. Privilégium pritom dlhuje Sociálnej poisťovni na odvo­doch 17,3 milióna korún... Výnos ministerstva práce pritom hovorí, že dotácie z rozdelenia výťažku lotérií nemôžu byť poskytnuté „žiadateľovi, ktorý nemá usporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom“.
Zdroj: SME 2.8.2007, Tomanová dotuje dlžníka štátu

 

 

(Ministerka práce Viera Tomanová) v máji cestovala na služobnú cestu do Portugalska lietadlom, na 3-tisíc kilometrov vzdialené miesto si však poslala aj vládnu limuzínu, a to aj napriek tomu, že jej dopravu po meste poskytla slovenská ambasáda v Lisabone.
Zdroj: Pravda 2.8.2007, Tomanovú stíha Kaníkov tieň

Keď v apríli médiá informovali, že služobné autá ministra spravodlivosti Štefana Harabina využívajú jeho rodinní príslušníci, premiér Robert Fico členov vlády upozornil, že využívanie výhod od štátu treba citlivo zvažovať, pretože verejnosť to nevníma dobre... Harabinov prípad v minulosti riešil parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Na jeho referenčnom aute jazdil syn a manželka sa zas dala odviezť vo vládnom bavoráku. Výbor konanie v oboch prípadoch zastavil, rozhodli Harabinovi kolegovia z koalície.
Zdroj: SME 14.7.2007, Ján Mikolaj si dal kúpiť luxusné BMW

Zatvoriť okno