Články v tlačených médiách


C. Aký bude nový liečebný poriadok?

Chcete si vybrať lekára, ktorý vás zoperuje? Pripravte si úplatok!
Ideálne by bolo, keby ste v rámci pripoistenia dostali lekára, ktorého chcete, no u nás chýbajú informácie

NÁRODNÁ OBRODA 11.03.2003
Katarína Dzurillová Bratislava
Spravodajstvo

Chystáte sa na operáciu a chceli by ste si vybrať lekára, ktorý vás bude operovať? Na Slovensku to zatiaľ oficiálne nejde. Zatiaľ je u nás prax taká, že ak chcete, aby vám slepé črevo či žlčník vyoperoval známejší a skúsenejší lekár, prípadne chcete porodiť u pôrodníka, ktorý je známy vo vašom meste tým, že je veľmi dobrý, väčšinou sa to vyrieši tak, že sa dá úplatok. Buď dotyčnému lekárovi, prípadne jeho nadriadenému, či už primárovi, alebo priamo riaditeľovi, ktorý už zariadi, že práve vašu operáciu dostane ten „správny“ lekár.

V niektorých krajinách za to síce tiež zaplatíte, ale oficiálne, napríklad v rámci svojho pripoistenia. „Malo by sa to legislatívne zakotviť aj u nás,“ jednoznačne tvrdí riaditeľ NsP Trebišov Vladimír Vojtuš. V súčasnosti všetko závisí od vzťahu pacienta a lekára, v tomto prípade od primára, ktorý rozhoduje aj o operačnom tíme. „Takže náležitosti ohľadne želania pacienta sa dajú vyplniť v rámci dobrej vôle. V budúcnosti by bolo želateľné, aby sa aj takéto vzťahy upravili legislatívne, teda normou v rámci pripoistenia, respektíve niekoľkých druhov pripoistenia. Vonku je to bežné, že čím vyššiu poistku platím, tým kvalitnejší operatér ma operuje,“ dodal V. Vojtuš.

Úžitok by z toho nemal len pacient, ale aj samotný lekár, ktorý by vyšší počet záujemcov o jeho prácu pocítil aj na výplatnej páske. Samozrejme, hovoríme o plánovaných operáciách, pretože pri tých akútnych nie je ani čas si vyberať, kto nás bude operovať.

Takúto predstavu má aj súčasný minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Urýchlenie plánovaných operácií alebo honorár pacientom vybraného operatéra by bolo podľa ministra predmetom takzvaného nepovinného balíka služieb, za ktoré by si každý doplácal v rámci pripoistenia. Ten by sa mal realizovať už po zmene Liečebného poriadku.

„Vyzerá to ako ideálny stav, ale pacient u nás sa nemá podľa čoho rozhodnúť, pretože u nás neexistuje žiadne hodnotenie kvality. Napríklad v Holandsku je to tak, že hodnotenie kvality jednotlivých zdravotníckych zariadení podľa určitých kritérií si pacienti môžu prečítať v spotrebiteľských časopisoch, a tak získajú prehľad o jednotlivých nemocniciach, ktorá je v čom dobrá, dobre vybavená a podobne,“ tvrdí koordinátorka projektu Podpora práv pacienta na Slovensku Alexandra Bražinová. Jej slová potvrdzuje aj riaditeľ NsP Trebišov. „Väčšina nemocníc síce má svoju internetovú stránku, ale na Slovensku má stále málo ľudí prístup na internet. Čo sa týka klientely, každý lekár si ju buduje sám svojou prácou. V danom regióne sú dostupné informácie o jednotlivých lekároch a nemocniciach, kto ako pracuje a ako je vybavený. Neexistuje to ešte v rámci celého Slovenska“, dodal V. Vojtuš.

AKÉ SÚ ,,CENY“ ZA PREDNOSTNÉHO OPERÁTORA

  • bežné chirurgické zákroky ako slepé črevo a žlčník - 5 000 korún

  • zložitejšie operácie, napríkald srdca - od 10 do 30 000 korún

  • čím zložitejšia operácia, tým vyšší úplatok

  • za to dostanete to, že vás bude operovať primár oddelenia, a nie sekundár