Podpora obnoviteľných zdrojov energií­

ZNENIE SĽUBU:

Vláda SR pripraví motivačné pravidlá pre využívanie obnoviteľných zdrojov energií a zvyšovanie energetickej efektívnosti a získanie podpory z fondov EÚ v týchto oblastiach.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Budem však podporovať rozvoj obnoviteľných zdrojov energií ako slnko, vietor, biomasa, biopalivá
Zdroj: Jaroslav Izák, minister životného prostredia, Pravda 11.8.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 26% - 50%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Vláda zásadným spôsobom nezvýšila motiváciu využívať obnoviteľné zdroje energií. Výnimkou je protikrízové opatrenie z roku 2009, ktorým vyčlenila 8 mil. eur (240 mil. Sk) na podporu využitia slnečnej energie a biomasy. Ministerstvo výstavby nepodporilo stavbu veterných elektrární, ako dôvod uviedlo ich nepriaznivý vplyv na stabilitu elektrickej sústavy. Podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie stúpol zo 4,6% v roku 2006 na 5,5% v roku 2007. Príčinou bol najmä nárast spotreby energie vyrobenej z biomasy. V pomere k celkovej výrobe energie stúpol podiel energie z obnoviteľných zdrojov zo 7,7% v roku 2005 na 10,1% v roku 2007, k čomu však prispel aj pokles produkcie jadrovej energie po odstavení prvého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Ministerstvo hospodárstva vyjadrilo vôľu splniť cieľ Európskej únie zvýšiť do roku 2020 podiel produkcie energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku na 14%. Premiér záväzok podporil, za reálnejší ale vyhlásil cieľ 12%.

 

Podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie (%)

 

2005

2006

2007

Obnoviteľné zdroje - spolu

4,3

4,6

5,5

Obnoviteľné zdroje - biomasa

2,2

2,5

3,3

Zdroj: Eurostat

 

Podiel vybraných zdrojov energie na celkovej výrobe energie (%)

 

2005

2006

2007

Jadrová energia

73,2

73,7

70,3

Obnoviteľné zdroje vrátane hydroenergie

14,1

14,1

17,5

Obnoviteľné zdroje bez hydroenergie

7,7

8,1

10,1

Zdroj: Eurostat

 

 Monitoring tlače:

 

Ľudia, ktorí zvažujú kúpu slnečných kolektorov alebo by chceli kúriť biomasou, sa tento rok konečne dočkajú podpory štátu. Na dotácie má ísť zo štátneho rozpočtu 8 miliónov eur (241 miliónov korún)... Program na podporu využitia biomasy a slnečnej energie existuje od roku 2007. Hoci mal byť jednou z priorít rozpočtu, doteraz sa naň, na rozdiel od niektorých iných krajín, nenašli peniaze.
Zdroj: SME 6.4.2009, Štát preplatí možno aj staršie faktúry

Slovenská vláda rozšírila zvýhodňovanie obnoviteľných zdrojov energií. Firmy, ktoré budú vyrábať elektrinu z biomasy, vody, vetra, slnka a podzemných termálnych prameňov, budú mať garantované, že za ňu dostanú slušne zaplatené minimálne najbližších 15 rokov. Sľubuje im to nový vládny návrh zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií. Doteraz štát garantoval výkup zelenej elektriny len na rok dopredu.
Zdroj: Trend 1.4.2009, Štát si vyberie, ktorú zelenú energiu podporí

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 0%
---------------------------------------------------------------------

Spoločnosť Ventureal pripravuje pri obci Veľký Kýr medzi Nitrou a Šuranmi výstavbu parku veterných elektrární za približne dve miliardy korún. Podľa projektu by tu malo v roku 2010 vyrásť 16 až 20 veží s inštalovaným výkonom od 32 do 55 megawattov elektrickej energie, povedal Martin Giertl z bratislavskej pobočky firmy... Napriek tomu, že veterná energia patrí k obnoviteľným zdrojom a Slovensko sa zaviazalo k zvyšovaniu podielu ekologickej energie na celkovej spotrebe, ministerstvo hospodárstva ich výstavbu nepodporuje. Podľa ministra Ľubomíra Jahnátka nie je Slovensko pre veterné elektrárne vhodné najmä pre ich nepriaznivý vplyv na stabilitu elektrickej sústavy. Investori čakajú na stanovisko Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS), ktorá v súčasnosti pripojovanie ďalších veterných zdrojov k sieti nepodporuje.
Zdroj: SME 15.4.2008, Jahnátek: Veterné elektrárne nie sú vhodné

Európska komisia zrejme zaviaže Slovensko, aby 14 percent energie vyrobilo do roku 2020 z obnoviteľných zdrojov. Píše sa to v smernici, ktorú zverejní dnes. Zatiaľ Slovensko takto vyrába tri až štyri percentá energie... „Percento je dosť vysoké, keďže vláda dnes neposkytuje obnoviteľným zdrojom takmer žiadnu podporu,“ povedala Martina Semanová zo Slovenskej agentúry pre obnoviteľnú energiu. Upozornila, že na ministerstve sa im venuje jeden zamestnanec.
Zdroj: SME 23.1.2008, Obnoviteľnú energiu musí štát zaplatiť

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.) zatiaľ nevydáva investorom, ktorí majú záujem stavať na území Slovenska veterné elektrárne, povolenia na pripojenie k elektrizačnej sústave SR. SEPS, a.s. v súčasnosti pritom eviduje žiadosti o pripojenie k elektrizačnej sústave od investorov veterných elektrární v celkovej výške 2 100 megawattov (MW) inštalovaného výkonu. „Prakticky všetci žiadatelia majú záujem o výstavbu veterných elektrární v najbližších rokoch. Práve pre tento extrémne rýchly a vysoký záujem nemôžeme vydať k dnešnému dňu žiadnemu subjektu kladné stanovisko k jeho žiadosti o pripojenie k elektrizačnej sústave,“ uviedol pre agentúru SITA člen predstavenstva SEPS, a.s. Rudolf Kvetán.
Zdroj: SME.sk 18.1.2008, Veterné elektrárne majú zatiaľ stopku

Vláda budúci rok nedá rodinám zľavu na nákup slnečných kolektorov a kotlov na biomasu, ako sľubovala ešte v apríli tohto roka... Potrebných 100 miliónov korún na odštartovanie podpôr kabinet v rozpočte na rok 2008 napokon nenašiel... „Dôvodom je úsilie dodržať kritérium pre zavedenie eura - udržať deficit verejných financií pod hranicou troch percent HDP," hovorí Dagmar Hlavatá z tlačového oddelenia ministerstva hospodárstva.
Zdroj: Pravda 31.10.2007, Na podporu slnečných kolektorov nebudú peniaze

Desiatky firiem podnikajúcich v oblasti solárnej energie sa pripravujú na nové kolo perspektívneho biznisu. Od marca 2008 bude štát prispievať domácnostiam na slnečné kolektory... Na každý rok až do roku 2015 je vyčlenených 100 miliónov. Ministerstvo nevylučuje, že táto suma porastie.
Zdroj: HN 13.9.2007, Štát podporí energiu zo slnka

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Ministerstvo hospodárstva bude rodinám od roku 2008 dotovať kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu na úkor iných programov rezortu. Minister Ľubomír Jahnátek včera uspel vo vláde s návrhom podpôr za podmienky, že peniaze dá „z vlastného". Ministerstvo financií totiž odmietlo zaťažiť rozpočet o potrebných 100 miliónov korún a neujal sa ani návrh vyčleniť peniaze z rezervy vlády...
Zdroj: Pravda 26.04.2007, Jahnátek podporí slnečnú energiu z vlastného

Zatvoriť okno