Postih ľudí­ neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva

ZNENIE SĽUBU:

SMER – sociálna demokracia vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky spochybnila pred Ústavným súdom Slovenskej republiky; Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 5.3.2010: 51% - 75%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Sľub bol čiastočne splnený. V marci 2010 parlament prijal zákon ako aj novelu ústavy, podľa ktorých môže štát vyzvať na preukázanie pôvodu majetku každého, kto vlastní majetok za viac než 462-tisíc eur (takmer 14 mil. Sk). Účinnosť by mal zákon nadobudnúť od 1.1.2011. Podľa kritikov sa bude dať zákon obísť preukázaním pôvodu darom, alebo pôžičkou zo zahraničia. Zákon tiež zrejme nepostihne ľudí užívajúcich majetok, ktorý de iure nevlastnia. Podobný zákon bol na návrh Roberta Fica prijatý už aj v minulosti, v septembri 2008 ho však Ústavný súd označil za protiústavný.

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 5.2.2010: 0%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

V septembri 2008 Ústavný súd rozhodol, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku, pôvodne navrhnutý premiérom Ficom, je v rozpore s ústavou. Ministerstvo spravodlivosti odvtedy pripravovalo nový zákon. V januári 2010 premiér Fico predstavil ďalší návrh zákona spolu s novelou ústavy. Vláda návrh zákona schválila, ministri SNS a HZDS-ĽS sa však zdržali hlasovania. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS-ĽS) tvrdí, že premiérov návrh je nevykonateľný, označila ho za predvolebný ťah.

Monitoring tlače:

Ústavný súd včera zastavil zákon, ktorý mal postihovať ľudí, u ktorých by rozdiel medzi ich príjmami a skutočnou hodnotou ich majetku presahoval tisícnásobok minimálnej mzdy, čo je vyše osem miliónov korún. Sudcom prekážalo, že by tento zákon mohol poškodiť ľudí, ktorí si zarábali len čestne, no niekto by proti nim zákon zneužil... Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii povedal, že zvažuje, že Ústavný súd opäť požiada o stanovisko. Chce vedieť, či môže prijať rovnako silný zákon, ktorý by povýšil na ústavný.
Zdroj: SME 4.9.2008, Ficov zákon na podvod stopli

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 0%
---------------------------------------------------------------------

Poznámka INEKO: Predseda parlamentu Pavol Paška požiadal začiatkom júla 2008 Ústavný súd SR o odloženie rozhodnutia o ústavnosti zákona o preukazovaní pôvodu majetku na september 2008.

Ústavný súd včera po prvý raz v histórii odročil svoje vyhlásenie rozhodnutia. Urobil to pri politicky veľmi citlivom Ficovom zákone o preukazovaní pôvodu majetku, a to na prosbu predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru. Na vyhlásení sa chcel osobne zúčastniť, ale do Košíc nemohol prísť, lebo v Bratislave bola od rána schôdza Národnej rady.
Zdroj: SME 3.7.2008, Ústavný súd je závislý od Pašku

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 0%
---------------------------------------------------------------------

 POZNÁMKY KU KVALITE SĽUBU:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

V súčasnosti bude uplatňovanie takéhoto zákona stáť spoločnosť oveľa viac než z neho získa. Treba sa sústrediť na to, aby nebolo možné miliardy rozkradnúť, nie ich potom naháňať po svete.
Eugen Jurzyca

Legislatíva už dnes ponúka dostatočné právomoci kriminalistom a súdom trestať vlastníkov nelegálne nadobudnutého majetku. Netreba meniť zákony, treba zlepšovať prácu polície a súdov.
Martin Chren

Platí prezumpcia neviny - štát má dokazovať, že som klamár a keď ma usvedčí, tak ma môže sankcionovať a nie nastaviť celý proces úplne naruby.
Robert Kičina

Štát by mal mať veľmi silné kompetencie pri vymáhaní daní a mal by ich aj využívať. Nemalo by sa ísť však nad tento rámec.
Vladimír Tvaroška

V princípe dobrý sľub vyblednutý pochybným majetkovým pozadím viacerých predstaviteľov Smeru, ktorí častokrát pozoruhodným spôsobom "nadobudli" vlastné majetky (napr. konkurzné "aktivity" viacerých ministrov).
František Chovanec

Nesystémový zásah do právneho systému. Bremeno dokazovania nesmie prejsť na občana. Oveľa lepším cieľom by bolo navrhnutie komplexných nástrojov kontroly nadobúdania bohatstva v intenciách ústavy SR.
Richard Kollár

Netreba zabúdať na nespochybniteľný princíp ústavnej ochrany nedotknuteľného súkromného vlastníctva. Na druhej strane, aj Al Caponeho dostali na neschopnosti preukázať zdanenie svojich majetkových prírastkov (Mečiara či Počiatka však napríklad nie - aj preto je to len prázdny výkrik do tmy). Vzhľadom na dlhoročné pozadie zakladajúcich hybných síl Smeru možno úspešne pochybovať o tom, ako vážne je tento bonmot myslený. Koniec koncov aj volebný úspech Smeru ilustruje, akú nezastupiteľnú úlohu pri oživovaní novátorských iniciatív hrá aj na Slovensku kapitálotvorná vrstva. Summa summarum, neostáva než investovať viac vzdelávania do daňových auditorov, a pomaly sa učiť žiť s vedomím, že hoci oku neviditeľná, existuje aj stratosféra, hoci vznikla ako hovorí Eugen Jurzyca, následkom revolučnej neopakovateľnej hry. Kto sa dnes chce hrabať v pôvode majetku lúpežných rytierov, pirátskych dynastií... história je plná krvi a majetkových krívd. Dôležité je poučiť sa z nej pre nastavenie systému, ktorý spoločnosti dobre poslúži v budúcnosti.
Anonymný autor

Aj v tomto prípade má platiť prezumpcia neviny, t.z. bremeno dôkazu má byť na pleciach žalobcu.
Richard Ďurana

Dobrý nápad, mal by sa však uskutočniť v rámci ústavnosti.
Radoslav Štefančík

Povinnosť preukázať zdroje nadobudnutia majetku existuje vo viacerých vyspelých krajinách a je jednou z účinných ciest boja proti korupcii a šedej ekonomike.
Juraj Nemec

Bolo by zaujímavé sledovať, koľkých politikov dnešnej vlády by prijatie zákona mrzelo...
Robert Žitňanský

Princíp toho zákona je divný a text toho zákona absolútne neakceptovateľný.
Konštatnín Čikovský

Pogromy na úspešnejších sa môžu páčiť venezuelskému typu voliča, ale ničomu neprospejú.
Martin Jaroš

Dá sa len súhlasiť. Kde sú však činy? Skôr ako ten sľub sa objavujú opačné tendencie - vyvlastňovanie, znárodňovanie a pod.
Vladimír Benč

Myšlienka možno nie je zlá, ale skôr by to mala byť otázka daňových auditov.
Tomáš Kmeť

Zatvoriť okno