Články v tlačených médiách


C. Aký bude nový liečebný poriadok?

Ad: Priplácaním len ušetríme… (6. 11.)
SME 06.12.2002
PETER BENIAČ (Autor je lekárom)
Názor (reakcia na článok zo 06.11.2002)

Priplácanie za stravu nie je určite najväčším problémom nášho zdravotníctva. Účelom je však prelomiť psychologickú bariéru. Po jej prelomení v tom zmysle, že za zdravie sa platí, budú nasledovať ďalšie „reformné“ platby občanov. Hlavným problémom však nesporne je, a na to upozorňujú aj renomovaní právnici, že dochádza k rozporu s Ústavou Slovenskej republiky.

Problémom, za ktorý by musela byť nejaká babička trestaná formou zvýšenej platby za recept, nie je, že má v škatuľke viac ako dosť liekov.

Hlavný problém je ten, že na Slovensku sa vydáva 40 percent všetkých nákladov na zdravotníctvo na preplatenie liekov. Záujmom farmaceutických firiem je toto percento udržať, prípadne ho aj zvyšovať, aby boli zachované ich zisky. Boj na tejto úrovni je bojom s veternými mlynmi.

Zdá sa mi kontraproduktívne, že na jednej strane vláda deklaruje znižovanie počtu zdravotníckych zariadení s prenesením hlavného bremena do ambulantnej zložky, a pritom jedným dychom žiada obmedzovanie dopravnej zdravotníckej služby. Nie sme samozrejme na vyspelom Západe, kde je minimálne v každej domácnosti auto, kde sa pacient kedykoľvek môže dopraviť do nemocnice.

Ak sú malé nemocnice takou ekonomickou záťažou pre naše hospodárstvo, nech sú teda zrušené. Ale je nutné si uvedomiť, že do týchto nemocníc chodia ľudia. Ak nemocnica ošetrovala spád povedzme s 60 – 80-tisíc ľuďmi, musí byť iná nemocnica na tento stav kapacitne pripravená. Tvrdím, že tento krok je možný len vtedy, ak územie celého Slovenska bude zabezpečené bezpečne fungujúcim systémom záchranných služieb.