Zvýšenie životnej úrovne dôchodcov

ZNENIE SĽUBU:

Je spravodlivé a správne, ak naši dôchodcovia desaťročia poctivo platili dane a tvorili hodnoty a dnes sú vystavení životným podmienkam na hranici ľudskej dôstojnosti?
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Vláda vynaloží maximálne úsilie na stabilizovanie miery náhrady mzdy a naštartuje jej zvýšenie. (...) U starodôchodcov sa bude riešiť problém poddimenzovania dôchodkov najmä vo väzbe na rast životných nákladov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 5.3.2010: 51% - 75%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO: Sľub je čiastočne splnený. Od roku 2006 síce vzrástol podiel dôchodcov ohrozených chudobou z 8% na 10% v roku 2008 a relatívna výška dôchodkov (teda pomer priemerného dôchodku k priemernej mzde v hospodárstve) sa dostala v roku 2008 na najnižšiu úroveň v existencii samostatnej SR, a to aj po započítaní vianočných príspevkov. K zvratu však došlo v roku 2009, odkedy sa dôchodky zvyšujú o pol roka skôr ako zvyčajne, vďaka čomu sa relatívna výška dôchodkov po zarátaní vianočných príspevkov zdvila na 45,9%, čo je najvyššia úroveň od roku 2001.

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 26% - 50%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Od roku 2006 stúpol podiel dôchodcov ohrozených chudobou z 8 na 10% v roku 2008. Relatívna výška dôchodkov (teda pomer priemerného dôchodku k priemernej mzde v hospodárstve) sa dostala za súčasnej vlády na najnižšiu úroveň v existencii samostatnej SR, a to aj po započítaní vianočných príspevkov. V roku 2007 oproti roku 2006 tento ukazovateľ mierne stúpol, ale v roku 2008 klesol na absolútne najnižšiu úroveň od roku 1993. Ak by vláda chcela pre rok 2008 dodržať sľub a ďalej zvýšiť relatívnu úroveň dôchodkov, hoci aj minimálne (na 44,9%), musel by vianočný príspevok stúpnuť na 8 600Sk, teda takmer na výšku ďalšieho mesačného dôchodku. K zvratu došlo v roku 2009, odkedy sa dôchodky zvyšujú o pol roka skôr ako zvyčajne, vďaka čomu sa relatívna výška dôchodkov po zarátaní vianočných príspevkov zdvila na 45,9%.

Dôchodcom pomohli viaceré vládne kroky sľubované pred voľbami. Vláda hneď po svojom nástupe zrušila klientske poplatky v zdravotníctve (návšteva lekára, za lôžko) a tiež opakovane tlačila na minimalizovanie rastu cien energií. Znížila DPH na lieky a pomôcky, no nie na najväčšiu sľubovanú položku, potraviny.

Podiel dôchodcov v nebezpečenstve ocitnutia sa pod hranicou chudoby v %

2005

2006

2007

2008

7

8

8

10

Zdroj: Štatistický úrad

Priemerná relatívna výška dôchodku

 

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Priemerný starobný dôchodok  v eur (Sk)

234
(7 043)

256
(7 713)

273
(8 226)

295
(8 885)

313
(9 431)

337

Priemerná mzda v eur
(Sk)

525
(15 825)

573
(17 274)

623 (18 761)

669
(20 146)

723
(21 782)

744

Pomer priemerného dôchodku k priemernej mzde v %

44,5

44,6

43,8

44,1

43,3

45,3

Pomer s vianočným príspevkom* v %

44,5

44,7

44,6

44,8

44,0

45,9

*prepočítané spolu s priemerným vianočným príspevkom 1750 Sk

Zdroj: Sociálna poisťovňa, Štatistický úrad

 

Vývoj miery náhrady podľa Sociálnej poisťovne: http://www.socpoist.sk/vztah-priemernej-vysky-starobneho-dochodku-k-priemernej-mesacnej-mzde-v-hospodarstve-sr/3166s

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2008: 1% - 25%

---------------------------------------------------------------------

Ešte nikdy nebol priemerný dôchodok v porovnaní s priemernou mzdou taký nízky, ako za dva roky vlády Roberta Fica. Ministerstvo práce s tým zatiaĺ neplánuje nič robit’. V budúcom roku sa nožnice medzi platmi a dôchodkami zrejme roztvoria ešte viac, pretože platy opät’ porastú rýchlejšie ako inflácia. Čo je príčinou, že penzie budú opät’ vysoko zaostávat’ za priemernou mzdou. Vlani bola priemerná penzia na úrovni 8 885 korún, čo bolo asi 44 percent z priemerného platu. Predvlani bola dokonca len na úrovni 43,85 percenta.
Zdroj: Pravda 12.4.2008, Penzie najviac zaostávajú za Fica

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Od júla sa dôchodky zvýšia o 6,25 percenta... Dôchodky sa zvyšujú v závislosti od minuloročného rastu spotrebiteľských cien, čiže miery inflácie a priemernej mzdy v krajine oproti predminulému roku. O koľko sa zvýšia, teda závisí aj od vývoja ekonomiky, ktorý je čoraz lepší.
Zdroj: SME 19.6.2007, Dôchodcovia od júla dostanú viac

 

POZNÁMKY KU KVALITE SĽUBU:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Populistický sľub. Zvýšiť životnú úroveň dôchodcov je samozrejme statočný cieľ, argumentácia, že dôchodcovia žijú na hranici ľudskej dôstojnosti však neobstojí. Potom podľa rešpektovaných prieskumov (pozri napr. SILC) musia žiť napr. nezamestnaní v extrémnej biede. Naviac, návrhy ako riešiť deficit Sociálnej poisťovne z dielne Ministerstva práce hovoria aj o znižovaní rastu dôchodkov či zavedení pravidla "dôchodok alebo zárobok".
Ľuboš Vagač - Centrum pre hospodársky rozvoj

Dôchodcovia sú podľa Štatistického úradu v menšom riziku chudoby než mladí ľudia.
Eugen Jurzyca - INEKO

Zvýšenie dôchodkov je iste pekná myšlienka. Hodnotiť ju je však možné až po tom, ako bude povedané, kto to zaplatí. Možnosti sú v zásade iba dve - tí čo pracujú v súčasnosti vo forme vyšších daní alebo budúce generácie, ak vyššie dôchodky pôjdu na úkor zvýšenia deficitu.
Vladimír Tvaroška - Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

Reforma prvého piliera reformy je potrebná. Avšak vláde úplne chýba návod, ako na to. Zvyšovanie miery náhrady, ktorú výrazne zvýšila už predchádzajúca vláda, je škodlivé.
Martin Chren - Nadácia F.A.Hayeka

Opäť sústredenie sa na dôchodcov, ignorovanie demografických trendov, ignorovanie faktu, že najohrozenejšou sociálnou skupinou sú dnes mladé rodiny s deťmi.
Robert Žitňanský - týždenník .týždeň

Nielen že si sľubom vtedy opozičný Smer bez škrupúľ zabezpečoval (kupoval) sympatie (hlasy) rozhodujúcej sociálnej skupiny (a podstatnú časť elektorátu), ale naďalej živí falošnú a iracionálnu predstavu o tom, že je tu akýsi nesplatený dlh voči generácii, ktorá prežila svoje produktívne roky v socializme ("budovala krajinu"). Ak by sme uplatnili takýto prístup, rovnako by sa za inej politickej konštelácie mohla od dôchodcov vyžadovať kompenzácia súčasnej generácii za to, že naše hospodárstvo nemá úroveň Rakúska či Švajčiarska... čo je samozrejme absurdné. Rovnako sa prostredníctvom sľubu zasieva predstava, že postavenie dôchodcov na Slovensku je nedôstojné (výrazne subjektívne hodnotenie) bez udania relevantných ekonomických ukazovateľov alebo komparácie založenej na serióznej metodike.
František Chovanec - Premier Consulting Prešov, spol. s. r.o.

Životná úroveň našich dôchodcov je odrazom toho, čo väčšina z nich od druhej svetovej vojny budovala. Systém, ktorý v súboji s konkurenčnou trhovou ekonomikou neuspel.
Radoslav Štefančík - Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava

Väčšina dôchodkov je skutočne nízka. Otázka je ale z akých zdrojov...
Juraj Nemec - Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Správny cieľ, škoda, že v programovom vyhlásení vlády nie je detailnejšie vysvetlené, akým spôsobom sa bude tento cieľ realizovať a ako chce vláda nájsť finančné prostriedky na jeho napĺňanie.
Richard Kollár - University of Michigan, USA

Pekne znejúci cieľ, ale verejné financie majú svoje limity a dôchodcovia nie sú sociálne najohrozenejšou skupinou.
Robert Kičina - Podnikateľská aliancia Slovenska

Už sa to deje aj bez Fica.
Martin Jaroš - týždenník Trend

Opäť prvoplánový apel, prebraný od inej zo strán vládnej koalície, na sociálnu skupinu s najlukratívnejším pomerom kostička/zavrtenie chvostíkom vo voľbách. Ktorý zo slovenských politikov, či voličov v produktívnom veku, bez ohľadu na politické preferencie, by azda nechcel, aby sa jeho vlastní predkovia nemali v rámci možností hospodárstva čo najlepšie? Ostáva len dúfať, že skupina, ktorú si takto vláda chce lacno kúpiť, nezahanbí svoje šediny, či bláhovo nenaletí na ponúkanú pyramídovú hru štedrého štátu bez otázky, čo po nás ostane (a kto to zaplatí).
Anonymný autor

Sociálny systém by mal byť primárne solidárny a nie zásluhový.
Richard Ďurana - INESS

Zatvoriť okno