Nezvyšovanie veku odchodu do dôchodku

ZNENIE SĽUBU:

Vláda však odmieta riešiť súčasné problémy vo financovaní systému sociálneho poistenia predĺžením veku odchodu do dôchodku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Vôbec nepočítame s predĺžením veku odchodu do dôchodku.
Zdroj: Viera Tomanová, ministerka práce a sociálnych vecí, Pravda, 12.7.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 51% - 75%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Vláda neschválila ďalšie zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Ale ani nezrušila opatrenie predchádzajúcej vlády, ktoré dôchodkový vek pre ženy každým rokom až do roku 2014 zvyšuje o 9 mesiacov. Do konca volebného obdobia sa tak vek odchodu do dôchodku žien zvýši celkom o 3 roky.

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 51% - 75%
---------------------------------------------------------------------

V súčasnosti muži aj ženy môžu odísť do dôchodku po dovŕšení 62 rokov. Pôvodný vek odchodu (u žien to bolo od 53 do 57 rokov v závislosti od počtu detí, u mužov 60 rokov) sa zvyšuje o pár mesiacov postupne. Muži už dnes začínajú oddychovať ako 62-roční. Prvé ženy pôjdu do dôchodku v takomto veku až v roku 2014...
Zdroj: aktualne.sk, 2.4.2007, Muži majú pracovať do 65 rokov

POZNÁMKY KU KVALITE SĽUBU:

Odchod do dôchodku v 62 rokoch podľa Borisa Vaňa z Výskumného demografického centra z dlhodobého horizontu nestačí. "V súčasnosti na jedného nepracujúceho človeka pracujú 2,56 ľudí. V roku 2050 však bude pomer opačný. Na jedného nepracujúceho bude pripadať len 0,79 pracujúceho človeka" tvrdí Vaňo... Podľa ekonóma INEKO Petra Goliaša by bolo od vlády zodpovedné, keby aj Slovákom naplánovala neskorší odchod do dôchodku. "Keď sa zvyšuje vek dožitia, mal by sa automaticky zvýšiť aj odchod do dôchodku," myslí si Goliaš. Podľa štatistík totiž budú Slovenky žiť v roku 2050 o šesť rokov dlhšie ako teraz a muži sa dožijú o sedem rokov vyššieho veku. V súčasnosti žijú ženy v priemere 78 rokov a muži 70 rokov. Goliaš si preto myslí, že vláda by mala pripraviť zákon s takouto previazanosťou. Nemuselo by sa potom podľa neho o tom neustále diskutovať, ani meniť nárazovo zákon. "Treba predlžovanie aktívneho veku plánovať dlhodobo dopredu. V opačnom prípade to má negatívne dôsledky na ľudí, ktorí sú tesne pred dôchodkom," myslí si Goliaš.
Zdroj: aktualne.sk, 2.4.2007, Muži majú pracovať do 65 rokov

Prieskum INEKO, máj 2007:

Vzhľadom na zlý výhľad demografickej situácie v budúcnosti a nevyhnutnosti zvyšovania veku odchodu do dôchodku v dlhšom časovom horizonte je možno skonštatovať, že ide len o alibistický presun nepopulárneho opatrenia na iné volebné obdobie. V čase, keď všetky vyspelé ekonomiky sveta nutne prijímajú toto opatrenie, vláda nesmierne statočne vyhlasuje kurz proti prúdu s istotou, že sa dôsledkov svojho rozhodnutia nedožije.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Tieto slová zneli z úst nemeckých socialistických ministrov niekoľko desaťročí, až kým ich realita nedonútila zavádzaným voličom zvýšiť vek odchodu do dôchodku až na 67 rokov. Zvlášť populistickí ľavicoví politici čelia neľahkej dileme rozhodnúť sa, ako dlho po zistení skutočného stavu ustúpia od Potemkinovského úsmevu a oznámia aj voličom realitu. Skúsenosť z iných krajín naznačuje, že čím dlhšie je obdobie nečinnosti, tým nákladnejšie sú nakoniec aj tak nevyhnutné opatrenia, no väčšie je aj rozčarovanie voličov.
Anonymný autor

Vek odchodu do dôchodku by sa mal postupne predlžovať v súvislosti predlžujúcou sa dĺžkou života. Inak sa pravdepodobne stane, že o niekoľko rokov zasiahne jednu generáciu celá ťarcha tohto predĺženia.
Eugen Jurzyca, INEKO

Vzhľadom na predlžovanie dĺžky života sa buď budú musieť zvýšiť príspevky na dôchodok alebo skrátiť doba poberania (cez vyšší vek odchodu do dôchodku). Nezvyšovanie veku odchodu do dôchodku znamená odklad problému na budúce generácie.
Michal Mušák, Slovenská sporiteľňa

Vek odchodu do dôchodku sa v budúcnosti bude musieť zvyšovať. Chcieť zvyšovať životnú úroveň dôchodcov a zároveň nezvyšovať vek pre odchod do dôchodku je ako perpetum mobile.
Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

V tomto volebnom období som ďalšie zvyšovanie veku odchodu do dôchodku ani neočakával, každopádne, ako sľub je to veľmi zlé - musíme sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam.
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka

Snaha tváriť sa, že tu nie je problém a "riešiť" veci hľadaním zástupných problémov, napríklad debatami o oslabení 2. piliera...
Robert Žitňanský, týždenník .týždeň

Neriešenie tejto témy by spôsobilo krach dôchodkového systému. Ide o presúvanie problému na plecia budúcej vlády; odkladaním riešenia však rastú náklady tejto zmeny.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska

Bol by som rád, keby to tak bolo, ale Európa i svet sa vyvíja iným spôsobom. Ideálny model ja osobne vidím v individuálnej možnosti jedinca rozhodnúť sa, kedy chce ísť do dôchodku.
Vladimír Benč, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku

Falošný sľub, lebo aj tí čo vyhlasujú, že nebudú predlžovať vek odchodu do dôchodku, uznávajú, že to vzhľadom na demografický vývoj je skôr či neskôr nevyhnutné (pozri napr. Analýza dôchodkového systému z dielne MPSVR). Presúvajú tak toto neodkladné rozhodnutie minimálne do ďalšieho volebného obdobia.
Ľuboš Vagač, Centrum pre hospodársky rozvoj

Vôbec jedno z najnezodpovednejších stanovísk (sľubov) Smeru, ktorý na oltár svojej popularity týmto sľubom položil dlhodobú budúcnosť krajiny, a to aj napriek jasným demografickým a sociálnym trendom.
František Chovanec, Premier Consulting Prešov, spol. s. r.o.

Pri súčasnom nastavení I. piliera sa bez zázraku zmene veku odchodu do dôchodku nevyhneme.
Richard Ďurana, INESS

Neriešenie problémov je negatívna vec, v prípade, že ide o hľadanie lepšieho riešenia a z toho prameniaci odklad, s tým sa dá žiť. V tomto prípade je to však ilúzia.
Tomáš Kmeť, Investorsgroup Financial Services Inc., Kanada

Kategorické vyhlásenie, ktorému nepredchádzala žiadna analýza, je plne v súlade so zbabelosťou pred čímkoľvek nepopulárnym.
Martin Jaroš, týždenník Trend

Správni chlapi a správne ženy hovoria ľuďom pravdu a neodkladajú problémy na potom.
Konštantín Čikovský, denník SME

"Čistý" sľub, bez šance na výsledok. Autor vie, že ho nesplní, ale patrí to k volebnému folklóru.
Juraj Nemec, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Zatvoriť okno