Odhaľovanie káuz predošlej vlády

ZNENIE SĽUBU:

Premiér Robert Fico chce pokračovať vo zverejňovaní káuz spojených s bývalou vládou. (...) „Zoznam je nekonečný,“ povedal včera po rokovaní vlády. Podľa Fica sú na Slovensku v obehu miliardy špinavých korún. Kauza muničný sklad, ktorú zverejnil premiér minulý týždeň, bola podľa neho učebnicovým príkladom toho, ako sa dokážu vytiahnuť peniaze z verejného obstarávania. „Dúfam, že po muničnom sklade už možno na budúci týždeň mám ďalší krásny príklad toho, ako sa dali vyťahovať peniaze, ako sa dali použiť na financovanie politických strán alebo na osobné obohacovanie. Môžem povedať, že sa to týka vagónov,“ povedal.
Zdroj: SME, 9.11.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Po prešetrovaní súčasnou vládou neboli trestno-právne uzavreté žiadne kauzy minulej vlády. Vláda sa zamerala na dve veľké operácie minulej vlády – oddlžovanie zdravotníckych inštitúcií cez spoločnosť Veriteľ, a privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu. V prvom prípade podalo ministerstvo financií dve trestné oznámenia, v druhom prípade Najvyšší kontrolný úrad zistil porušenie zákona, k vážnejšiemu pochybeniu však podľa neho nedošlo. Ministerstvo hospodárstva následne podalo trestné oznámenie. Vyšetrovanie podozrení z tunelovania pri stavbe tunela Branisko viedli v apríli 2008 k obvineniu desiatich manažérov cestnej spoločnosti, z ktorých niekoľko bolo nominantmi SDKÚ, dominantnej strany predošlej vlády. Žaloba bola podaná aj v prípade predaja vodnej elektrárne Gabčíkovo v rámci privatizácie Slovenských elektrární. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie pri predaji nebol dodržaný stanovený postup.

Monitoring tlače:

Keby na Slovensku fungoval štandardný právny systém, veľmi veľa ľudí z opozície sedí vo väzení.
Zdroj: Robert Fico, NR SR 25.6.2007

-----------------------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 1% - 25%

---------------------------------------------------------------------

Podľa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba prenájom Vodnej elektrárne Gabčíkovo Slovenským elektrárňam, ovládaných talianskym Enelom, je v rozpore s medzinárodnou Zmluvou o výstavbe a prevádzke Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros z roku 1977. Vodohospodárom to potvrdili závery niekoľkých nezávislých právnych analýz. Podali preto na súd žalobu na určenie neplatnosti zmluvy.
Zdroj: HN 26.5.2008, Vodohospodári chcú ovládnuť Gabčíkovo

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil pri kontrole privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) len menšie porušenia zákona. "Ide napríklad o ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní a zákona o účtovníctve," povedala na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka NKÚ Zora Dobríková... Úrad našiel pri kontrole nedostatky najmä v chýbajúcej dokumentácii, ktorá bola v niektorých prípadoch neúplná... "Nejde však o také porušenia zákona, ktoré by spôsobili neplatnosť procesu," konštatovala Dobríková.
Zdroj: SME.sk 6.5.2008, NKÚ: Pri privatizácii SPP došlo len k menším porušeniam zákona

Ministerstvo hospodárstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre predaj menšinového podielu v distribútorovi a dominantnom predajcovi plynu SPP. Televízii TA3 to potvrdil hovorca ministerstva Branislav Zvara. Privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu z čias bývalej vlády sa už skôr začala zaoberať prokuratúra po výzve kabinetu Roberta Fica.
Zdroj: SME.sk 6.5.2008, Ministerstvo podalo trestné oznámenie pre privatizáciu SPP

„Strategickou úlohou Slovenska je získať Gabčíkovo naspäť do vlastníctva štátu a kontrolovať ho,“ povedal včera premiér. Podľa neho v tejto veci je už podaná aj žaloba. „Pokiaľ ide o Gabčíkovo, podali sme žalobu, pretože si myslíme, že bolo v absolútnom rozpore s medzinárodným právom odovzdať Gabčíkovo do prenájmu na 30 rokov zahraničnému investorovi,“ konštatoval Fico.
Zdroj: HN 25.4.2008, Fico chce späť Gabčíkovo

Na švajčiarskych účtoch úradníkov Slovenskej správy ciest, ktorí boli politickými nominantmi SDKÚ, našli sumy v miliónoch korún. Policajný vyšetrovateľ obvinil desať osôb z ekonomickej trestnej činnosti pri výstavbe tunela Branisko. Zabezpečovala ju táto štátna spoločnosť... Polícia na prípade tunelovania tunela Branisko pracuje od roku 2004. SIS na to upozornila vo svojej správe za rok 2003, počas Dzurindovej vlády.
Zdroj: SME 16.4.2008, Úradníci tunelovali Branisko

Slovenská polícia obvinila vedenie Slovenskej správy ciest (SSC) z obdobia vlády Mikuláša Dzurindu. Po stretnutí so švajčiarskym prezidentom Pascalom Couchepinom o tom informoval premiér Robert Fico. Bývalí členovia vedenia SSC sú podľa neho stíhaní pre ekonomické trestné činy v kauze „tunelovania“ tunela Branisko.
Zdroj: SME 15.4.2008, Polícia obvinila vedenie SSC v kauze Branisko

Gabčíkovo sa dostalo do rúk Enelu v rámci privatizácie elektrární, aj keď ten ho priamo nekúpil. Iba si ho prenajal. Súčasnej vláde sa zmluva zdá pre slovenskú stranu nevýhodná, po rokovaniach sa s talianskym investorom dohodli na zmiešanej expertnej skupine na posudzovanie otázky. Nájomná zmluva je pritom už vyše roka na súde. Ten o jej platnosti zatiaľ nerozhodol. Na podnet Generálnej prokuratúry ju totiž vlani v marci posunul Úrad pre verejné obstarávanie. Dôvod? Zmluva bola uzavretá bez predchádzajúceho tendra, čo by malo byť v rozpore so zákonom.
Zdroj: HN 31.3.2008, Štát sa chce s Enelom súdiť o elektrárne

Premiér Fico od jesene 2006 využíval každú príležitosť na vyhlásenia, že „neexistuje žiadny právny titul, aby vodné dielo bolo k dispozícii Slovenským elektrárňam“. Vtedy tvrdil, že zmluva, ktorou sa Gabčíkovo dalo do prenájmu elektrárňam a ich väčšinovému vlastníkovi Enelu, „je od samého začiatku nulitná, neplatná“, lebo je v rozpore s medzinárodným právom. Premiér to vyhlasoval takmer štvrť roka. Lenže príslušné orgány napokon zmluvu o prenájme napadli z toho dôvodu, že vraj nebola uzavretá podľa nášho zákona o verejnom obstarávaní. Teraz sa žalobou zaoberá súd a je vylúčené, aby sa dnešná vládna koalícia dostala k právoplatnému rozsudku o neplatnosti zmluvy ešte počas tohto funkčného obdobia.
Zdroj: SME 31.3.2008, Vynára sa Gabčíkovo, názor Mariána Leška

"Generálna prokuratúra nemôže ísť na súd so žiadnym podnetom alebo žalobou, lebo sú prešvihnuté všetky zákonné lehoty v občiansko-právnom konaní," vyhlásil (generálny prokurátor Dobroslav) Trnka. Trestnoprávnu rovinu predaja 49-percentného balíka akcií plynární naďalej skúma špeciálny prokurátor, dodal.
Zdroj: SME.sk 6.2.2008, Súdy môžu byť v prípade SPP bezmocné

Parlament včera po viac ako dvojdňovej a búrlivej debate ukončil rozpravu k správe o privatizácii SPP uznesením, že bol porušený zákon. O porušení zákona pritom za normálnych okolností rozhodujú súdy alebo orgány štátnej moci.
Zdroj: SME 6.2.2008, Koalícia: Pri SPP porušili zákony

Autori Správy o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) priznali prvú chybu. Jedno z kľúčových tvrdení správy, ktorú predložila vláda parlamentu, z nej už preto vypadlo. Poslanci hospodárskeho výboru Národnej rady odporučili kolegom, aby do uznesenia nedávali pôvodné tvrdenie, že platnosť privatizačnej zmluvy je spochybniteľná, pretože predávané akcie mali byť najprv ocenené znalcom. Autori správy, ktorá v tejto súvislosti konštatuje, že vďaka neexistencii znaleckého posudku možno spochybniť nielen predaj SPP, ale aj iných strategických podnikov, totiž nepochopili text Obchodného zákonníka.
Zdroj: SME 31.1.2008, Jahnátek priznal chybu

Vláda včera schválila správu, ktorá tvrdí, že oddlženie zdravotníctva cez spoločnosť Veriteľ mohlo byť rea­lizované v korupčnom prostredí... Kauza Veriteľ bude mať podľa Počiatka následky. „Boli podané trestné oznámenia v súvislosti so skresľovaním údajov a ďalšie určite budú nasledovať.“ Vláda zároveň odporučila generálnemu prokurátorovi vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám.
Zdroj: SME 24.1.2008, Oddlžovanie má veľa nejasností

Privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by mala na základe odporúčania vlády preveriť Generálna prokuratúra SR. Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) vláda odporúča preveriť hospodárenie s finančnými prostriedkami štátu a Fondu národného majetku. Vyplýva to z dnešného uznesenia kabinetu, ktorým vzal na vedomie správu o privatizácii SPP... Obsah správy minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý materiál vypracoval, nezverejnil, keďže obsahuje informácie, ktoré majú charakter obchodného tajomstva... Privatizačný proces na Ficov podnet už prešetrovala aj polícia, stíhanie však zastavila.
Zdroj: SME.sk 9.1.2008, Fico prirovnal privatizáciu SPP k predaju chladničky

(Premiér Robert Fico) Opozíciu obvinil z kriminálnych činov, vlastizrady, demagógie a klamstva. „Jediné šťastie týchto pánov, ktorí sa dnes hrajú na morálnych alibistov, je, že u nás nefunguje dobre právny systém.“ Môžu byť radi, že sa nik „nehrabe v ich minulosti a nesedia vo väzení“.
Zdroj: SME 10.12.2007, Fico: Mám diabolský plán

Ministerstvo financií po kontrole spoločnosti Veriteľ, ktorá v minulých rokoch oddlžovala zdravotnícke zariadenia, podalo dve trestné oznámenia a nevylúčilo korupciu.
Zdroj: Pravda.sk 19.10.2007, Štát preveril Veriteľa, dal trestné oznámenia

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 0%
---------------------------------------------------------------------

Zatvoriť okno