Sprí­stupnenie všetkých informácií­ z verejnej správy na internete

ZNENIE SĽUBU:

Poslanec Smeru Róbert Madej v júni 2004 predložil v parlamente návrh (ktorý obhajoval slovami): „Občania majú právo vedieť a byť informovaní, ako sa nakladá so štátnym majetkom... Preto hodnotíme ako absurdné nezverejňovanie takých výdavkov štátu, ktoré sa naozaj pohybujú v rádovo miliardových sumách." ... V júni 2004 schválil parlament dve uznesenia. Prvým vyzval kabinet, aby Národnej rade predložil zmluvy s KIA - Hyundai a PSA Citroën. Druhé „žiada vládu Slovenskej republiky", aby dodržiavala zákon a bezodkladne zverejnila „materiály, ktoré boli v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám utajené". Uznesenie číslo 1074, ktoré na návrh Smeru prijala Národná rada 29. júna 2004, to žiada od každej vlády - nielen od Dzurindovej, ale aj od vlády Roberta Fica.
Zdroj: SME 21.2.2009, Republike vládne SkyToll

SMER – sociálna demokracia zabezpečí prostredníctvom siete Internet bezplatný prístup občanov ku všetkým informáciám, ktorých zdrojom je verejná správa a ktoré sú zo zákona verejne dostupné.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

V septembri 2007 boli občanom na internete bezplatne sprístupnené informácie z katastra nehnuteľností. Vo všeobecnosti však orgány verejnej správy opakovane odmietajú zverejniť vybrané informácie. Ministerstvá odmietali zverejniť niekoľko verejnosťou i súkromnými spoločnosťami požadovaných dokumentov odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo (išlo napríklad o zmluvu o predaji emisií, miliardovú zmluvu medzi národnou lotériovou spoločnosťou Tipos a cyperskou spoločnosťou Lemikon, vládny podnet na preskúmanie privatizácie SPP, zmluvu s víťazom mýtneho tendra či podrobnosti o nákupe áut pre Sociálnu poisťovňu – viď Príloha: Kauzy korupcie, klientelizmu a ekonomickej kriminality). Orgány verejnej správy tiež odmietli zverejniť niekoľko analýz, na ktoré sa premiér či ministri odvolávali vo svojich vystúpeniach (analýza dôchodkového systému, ktorá údajne potvrdzuje nevýhodnosť druhého piliera pre nižšie príjmové skupiny; analýza, ktorá má potvrdiť, že štát vyhrá prípadné spory so zdravotnými poisťovňami žalujúcimi štát pre zákaz zisku; analýza vplyvu PPP na výstavbu diaľnic).

Monitoring tlače:

Ak niekto pozná recept, ako získať na Slovensku poľovný revír, tak je to riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Jozef Minďáš. Nominant HZDS sám, bez akejkoľvek kontroly a bez toho, že by uskutočnil súťaž medzi záujemcami, rozhoduje o štátnom majetku, teda o revíroch. Jeho poradcom je aj Ján Gálik, zať predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Podnik nezverejňuje, aké revíry vlastní, kto ich má prenajaté, za akých podmienok, či sú nejaké voľné, a ako sa k nim dá dostať. Verejne dostupné nie je ani to, na základe čoho sa riaditeľ rozhoduje.
Zdroj: SME 1.7.2009, Riaditeľ Lesov je aj pán revírov

Štát pokračuje vo vyčierňovaní zmlúv k miliardovým obchodom. Po vyčiernenej zmluve so Xilandom a vybielenej emisnej zmluve tentokrát vyčiernil najdôležitejšie pasáže zmluvy medzi štátnou firmou JAVYS a českým ČEZom. Vyčiernené sú pasáže o financovaní aj navyšovaní základného imania.
Zdroj: SME.sk 29.5.2009, Zmluvu k výstavbe atómky za 6 miliárd eur vyčiernili

Hovorca ministra dopravy Ľubomír Karásek povedal, že zmluva (o výstavbe elektronického mýta) „nemá žiaden vzťah k verejným financiám, povinná osoba (NDS) ju nezískala za verejné prostriedky a jej realizáciou nedošlo k nakladaniu s majetkom štátu"... Premiér Robert Fico opakuje, že vláda nemá problém so zverejnením zmluvy. „Vo zverejnení nám bráni víťaz tendra, ktorý tento súhlas nevydal. Ak médiá túto spoločnosť presvedčia, bude zmluva zverejnená," povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Zdroj: SME 20.2.2009, Zmluva o tendri na mýto zaujíma aj obyčajných ľudí

Pred mesiacom (premiér Robert Fico) povedal, že druhý pilier je výhodný len pre tých, ktorí zarábajú minimálne 29­tisíc a budú si sporiť na dôchodok aspoň 25-30 rokov... Premiér podľa svojich slov sa opieral o analýzu, ktorú pripravili jeho poradcovia. „Predseda vlády má zbor poradcov a ten zbor poradcov mi pripravuje mimoriadne kvalitné podklady, ktoré používame na rokova­niach vlády. Je to interná analýza, z ktorej vystupujem a ktorú používam,“ povedal premiér v Slovenskom rozhlase koncom februára. Denník SME následne požiadal o sprístupnenie tejto analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Úrad vlády našej žiadosti nevyhovel: „Úrad vlády nemá k dispozícii informácie a ani nemá vedomosť o tom, kde možno tieto informácie získať.“
Zdroj: SME 18.03.2008, Bernátek nepochopil banku

Mená ľudí, ktorí môžu rozhodnúť, čo sa budú v budúcnosti deti musieť učiť, sú tajné. Na internetovej stránke Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) sú síce zoznamy členov predmetových komisií, ale tie sa v poslednom čase výrazne menili. Nové zoznamy ministerstvo školstva napriek žiadosti SME neposkytlo.
Zdroj: SME 25.1.2008, Kto tvorí učivo, taja

Správa o priebehu privatizácie SPP je už verejne dostupná. Na stránke vlády je síce stále pokyn ministra hospodárstva ju nesprístupňovať, od pondelka však visí na stránke parlamentu.
Zdroj: SME 17.1.2008, Vláda tajila, parlament nie

Privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by mala na základe odporúčania vlády preveriť Generálna prokuratúra SR. Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) vláda odporúča preveriť hospodárenie s finančnými prostriedkami štátu a Fondu národného majetku. Vyplýva to z dnešného uznesenia kabinetu, ktorým vzal na vedomie správu o privatizácii SPP... Obsah správy minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý materiál vypracoval, nezverejnil, keďže obsahuje informácie, ktoré majú charakter obchodného tajomstva... Privatizačný proces na Ficov podnet už prešetrovala aj polícia, stíhanie však zastavila.
Zdroj: SME.sk 9.1.2008, Fico prirovnal privatizáciu SPP k predaju chladničky

Zmenili sa podmienky pre investigatívnu prácu typu pozemkový fond, ak porovnávate Ficovu a Dzurindovu vládu? Myslím ochotu podnikateľov, úradníkov či politikov rozprávať, objasňovať skutočnosti.

Myslím, že za tejto vlády je investigatíva omnoho zložitejšia, keďže badať tendenciu citlivé veci utajovať. Týka sa to najmä úradníkov a hovorcov rezortov, podnikatelia a politici sa v podstate nezmenili. Keď je im niečo nepríjemné, nekomunikujú – za tejto ani minulej vlády.“
Zdroj: spw.blog.sme.sk 5.12.2007, M. Vagovič: Na začiatku sme netušili, o aký veľký problém môže ísť

 

 

 

2004

2005

2006

Index transparentnosti trhu verejných zákaziek

(% otvorených verejných obstarávaní: čím vyššie %, tým vyššia transparentnosť)

21

38

29

Index netransparentných zákaziek

(% zákaziek malého rozsahu, resp. mimo verejného obstarávania: čím vyššie %, tým nižšia transparentnosť)

64

33

55

Index medzinárodnej otvorenosti (% nadlimitných verejných obstarávaní, ktoré podľa zákona musia byť zverejnené vo vestníku EÚ: čím vyššie %, tým vyššia transparentnosť)

n

32

20

Zdroj: Transparency International

n ... údaj nebol zistený

 

Ako je to (slobodný prístup k informáciám) za tejto vlády?

Situácia sa zvrátila k horšiemu. K omnoho horšiemu. Veľmi nám vyskočil počet odvolaní, ktoré musíme podávať. Je tu citeľný trend k tomu, že súčasná garnitúra nepovažuje za dôležité mať v sebe kultúru akceptácie nároku spoločnosti na informácie. Ešte stále tam prevažuje skrývanie vecí.
Zdroj: SME.sk 22.11.2007, Zuzana Wienk: Novinári sú leniví

 

Chýbajú aktuálne výsledky udeľovaných dotácií, dôvody ich udelenia, vo väčšine prípadov sa ani nedozvieme, kto o nich rozhodoval,“ podotkla Sičáková-Beblavá s dodatkom, že internetová stránka www.dotacie.gov.sk mala byť na základe uznesenia predchádzajúcej vlády pravidelne aktualizovaná, avšak to sa od roku 2002 nestalo.
Zdroj: SME.sk 8.11.2007, K dotáciám pomáha aj politická príslušnosť

 

Smer tvrdí, že podľa analýz štát (prípadné) súdne spory (so zdravotnými poisťovňami) vyhrá. Analýzy sú však zahalené tajomstvom. V Smere nechcú analýzy zverejniť ani povedať, kto ich vypracoval... "Máme analýzy, ktoré som videl, sú interné, nemajú charakter verejných analýz," odpovedal podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD) na otázku HN, čo v analýze je a či to zverejní.

Zdroj: HN 30.10.2007, Arbitráž nehrozí, vláda má tajnú analýzu

Tajnostkárstvo pedagógov pripomína iný nedávny prípad, keď si denník SME od ministerstva školstva vyžiadal zoznam garantov vysokoškolských študijných odborov. Ministerstvo najprv povedalo, že ho nedá, lebo ho nemá. Neskôr muselo priznať, že ho má. Aj tak ho však nedá, lebo už samotné mená garantov sú vraj chránenými osobnými údajmi.
Zdroj: SME 17.10.2007, Prísne tajné školstvo

Analýza ministerstva financií o vplyve PPP projektov pri stavbe diaľnic mala zostať utajená. S takouto požiadavkou ju pôvodne na vládu predložilo ministerstvo financií. Bránilo sa ochranou obchodného tajomstva...
Zdroj: SME 13.10.2007, Vláda opäť tají, čo nemá

Úradníci Sociálnej poisťovne sa budú voziť na nových autách za takmer šesť miliónov korún. Poisťovňa ich v lete kúpila spolu sedem. Nechce však povedať, o aké značky ide a aká bola cena každého z nich. A to aj napriek tomu, že na ne minula verejné peniaze. „Požadované informácie sú predmetom obchodného tajomstva," zdôvodnila hovorkyňa poisťovne Lýdia Výborná. O autách povedala len toľko, že ich budú používať „referenti z ústredia a pobočiek Sociálnej poisťovne", čiže radoví úradníci.
Zdroj: Pravda 8.10.2007, Sociálna poisťovňa tají, čo kúpila za šesť miliónov

Informácie o majiteľoch domov, pozemkov či pôdy v katastri nehnuteľností budú od septembra prístupné komukoľvek zadarmo. Úrad geodézie kartografie a katastra spúšťa bezplatný prístup k údajom katastra nehnuteľností celého Slovenska prostredníctvom internetu.

Zdroj: Pravda 30.8.2007, Kataster na internete bude zadarmo

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 0%
---------------------------------------------------------------------

Rozsudok Okresného súdu v Bratislave II, že vybraním poplatkov od právnika Vladimíra Šárnika za výpisy na katastri sa Geodetický a kartografický ústav obohatil, mohol tisícom ľudí, čo chodia na katastre, zjednodušiť prácu a ušetriť peniaze. Keď tento verdikt začal pred mesiacom platiť, zdalo sa, že informácie o listoch vlastníctva na internetovom portáli už budú záujemcovia dostávať zadarmo. Ústav geodézie však poplatok sto korún za vyhľadanie vlastníka na internete vyberá ďalej. Peniaze vrátili len právnikovi, ktorý ich zažaloval. Ostatných sa rozsudok vraj netýka. Poplatky za výpisy z katasterportálu ústav zruší v septembri, keď začne platiť novela zákona o katastri.
Zdroj: SME 24.7.2007, Kataster sa bráni bezplatnému internetu

Posledných päť rokov boli výročné správy SIS v upravenej podobe zverejnené na internetovej stránke služby. Táto nebude. Hovorca SIS Karol Sorby povedal, že správa je tajná a zákon určuje, kto je prijímateľom správ SIS a verejnosť to nie je.
Zdroj: SME 30.6.2007, Správa SIS zostane utajená

 

Zdravotná poisťovňa Dôvera chcela vedieť, čo presne obsahuje právna analýza ministerstva zdravotníctva, ktorá mala preukázať, či je možné súkromné poisťovne pripraviť o klientov a prípadne aj o majetok. Poisťovňa si na pomoc zobrala zákon o slobodnom prístupe k informáciám, no nepomohlo to. Minister Ivan Valentovič si totiž podľa vyjadrenia rezortu dal vypracovať analýzu zadarmo a ako súkromná osoba, neexistuje teda dôvod, prečo ju zverejňovať. Tento argument sa stáva obľúbeným spôsobom, ako obísť poskytnutie nepríjemných informácií. V čase, keď ministrovi hospodárstva hrozilo odvolanie pre jeho výroky v rozhovore pre TREND, denník Sme si vypýtal od ministerstva ich vlastnú nahrávku rozhovoru. Tá mala byť údajne iná než zverejnené znenie. Rezort Ľubomíra Jahnátka to odmietol s tým, že záznam vznikol vo voľnom čase rezortného hovorcu a na jeho súkromnom diktafóne, takže ju nemusia poskytnúť.
Zdroj: Trend 21.6.2007, Tajnostkár Ivan Valentovič

Úrad vlády bude musieť znovu posúdiť žiadosť o sprístupnenie zvukového záznamu z prvého rokovania kabinetu Roberta Fica. Rozhodol dnes o tom krajský súd, podľa ktorého Úrad vlády pri zamietnutí žiadosti Ondreja Dostála z Občianskej konzervatívnej strany o sprístupnenie nahrávky pochybil... Dostál požiadal Úrad vlády o zvukový záznam, lebo mal podozrenie, že vláda vlani v júli po nástupe k moci neodvolala ministerských štátnych tajomníkov podľa zákona. Žiadosť, ktorú konzervatívny politik poslal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, však Ficov úrad zamietol.
Zdroj: SME 29.3.2007, Súd nariadil Úradu vlády opäť posúdiť žiadosť o zvukový záznam

 

Vláda chce odhaliť pravdu o tom, ako boli sprivatizované Slovenské elektrárne. Premiérovi Robertovi Ficovi sa totiž nepáči, že ľudia, ktorí sa na privatizácii zúčastnili, nechcú nič povedať... Materiál, návrh na preskúmanie privatizácie Slovenských elektrární, ktorý ministri na zasadnutí prijali, však vláda nezverejnila. Silvia Glendová, hovorkyňa Úradu Vlády SR: Je vystavený v súlade so zákonom, preto je na stránke Úradu vlády sprístupnená tá časť materiálu, ktorú je možné v zmysle tohto paragrafu zverejniť.
Zdroj: STV 10.11.2006, Správy STV

POZNÁMKY KU KVALITE:

 

Dobre mienený sľub, len je potom nepochopiteľné prečo koalícia prostredníctvom bývalej poslankyne Angyalovej chcela obmedziť zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Rovnako je otázne, prečo vláda nechce, aby sa zverejňovali výstupy z jej rokovaní. Dostatok informácií o činnosti politickej elity je elementárnym predpokladom kontroly štátnej moci, či už opozíciou alebo občianskym sektorom. Každé utajovanie informácií vedie k podozreniu, že vláda robí niečo nekalé.
Radoslav Štefančík, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava

Vynikajúci cieľ, žiaľ, tak ako v prípade väčšiny ostatných dobrých sľubov tejto vlády, absolútne neuskutočňovaný. Práve naopak, pociťujem snahu rozsah poskytovaných informácií znižovať. V takom prípade ide opäť len o neúprimný a alibistický cieľ, ktorý má zastierať skutočné záujmy vlády.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Účasť verejnosti na spravovaní krajiny sa aj v dôsledku obrovských zmien v informačných technológiách zvyšuje. Každý, kto sa stará o akýkoľvek subjekt vie, že k tomu potrebuje informácie. Potrebuje ich aj občan pri spravovaní štátu.
Eugen Jurzyca, INEKO

Transparentnosť vo verejnej správe je veľmi dôležitým nástrojom na zvyšovanie jej kvality a internet je ideálnym spôsobom na jej zabezpečenie.
Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

E-governance..., a je fakt, že sa aj niečo robí...
Juraj Nemec, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Pozitívny trend zverejňovania informácii založila Dzurindova vláda, s čím sa zároveň zvýšila verejná kontrola a citlivosť verejnosti vo vzťahu k sprístupňovaniu informácií. Smer nemohol zostať (aspoň v rovine politickej deklarácie ) mimo tohto trendu.
František Chovanec, Premier Consulting Prešov, spol. s. r.o.

Výborný zámer, ale už je rok po voľbách a kde nič, tu nič.
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka

Transparentnosť a informovanosť cez I-net je prínosom pre verejnosť.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska

Konečne niečo rozumné.
Martin Jaroš, týždenník Trend

Zatvoriť okno