Boj proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

ZNENIE SĽUBU:

(SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Dôrazne budeme potláčať korupciu, pričom boj proti nej pokladáme aj za súčasť boja za nezávislú justíciu.
Zdroj: Volebný program HZDS, máj 2006

SMER presadí zmeny, ktoré zabezpečia, aby verejní a štátni zamestnanci mohli bez obáv o stratu zamestnania odmietnuť priamu alebo nepriamu účasť na konaní, ktoré slúži na zakrytie korupcie ich nadriadených pri správe verejných zdrojov a vo verejnom obstarávaní.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Vláda SR si je dobre vedomá toho, že závažná ekonomická kriminalita a korupcia ohrozuje základné princípy sociálne orientovaného, ekonomicky prosperujúceho, stabilného, právneho a vo svete uznávaného štátu. Urobí nevyhnutné kroky na zvýšenie úspešnosti práce orgánov, ktoré sa zúčastňujú na odhaľovaní a objasňovaní tejto trestnej činnosti. Vyhodnotí účinnosť špeciálnych právnych nástrojov a inštitúcií v boji proti najzávažnejšej ekonomickej kriminalite a korupcii. Vláda SR nedopustí politické ovplyvňovanie ich činnosti. Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať. V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie. Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

 
POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 0%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Podľa Freedom House sa korupcia na Slovensku po roku 2006 mierne zhoršila. Index vnímania korupcie Transparency International, ktorý ukazuje obraz reality s 1- až 2-ročným oneskorením, po počiatočnom mierne pozitívnom trende v roku 2009 prudko klesol pod úroveň z roku 2006. Desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére svedčia o tom, že sa vláde nepodarilo vytvoriť podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu. Vláda opakovane odmietala reagovať na výzvy médií i verejnosti dôkladne prešetriť podozrenia z korupcie.

Korupcia na Slovensku

 

2005

2006

2007

2008

2009

Svetové ekonomické fórum (WEF)*

(poradie v medzinárodnom rebríčku)

2,5

(91. zo 117)

2,8

(76. zo 125)

2,6

(101. zo 131)

2,3

(116. zo 134)

2,1

(127. zo 133)

Freedom House**

3,00

3,00

3,25

3,25

3,25

Transparency International***

4,3

4,7

4,9

5,0

4,5

* 1 – najvyššia korupcia (klientelizmus vlády), 7 – najnižšia
** 1-najnižšia korupcia, 7-najvyššia
*** 0-najvyššia korupcia, 10-najnižšia. Index zobrazuje realitu s oneskorením 1 až 2 roky.
n – nezistený údaj

V máji 2009 Ústavný súd, pozostávajúci predovšetkým z nominantov vládnych strán, rozhodol, že Špeciálny súd, zriadený o.i. pre boj s korupciou, nie je v súlade s ústavou vzhľadom na diskriminačný charakter niekoľkonásobných príplatkov k mzde špeciálnych sudcov a ich povinnosť prejsť bezpečnostnými previerkami. V júli 2009 bol Špeciálny súd nahradený Špecializovaným trestným súdom. Pre sudcov viac neplatia kritizované podmienky, ktoré mali byť zárukou ich nezávislosti.

Monitoring tlače:

Ak niekto pozná recept, ako získať na Slovensku poľovný revír, tak je to riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš. Nominant HZDS sám, bez akejkoľvek kontroly a bez toho, že by uskutočnil súťaž medzi záujemcami, rozhoduje o štátnom majetku, teda o revíroch. Jeho poradcom je aj Ján Gálik, zať predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Podnik nezverejňuje, aké revíry vlastní, kto ich má prenajaté, za akých podmienok, či sú nejaké voľné, a ako sa k nim dá dostať. Verejne dostupné nie je ani to, na základe čoho sa riaditeľ rozhoduje.
Zdroj: SME 1.7.2009, Riaditeľ Lesov je aj pán revírov

Podozrivé predaje dreva, to je po vzbure zamestnancov ďalší problém štátneho podniku Lesy SR, kde polícia začala veľké vyšetrovanie. Podozrenia zo zvláštnych obchodov presahujú približne päť miliónov eur, čo je okolo 140 miliónov korún. Vyšetrovatelia preverujú okrem už známej krádeže 19-tisíc kubických metrov dreva v odhadovanej cene okolo 770­tisíc eur z Liptovského Hrádku aj obchody s drevom, prenájmy revírov, platené poľovačky, ochranné opatrenia, ale aj predaje množstva majetku v štátnom podniku v posledných rokoch... Rozvojovo technický riaditeľ Lesov SR Peter Chrust pre SME minulý týždeň povedal, že každý lesný závod je pridelený určitej koaličnej strane. „Tuším je sedem závodov SNS, osem závodov HZDS a zvyšok Smeru.“
Zdroj: SME 29.6.2009, Lesy sú podozrivé, vyšetruje ich polícia

Klientelizmus, podliehanie tlaku lobistickým skupinám, netransparentné predaje majetku, nevýhodné zmluvy a prenájmy poľovných revírov. Toto všetko sa deje v štátnom podniku Lesy SR podľa asi polovice zo 126 zamestnancov generálneho riaditeľstva, ktorí sa podpísali pod list, čo zaslali ministrovi pôdohospodárstva Stanislavovi Becíkovi (HZDS) a premiérovi Robertovi Ficovi (Smer). Štátny podnik vedie nominant HZDS Jozef Minďáš. Jeho poradcom a jedným z najvplyvnejších ľudí v podniku je Mečiarov zať Ján Gálik... „Celkové nastavenie našich obchodných vzťahov bez korektných výberových konaní nepovažujeme za riešenie krízy, ale len za pokračovanie tunelovania štátnych lesov,“ píše sa v liste...
Zdroj: SME 27.6.2009, Lesáci: Lesy vedome tunelujú

Mimoriadna inventarizácia zásob dreva na Expedičnom sklade (ES) Čierny Váh, ktorý organizačne patrí pod Odštepný závod (OZ) Liptovský Hrádok podniku Lesy SR potvrdila, že so stavom k 1. januáru 2009 tam bol značný rozdiel medzi účtovaným a skutočným množstvom drevnej hmoty. Manko predstavovalo 19.000 kubických metrov (m3), vo finančnom vyjadrení je to vyše 770.000 eur (23,20 milióna Sk)... Hovorkyňa štátnych lesov Anita Fáková spresnila, že chýbajúca guľatina by zaplnila približne 900 nákladných áut.
Zdroj: SME 28.5.2009, Štátnym lesom chýbalo na sklade drevo za 770 000 eur

Ministerstvo obrany postupovalo vo svojom najväčšom tendri, na nákup lietadiel, podobne ako ministerstvo dopravy v mýtnom tendri. Zo súťaže vyradilo všetkých okrem víťaza. Víťazom sa stala talianska firma Alenia s lietadlom C-27J Spartan. Štát za kus zaplatí približne 80 miliónov eur... Tender mal niekoľko kôl, španielsku firmu EADS CASA a americký Lockheed Martin vylúčili pred posledným kolom. Znamená to, že ministerstvo malo na výber iba jedno lietadlo a jednu cenu.
Zdroj: SME 26.5.2009, Obrana vyradila skoro všetkých

Eurokomisia začala konanie vo veci tendra na elektronické mýto, ktorý vyhlásila Národná diaľničná spoločnosť. To bola tá súťaž, v ktorej súťažil a nakoniec vyhral s najdrahšou ponukou jediný uchádzač, lebo ostatných záujemcov diaľničná spoločnosť zo súťaže vylúčila. Komisia dnes tvrdí, že na základe informácií, ktoré má k dispozícii, „je možné, že slovenské orgány porušili zásadu rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie v zmysle smernice o verejnom obstarávaní 2004/18/ES a Zmluvy o ES".
Zdroj: SME 15.5.2009, Pod bruselskou ľadovou sprchou

Vyše 16 miliónov eur vyčlenila Tomanová na vznik (sociálnych) podnikov. Polovicu z nich založili ľudia spájaní so Smerom... Horehronský sociálny podnik v Brezne funguje necelý rok. Za ten čas dal prácu 70 ľuďom, vyrobil niekoľko drevených záhradných domčekov, kúpil luxusný tereniak a viacmiestny mercedes... Sídlo inštitúcie je v historickej budove v centre Brezna. Kancelárie tu prenajímajú deti okresného šéfa Smeru a viceprimátora Brezna Jána Račáka. Sídli tu aj regionálna kancelária strany.
Zdroj: Pravda 14.5.2009, Sociálne podniky prihrali ďalšie milióny ľuďom blízkym vláde

Až o 160 miliónov eur viac mohlo Slovensko získať predajom desiatich miliónov ton voľných emisií. Štátni úradníci by si však nemohli zvoliť najjednoduchší spôsob predaja priamym predajom namiesto dražby... V septembri sme zinkasovali za tonu emisií CO2 6,05 eura. Maďarsko dostalo 14 eur... Desať miliónov ton emisií od nás odkúpila zahraničná firma - Interblue Group. Podľa opozície je registrovaná vo Washingtone. Na svojej stránke interbluegroup.com nemá o sebe žiadne informácie a ani žiaden telefonický kontakt. Nedozviete sa ani, kto firmu riadi a jej históriu. Ide o firmu, ktorá vznikla len niekoľko týždňov predtým, než získala slovenské voľné emisie za lukratívnu cenu.
Zdroj: SME 22.4.2009, Až za Fica sa môžu predávať emisie priamo

Marian Janušek sa v utorok po výzve premiéra vzdal funkcie ministra výstavby. Nahradí ho jeho doterajšia pravá ruka – riaditeľ Agentúry pre podporu a rozvoj Igor Štefanov. Ten na tendri v hodnote 3,6 miliardy korún vyhlásenom na nástenke pracoval spolu s Janušekom. Štefanovovo meno je spolu s Janušekom uvedené na zmluve v tendri. Na základe zmluvy štát platil predražené milióny za logá, televízne šoty alebo právne služby.
Zdroj: SME 15.4.2009, Ministrom bude spoluvinník...

Počiatek vlani obciam rozdelil na opravu kultúrnych domov či výstavbu rozhlasu 5,8 milióna eur. Transparency International Slovensko (TIS) zistila, že bol štedrý najmä k starostom zo Smeru a HZDS. Z 900 úspešných projektov poslali 556 starostovia vládnych strán, z opozičných uspeli 56. Zvyšok peňazí si rozdelili nezávislí. Transparency International hodnotila Počiatkovo rozhodnutie o dotáciách už druhý raz. Výsledok bol vlani aj predvlani rovnaký. Prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá tiež upozornila, že ministerstvo financií napriek kritike stále nezverejňuje kritériá, podľa ktorých rozhoduje.
Zdroj: Pravda 13.2.2009, Počiatek opäť prihral hlavne svojim

Národná diaľničná spoločnosť a ministerstvo dopravy odmietli zverejniť zmluvu, ktorú podpísali s víťazom tendra na elektronický výber mýta... Hlavný dôvod znie: „Sprístupnenie informácií týkajúcich sa zmluvy na komplexnú službu elektronického výberu mýta nespadá pod taxatívne vymenované informácie, ktoré musí NDS sprístupniť."... Fakt, že ide o najdrahší tender na službu v doterajších dejinách republiky, nie je dôvodom na utajovanie zmluvy s víťazom, ale na jej okamžité sprístupnenie.
Zdroj: SME 12.2.2009, Žiadny svätý za dedinou, názor Mariána Leška

Podľa novely zákona (o verejnom obstarávaní), ktorú včera prijala vláda, by sa nemali nakupovať napríklad právnické, stravovacie či iné „neprioritné“ služby priamym zadaním, bez súťaže, ak budú nad 3 milióny eur (90,4 milióna korún). Doteraz bol tento limit dvojnásobný. Pred tým, ako budú úradníci služby objednávať, malo by sa upozornenie objaviť na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie.
Zdroj: SME 10.2.2009, Tendre podľa Janušeka sa končia

Národná diaľničná uzavrela zmluvu s najdrahším konzorciom SkyToll na elektronické mýto ešte predtým, ako ministerstvo dopravy vyvrátilo pochybnosti Bruselu. (Ten) žiada dodatočné informácie o tendri na elektronický systém výberu mýta. Ako tvrdí jeden zo súťažiacich, komisii poslal podnet. Nepáčilo sa mu, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyradila zo súťaže troch záujemcov a súťažila iba jedna ponuka - najdrahšia... (Víťazná) ponuka je oproti najlacnejšej drahšia o 221 miliónov eur (6,66 miliardy korún). Vyradení uchádzači si aj preto myslia, že boli diskriminovaní. Úrad pre verejné obstarávanie riešil dvanásť námietok - no všetky zamietol. So žalobami sa vyradení obrátili aj na Krajský súd v Bratislave. Momentálne ich má na stole osem, zatiaľ nevytýčil termíny pojednávaní.
Aké boli ponuky
Slovakpass: 630 miliónov eur (19 miliárd korún),
ToSy.sk: 651 miliónov eur 19,620 miliardy korún),
Kapsch: 750 miliónov eur ( 22,575 miliardy korún),
SanToll/Ibertax : 850 miliónov eur (25,669 miliardy korún).
Zdroj: SME 15.1.2009, Najdrahší vyhral. Brusel sa pýta, prečo.

Satelitný systém elektronického výberu mýta na Slovensku vybuduje konzorcium Ibertax - SanToll, ktoré uspelo v miliardovom tendri na jeho dodávku a prevádzku. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podpísala zmluvu s firmou SkyToll, ktorú založili členovia víťazného konzorcia... Súčasný kabinet pôvodne chcel, aby kamióny a autobusy platili elektronické mýto od začiatku tohto roka. Premiér Fico však už skôr odhadol, že sa systém podarí rozbehnúť asi až od roku 2010...
Zdroj: topky.sk 15.1.2009, Víťazom mýtneho tendra konzorcium Ibertax – San Toll

Vláda Roberta Fica včera odklepla Kancelárii Národnej rady, ktorú riadi Pavol Paška zo Smeru, niekoľkonásobné zvýšenie nákladov na rekonštrukciu Bratislavského hradu. Kancelária ich vyčíslila na 3,8 miliardy korún (126,1 milióna eur). Rekonštrukciu robí firma Váhostav - SK, v ktorej figuruje Juraj Široký, opozíciou označovaný za mecenáša Smeru. Firma v apríli vyhrala tender s tým, že hrad opraví za takmer 1,2 miliardy korún (39,8 milióna eur).
Zdroj: SME 18.12.2008, Fico dá Širokému zákazku...

Slovensko bude mať novú jadrovú elektráreň. Podobne ako prvá, bude stáť v Jaslovských Bohuniciach. Vláda včera vybrala strategického partnera na jej výstavbu. Má sa ňou stať česká energetická firma ČEZ. V spoločnom podniku by mala mať menšinový balík 49 percent. Štát bude mať cez Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť 51 percent. Štát z desiatich ponúk vybral ČEZ bez výberového konania, hoci hodnota investície sa podľa vládneho materiálu má pohybovať od štyroch do piatich miliárd eur (121 až 151 miliárd korún).
Zdroj: SME 18.12.2008, Štát si vybral partnera pre atómku...

Korupcia a klientelizmus. Tie vraj spozorovala Slovenská informačná služba pri rozdeľovaní fondov z Európskej únie v roku 2007. V parlamente to včera hovoril šéf tajnej služby Jozef Magala (Smer). Kde konkrétne služba takéto praktiky videla, vedia zrejme iba jej zamestnanci a možno premiér Robert Fico, ktorý má na jej riaditeľa priamy vplyv. Podrobnosti sa nedozvedeli ani poslanci, ktorým včera Magala na neverejnom rokovaní prečítal výročnú správu SIS.
Zdroj: SME 10.12.2008, SIS: Pri eurofondoch kje korupcia

Od nástupu súčasnej vlády sa v boji proti korupcii nedeje takmer nič. Výsledkom je, že pokles korupcie sa spomalil, respektíve úplne zastavil. Pre Topky.sk to konštatovala prezidentka Transparency International Slovensko (TIS) Emília Sičáková-Beblavá... Podľa nej vláda zatiaľ neprezentovala svoju víziu potierania korupcie, snaží sa však ignorovať dôležitých aktérov v tejto v oblasti - mimovládne organizácie a médiá... Konštatovala, že v porovnaní s rokom 2007 nedošlo tento rok k zhoršeniu vnímanej korupcie. Avšak v porovnaní s rokmi 2002-2006 dochádza podľa nej k spomaleniu dynamiky znižovania korupcie.
Zdroj: topky.sk 9.12.2008, Vláda proti korupcii nerobí takmer nič, tvrdí TIS

Ministerstvo výstavby vedené Marianom Janušekom z SNS dalo zákazku za 3,6 miliardy korún konzorciu, v ktorom sú aj spoločnosti Avocat a Zamedia. Tie majú byť blízke SNS a najmä jej predsedovi Jánovi Slotovi. Napísal to denník Plus jeden deň. Spoločnosti mali získať zákazku na informačné a vzdelávacie aktivity bez súťaže, údajne nebola zverejnená ani vo Vestníku verejného obstarávania.
Zdroj: SME 13.11.2008, Janušek prihral biznis blízkym

Do lužných lesov pod Bratislavou zrejme onedlho vyrazia bagre developerov. Štátni vodohospodári totiž prenajali na 99 rokov súkromnému investorovi územie Jarovského ramena - časť vodného diela Gabčíkovo. Cena prenájmu je podľa zistení Pravdy 50 halierov (1,66 centa) za meter štvorcový na rok... Štátny podnik Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik prenajali v uplynulých dňoch územie Jarovského ramena akciovej spoločnosti Xiland... S predstaviteľmi akciovky Xiland sa denníku Pravda napriek rôznym pokusom spojiť nepodarilo. Firma nemá sídlo, ani telefón.
Zdroj: Pravda 13.10.2008, Štát vydal stavbárom lužné lesy

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Index transparentnosti trhu verejných zákaziek v SR sa v roku 2007 výrazne znížil na 21 bodov, v roku 2006 index predstavoval 34 a v roku 2005 mal hodnotu 37 bodov. V roku 2004 tento index mal úroveň 21 bodov. Hodnota indexu udáva, koľko percent prostriedkov vynaložených v rámci verejného obstarávania vo verejnom sektore v kalendárnom roku bolo alokovaných prostredníctvom verejnej súťaže... Index netransparentných zákaziek v roku 2007 vzrástol o 11 percentuálnych bodov z 58 v roku 2006 na 69 bodov vlani. V roku 2005 mal hodnotu 57 a v roku 2004 dosahoval 76 bodov. Hodnota tohto indexu udáva, koľko percent prostriedkov vynaložených v rámci verejných obstarávaní bolo zadaných v režime tzv. zákaziek s nízkymi hodnotami, ďalej v rámci rokovacieho konania bez zverejnenia a mimo zákona o verejnom obstarávaní.
Zdroj: bleskovky.sk 5.6.2008, Vo verejnom obstarávaní sa zvýšila korupcia

Poľovné revíry sa na Slovensku zrejme prideľujú podľa straníckeho kľúča. Podľa zistení SME majú viaceré z nich v prenájme ľudia blízki HZDS. Šéfom štátnych Lesov SR, ktoré rozhodujú o tom, kto získa aký revír, je nominant Mečiarovej strany Jozef Minďáš... Revíry sa rozdeľujú priamo, bez výberového konania. Záujemcovia si podajú len všeobecnú žiadosť, výška nájomného, ktorú sú ochotní zaplatiť, nerozhoduje – tá je stanovená zákonom. Ak je o revír viac záujemcov, je na posúdení šéfa lesov, koho vyberie... Ak je v revíri povolený odstrel zveri, jej predaj súkromným záujemcom bez problémov pokryje celoročné nájomné. Cena za prenajatý hektár sa pohybuje na úrovni 50 korún, čo je aj pri tých väčších revíroch (okolo 4-tisíc hektárov) maximálne 200-tisíc korún ročne. Odstrel jedného jeleňa stojí okolo 150-tisíc korún.
Zdroj: SME 19.5.2008, HZDS poľuje na revíry

Príliš nízka cena. To je dôvod, pre ktorý Národná diaľničná spoločnosť vyradila zo súťaže o systém výberu mýta konzorcium Tossy. Zákazku údajne dostala skupina SanToll, ktorá chce za stavbu a prevádzku systému o 6 miliárd korún viac.
Zdroj: SME 3.5.2008, Mýtny tender čakajú odvolania

Firma TaxAudit, ktorá spravila štátu posudok na hodnotu Slovenských elektrární, má blízko k vláde. Fond národného majetku uzavrel v januári tohto roka s firmou zmluvu na 12 miliónov korún. Spoločnosť si vybral na základe odporúčania ministerstva hospodárstva, ktoré prislúcha Smeru. Spolumajiteľom Tax – Auditu je pritom podľa agentúry SITA Viliam Kupec, ktorého ministerstvo nominovalo vlani do predstavenstva elektrární. Rezort ministra Ľubomíra Jahnátka tak sprostredkoval štátnu zákazku svojmu nominantovi, čo je konfl ikt záujmov.
Zdroj: Pravda 28.3.2008, Ministerstvo dohodilo kšeft svojmu človeku

Advokátska kancelária Avocat a stravenková firma Doxx sú tam, kde vládne koaličná SNS, mimoriadne obľúbené. Predseda Ján Slota sa pozná s majiteľmi oboch firiem. Doxx a Avocat často dostávajú zákazky v hodnote milionóv korún za netransparentných podmienok. Niektoré inštitúcie ich zadali priamo pre časovú tieseň, iné podpísali dodatky k existujúcim zmluvám bez tendra. Ďalšie organizácie informovali, že vypisujú tender len na svojich internetových stránkach tak nenápadne a krátko, že si výzvu všimol a do súťaže sa zapojil len Doxx... Fond národného majetku sa napríklad nedávno dohodol s firmou Avocat, že pôvodnú zmluvu z roku 2006, ktorá hovorí o odmene 20 miliónov korún, zvýšil dodatkom na 30 miliónov korún. Dodatkom k zmluve sa fond vyhol verejnému tendru.
Zdroj: SME 14.3.2008, Slota kŕmi svojho advokáta

Národná diaľničná spoločnosť v decembri vybrala firmu, ktorá pre ňu vykoná geologický prieskum na diaľničnom úseku za Žilinou. Víťazom sa stala žilinská firma Ingeo–ighp, ktorá za zákazku ponúkla necelých 60 miliónov bez DPH. Na výbere víťaza by nebolo nič zvláštne, ak by podobnú súťaž Národná diaľničná už raz nezrušila a na výber firmy bez verejnej súťaže použila argument časovej tiesne.
Zdroj: SME 26.2.2008, Štát opäť vyberal bez súťaže

Policajtom a požiarnikom bude najbližšie štyri roky dodávať stravné lístky žilinská firma Doxx. Kontrakt za 2,5 miliardy korún má získať od ministerstva vnútra, ktoré účastníkom tendra nepovolilo zúčastniť sa na otváraní obálok, ani im neoznámilo, kedy k nemu dôjde. Ministerstvo vychádzalo z paragrafu zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého môžu aj pri najväčších zákazkách použiť menej transparentné podprahové metódy, ak ide o služby ako hromadné stravovanie, ktoré zákon definuje ako neprioritné... Žilinská firma Doxx od volieb vyhrala už minimálne 18 tendrov zverejnených vo Vestníku verejného obstarávania v hodnote zhruba 330 miliónov korún. Podľa informácií SME vyhrala aj nepublikované zákazky pre inštitúcie, ako sú VÚC Žilina, Slovenská poš­ta a Železničná spoločnosť. Tieto výsledky robia z Doxx momentálne najúspešnejšiu fir­mu na trhu.
Zdroj: SME 25.2.2008, Miliardy rozdali bez svedkov

Ministerstvo dopravy vybralo poradcu na výstavbu súkromných diaľnic bez toho, aby vyhlásilo verejnú súťaž. Argument je taký istý ako vo väčšine prípadov: Sme v časovej tiesni. Výmena poradcu sa preto odohrala v priebehu pár týždňov. Podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho jeho rezort nemohol dlhšie čakať, lebo bežným obstarávaním „by sme sa dostali do troj­ až štvormesačného sklzu, čo sme si nemohli dovoliť“... Ministerstvo priamo oslovili tri právnické firmy: Allen & Overy, White & Case a CMS Camerom McKenna. Víťazom sa stala tretia z nich. „Rokovacie konanie bez zverejnenia môže obstarávateľ použiť iba vtedy, ak sa zákazka zadáva z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorú nemohol predvídať a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nemožno uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením,“ povedala hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. Vláda si však šibeničný termín 2010, keď chce spojiť diaľnicou Bratislavu s Košicami, stanovila sama. Priznal to včera aj minister dopravy Vážny. „Bol som viazaný uznesením vlády.“ Podľa Fialovej je však podľa zákona dôvodom pre časovú tieseň „najmä živelná pohroma, havária alebo situácia bezprostredne ohrozujúca život alebo zdravie ľudí, alebo životné prostredie“.
Zdroj: SME 19.2.2008, Vážny: Už sme nemohli ďalej čakať

Firme Ikores Slovakia, ktorá dostáva od volieb jednu štátnu zákazku za druhou, sa mimoriadne darí aj na ministerstve dopravy. Na bratislavskom letisku, ktoré spadá pod šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru, dostala za posledný rok zákazky za viac ako 200 miliónov korún... Pred niekoľkými mesiacmi letisko projekt rozšírilo s tým, že Ikores postaví ešte jeden odletový most. Hoci išlo o zákazku za 100 miliónov korún, na stránke letiska nie je o firme ani spôsobe jej výberu zmienka. Letisko ju pritom vybralo bez verejnej súťaže ešte v máji minulého roka, stavbu ukončila v septembri.
Zdroj: SME 18.2.2008, Sponzor Smeru má kšeft za 100 miliónov

František Kašický ako minister obrany skončil. Doplatil na predražené tendre na odhŕňanie snehu, kosenie trávy a upratovanie kasární... Kašický aj včera opakoval, že nezlyhal on osobne, ale úradník ministerstva, ktorý vypísal predražené tendre za takmer štyri miliardy korún. „Necítim subjektívnu zodpovednosť, nezbavím sa však objektívnej zodpovednosti za riadenie rezortu.“
Zdroj: SME 26.1.2008, Kašického pochovali lopaty

Minister školstva Ján Mikolaj má pre kraj, kde žije, zrejme rovnakú slabosť ako premiér Robert Fico pre rodné mesto. Kým premiér dotáciu na futbalové ihrisko nasmeroval do rodných Topoľčian, minister poslal do žilinskej župy viac ako tretinu peňazí určených na opravu škôl po celom Slovensku. Ministerstvo školstva mohlo vlani na havarijné situácie v školách rozdeliť takmer 349 miliónov korún, vyše 138 miliónov dostal Žilinský kraj. Na porovnanie, najväčší, Prešovský kraj získal o polovicu nižší príspevok... Asi 26-tisícová Čadca so zastupiteľstvom blízkym vláde bola pri získavaní peňazí na opravy základných škôl ešte o čosi úspešnejšia ako Žilina, v ktorej teraz šéfuje Ivan Harman z SDKÚ.
Zdroj: Pravda 28.1.2008, Peniaze pre školy tiekli do Žiliny

Inšpekcia ministerstva (obrany) vyšetruje už tri podozrivé súťaže spolu za štyri miliardy korún. Po vyhlásenej súťaži na odhrabávanie snehu za pol druha miliardy korún a upratovaní vnútorných priestorov za 900 miliónov sa do zoznamu predražených verejných obstarávaní pridala aj súťaž na letné upratovanie kasární. Kosenie a polievanie trávy či zametanie lístia na nádvoriach malo stáť 1,5 miliardy korún. Vo všetkých troch prípadoch išlo o podpísanie rámcovej zmluvy na štyri roky dopredu. Ministerstvo teda podľa toho plánovalo dať iba na upratovanie jednu miliardu ročne. Všetky tri súťaže sa objavili aj v Európskom vestníku verejného obstarávania. Muselo ich teda vidieť a podpísať niekoľko ľudí nezávisle od seba.
Zdroj: Pravda 19.1.2008, Armáda ponúkla za kosenie trávy vyše miliardy

Premiér Robert Fico urobil poriadky v škandálmi poznačenom Slovenskom pozemkovom fonde poza chrbát Vladimíra Mečiara. V orgánoch fondu ostali pred včerajším odvolávaním len zástupcovia HZDS. Nominanti Smeru a SNS z nich deň predtým po Ficovom upozornení dobrovoľne odstúpili. Fond je momentálne bez vedenia, vláda už predtým zastavila všetky reštitúcie.
Zdroj: Pravda 17.1.2008, Fico vycúval z fondu. Mečiarovi za chrbtom

SDKÚ vyzýva premiéra Roberta Fica, aby zakročil proti riaditeľovi Slovenského pozemkového fondu Miloslavovi Šebekovi zo Smeru, ktorého firmy majú od fondu prenajatú pôdu s rozlohou viac ako 12,5 milióna štvorcových metrov... Ešte väčšie pozemky ako Šebek majú od fondu prenajaté firmy, v ktorých pôsobia členovia dozornej rady fondu Jozef Gurecka a Jozef Stopka. V prvom prípade je to viac ako 2,2 milióna, v druhom až 22 miliónov štvorcových metrov pôdy... Šebekovi sa končí funkčné obdobie v roku 2012. Fond, ktorému šéfuje, však bude predlžovať zmluvy s jeho firmami už v roku 2010. Šebek teda bude rozhodovať sám o sebe.
Zdroj: SME 15.1.2008, SDKÚ: Vo fonde je kientelizmus

Dvaja ministri za SNS prideľovali vlani peniaze z rozpočtu a z eurofondov najmä svojim. Minister životného prostredia Jaroslav Izák vlani poslal mestám a obciam, v ktorých vládne strana Jána Slotu, viac ako polovicu peňazí pridelených zo štrukturálnych fondov EÚ. Obciam, kde sú starostovia za SNS alebo s podporou národniarov, sa darilo aj pri získavaní peňazí od ministerstva výstavby, ktoré vedie ďalší nominant SNS Marián Janušek... Národniari pritom vládnu ani nie v troch percentách slovenských miest a obcí, upozornila Transparency International Slovensko.
Zdroj: Pravda 14.1.2008, Ministri za SNS dopriali svojim

Kauza Harvardy, jedna z vôbec najväčších káuz v histórii bývalého Československa, sa po vyše piatich rokoch od obvinenia Viktora Koženého a Borisa Vostrého dostane pred súd. Mestský súd v Prahe by mal začať pojednávať tento prípad už na budúci mesiac. Pre HN to potvrdil likvidátor Harvardského holdingu Zdeněk Častorál, ktorý na súde zastupuje poškodených. Od júna roku 2006 sa kauza Harvardy pod dohľadom Špeciálnej prokuratúry vyšetruje aj na Slovensku. Polícia začala stíhanie neznámeho páchateľa pre podvod. "Vyšetrovanie prípadu naďalej pokračuje," potvrdila pre HN Andrea Polačiková z tlačového odboru policajného prezídia. Podnikateľa Juraja Širokého, ktorý stál za Harvardmi na Slovensku, stále polícia nevypočula... Megakauza sa na Slovensko presunula po trestnom oznámení, ktoré podal likvidátor Harvardského holdingu Častorál... Podľa Častorála malo na Slovensko smerovať približne 50 miliónov amerických dolárov. "Žiaľ, neboli včas zablokované, takže môžu byť rozptýlené do množstva firiem kontrolovaných Druhou strategickou, a. s.," tvrdil vtedy Častorál. Členom predstavenstva tejto firmy je známy podnikateľ a predseda slovenského hokejového zväzu Juraj Široký. Zo sprenevery veľkej časti majetku Harvardov ho pred časom obvinil aj Kožený. Široký to označil za totálny nezmysel.
Zdroj: HN 8.1.2008, Harvardy. Širokého polícia nevypočula

Zatvoriť okno