Sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, podpora výstavby Mochoviec

ZNENIE SĽUBU:

Nastáva obdobie, kedy v krátkom časovom úseku bude Slovensko odkázané na dovoz 20 % elektriny, a to vďaka rozhodnutiam predchádzajúcej vlády. (...) Nie je normálne, aby z krajiny, ktorá bola schopná produkovať elektrinu na vývoz, sa stala krajina závislá na dovoze.
Zdroj: Robert Fico, predseda vlády, SME, 9.8.2006, http://ekonomika.sme.sk/c/2844071/Jahnatek-Nenasytne-monopoly-obmedzuju-podnikanie-v-SR.html

Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Budeme tlačiť nového vlastníka Slovenských elektrární k urýchlenému rozhodnutiu dokončiť 3. a 4. blok atómovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Robert Fico, predseda vlády, SRo, Rádiožurnál, 9.12.2006

Ale samozrejme čo je najdôležitejšie, vytvoriť doma dostatočné zdroje elektrickej energie.
Zdroj: Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva (SMER), Sro, Sobotné dialógy, 18.9.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 51% - 75%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na výstavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13, dostavba začala v novembri 2008. Dostavba Mochoviec by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú prišla po odstavení dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 a 2008. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020. V neprospech výstavby nových energetických zdrojov a tým aj energetickej sebestačnosti Slovenska pôsobí vládny tlak na regulované ceny elektriny, ktorý obmedzuje možnosti zohľadniť v cenách potrebné investičné náklady.

Monitoring tlače:

Zástupcovia Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti a energetickej skupiny ČEZ v piatok pri príležitosti 4. zasadania Európskeho jadrového fóra podpísali akcionársku zmluvu, ktorá umožní založenie spoločného podniku na výstavbu novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovské Bohunice. V spoločnom podniku bude mať JAVYS 51-percentný podiel a skupina ČEZ bude vlastniť 49 % akcií... Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba.
Zdroj: SME.sk 29.5.2009, Zmluvu k výstavbe atómky za 6 miliárd eur vyčiernili

Vážne obavy o dodržanie termínov dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) vyjadril v Mochovciach premiér Robert Fico. Počas kontrolného dňa konštatoval, že stav prípravných prác mesiac po zverejnení súhlasného stanoviska Európskej komisie s dostavbou 3. a 4. bloku elektrárne vyvoláva nervozitu Vlády SR.
Zdroj: SME.sk 12.8.2008, Z dostavby Mochoviec je Fico znepokojený

Vláda v stredu dala zelenú plánu ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka postaviť jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Jahnátek by mal teraz myšlienku rozpracovať do detailov a opäť predložiť vláde. Potom sa bude rozhodovať aj o tom, za koho peniaze sa elektráreň postaví. Dokopy má totiž vyjsť na 100 miliárd korún.
Zdroj: SME 10.5.2008, Bohunice majú mať novú atómku

Vláda premiéra Roberta Fica by mala rozhodnúť o výstavbe novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach do konca tohto roka. Vyplýva to zo správy o príprave nového jadrového zdroja, ktorú predložilo ministerstvo hospodárstva (MH) na pripomienkové konanie. Výstavba elektrárne by podľa úradu mohla stáť v súčasných trhových cenách asi 100 miliárd Sk.
Zdroj: SME.sk 5.3.2008, Štát chce jadro za sto miliárd

Do roku 2030 si Slovenský energetický sektor na Slovensku vyžiada investície vo výške 600 miliárd korún. Vyplýva to zo stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska, ktorú včera oficiálne predstavilo ministerstvo hospodárstva.
SME 25.9.2007, Jahnátek: Vláda musí určiť priority

Riaditeľ výstavbového závodu Slovenské elektrárne - EMO pre 3. a 4. blok Giancarlo Aquilanti povedal, že práce postupujú v súlade s plánom. Dostavba 3. bloku je naplánovaná na rok 2012 a 4. bloku o pol roka neskôr... Výšku investícií odhadol riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti na 63 miliárd korún.
Zdroj: SME 16.8.2007, Mochovce rozpracujú na jeseň

Pre nás je v súčasnosti prioritou dostavba dvoch blokov Mochoviec a spustenie elektrárne v roku 2012," povedal pre novinárov (šéf Slovenských elektrární Paolo) Ruzzini.
Zdroj: Pravda 11.5.2007, Odborníci spochybňujú Jahnátkov rýchly nástup jadra

Zatvoriť okno