Snaha o širokú zhodu koalí­cie a opozí­cie

ZNENIE SĽUBU:

SMER – sociálna demokracia sa zaväzuje, že v prípade účasti v novej vládnej koalícii vynaloží pri závažných rozhodnutiach týkajúcich sa väčšiny obyvateľov Slovenska alebo presahujúcich časové obdobie dlhšie ako štvorročné volebné obdobie maximálne úsilie na dosiahnutie širokej politickej zhody vládnych a opozičných strán. Len takýto postup zabezpečí kvalitu a stabilitu významných hospodárskych a sociálnych opatrení.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

SMER – sociálna demokracia prikročí k reformným zmenám a opravám na základe analýz a dohody so sociálnymi partnermi a profesijnými združeniami. Zásadné zmeny uskutoční po dohode so širším spektrom politických strán a relevantnými zainteresovanými skupinami. Takýmto postupom chce SMER – sociálna demokracia v oblasti sociálneho zabezpečenia maximálne stabilizovať systém.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Ak sa prijíma rozhodnutie, ktoré sa má dotýkať veľkého počtu obyvateľov, alebo rozhodnutie ktoré presahuje jedno funkčné obdobie NR SR, musí byť širšia politická dohoda. Pýtam sa koho sa pýtala vládna koalícia keď prijímali tie šialené zákony v zdravotníctve, že či s tým súhlasíme alebo nesúhlasíme. (...) Nová vládna koalícia ak chce urobiť rozhodnutia, opatrenia ktoré by nemali tak dopadnúť, ako dopadnú tieto rozhodnutia tejto vládnej koalície, musí prísť širšia politická dohoda medzi novou vládnou koalíciou a opozíciou, ktorá v danej situácii vznikne. (...) Prevalcovať zdravotnícku reformu tým, že znovu príde nejaká väčšina v parlamente a nebude sa nikoho na nič pýtať, znamená, že o štyri roky nová vládna koalícia príde, bude meniť a rušiť rozhodnutia.
Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, TA3, V politike, 23.4.2006

Či už budem hovoriť o mladých ľuďoch, mladých rodinách, alebo budem hovoriť o starších spoluobčanoch ako takých. V tejto súvislosti by som rada pripomenula jedno, že mojím cieľom a takým nejakým základným poslaním bude aj to, aby sme štátnu sociálnu politiku nerobili len súčasná vládna koalícia, ale budeme hľadať partnerov aj u opozície. Nie je možné, aby sme každé 4 roky menili systém a spôsob sociálnej politiky. Je potrebné túto zastabilizovať a dať určitú istotu ľuďom a vieru v to, že teda táto spoločnosť sa upokojí a v oblasti štátnej sociálnej podpory, štátnej rodinnej politiky budú určité veci platiť aj vtedy, keď nastúpi iné zloženie vlády.
Zdroj: Viera Tomanová, ministerka práce a sociálnych vecí (SMER), STV, O päť minút dvanásť, 23.7.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 0%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Žiadne veľké legislatívne zmeny neboli schválené na základe konsenzu koalície a opozície (novela Zákonníka práce, zmena dôchodkovej reformy, zákaz zisku zdravotných poisťovní, vyvlastňovanie pozemkov, tlačový zákon). Parlament počas svojho rokovania zatiaľ schválil len jediný návrh opozičných poslancov (novela školského zákona Józsefa Berényiho a Lászlóa Szigetiho), na návrhu ďalšieho schváleného zákona sa opoziční poslanci podieľali (zákon o Slovenskom Červenom kríži). V januári 2009 bol zástupca opozície prizvaný na rokovania Rady pre hospodársku krízu, po troch mesiacoch z nej však odišiel, keďže žiaden z jeho návrhov nebol akceptovaný ostatnými členmi Rady. Rokovania parlamentu o odvolaní ministrov na návrh opozície zvolával predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer-SD) v netradičných večerných hodinách. Namiesto hľadania zhody premiér opakovane kriminalizoval opozíciu. Napríklad prehlásením, že „keby existovala štipka spravodlivosti, tak pán Dzurinda, Mikloš, Zajac a im podobní sedia stošesťdesiat rokov vo väzení za to, čo napáchali v tejto krajine.“

Monitoring tlače:

Mimoriadna schôdza parlamentu o riešení hospodárskej krízy sa skončila hneď po tom, ako  sa začala. Vládna väčšina totiž neschválila ani jej program a opozičné snahy o diskusiu na túto tému definitívne ukončila. Koalícia už minulý týždeň využila obštrukciu a neúčasťou poslancov zabezpečila, aby sa mimoriadna schôdza preložila na utorkové popoludnie... Návrhy, ako kríze čeliť, má vraj opozícia predkladať na riadnej schôdzi. Pravica sa snažila už trikrát presadiť do programu riadnych schôdzí diskusiu o kríze. Koalícia ju ani raz na schôdzu nezaradila, čo im rokovací poriadok umožňuje.
Zdroj: SME 11.3.2009, Opozíciu s krízou prevalcovali

Fico odmietol okrúhle stoly, ktoré opozícia navrhuje pre hľadanie východísk z krízy. Podľa neho takéto sedenia nepomôžu, navyše „my vo vláde čas nemáme“. Priestor na politiku je podľa neho na pôde NR SR, kde môže opozícia vystupovať k návrhom vlády či predkladať vlastné. Zavrhol tiež nápad opozície zvolať mimoriadnu schôdzu o kríze.
Zdroj: SME.sk 5.2.2009, Fico zaútočil na médiá a opozíciu

Premiér Robert Fico neumožní opozičnej SDKÚ kontrolovať cez jej zástupcov v kontrol­ných orgánoch projekty PPP, ktorými chce vláda urýchliť výstavbu diaľnic. Cez PPP projekty by sa malo rozdeliť do 400 miliárd korún, čo je historicky jedna z najväčších investícií na Slovensku. Fica o kontrolu cez komisie požiadal listom predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Zdroj: SME 5.3.2008, Fico: Chcete kontrolu? Hlasujte

Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru tento bod (petíciu za zachovanie súčasnej podoby zdravotníctva, ktorú podpísalo takmer 160-tisíc ľudí) zaradil do programu až po návrhu sporného zákona, tak sa diskutovalo o niečom, čo už bolo rozhodnuté.
Zdroj: SME 30.10.2007, Petícia poslancov nezaujala

Schválená novela (Zákonníka práce) je podľa neho (premiéra Roberta Fica) významným návratom k sociálnemu zákonníku. Opozícia si však myslí niečo iné. Zákonník je podľa nej zlý, ale "koalícia ho nepokazila tak dramaticky, ako sa zastrájala," myslí si Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS).
Zdroj: aktualne.sk, 28.6.2007, Zákonník práce prešiel parlamentom

POZNÁMKY KU KVALITE:

Sľub zhodnotil inštitút INEKO známkou 0 (na škále -3 až +3). Dosahovanie konsenzu pri schvaľovaní legislatívy znižuje riziko jej zvrátenia po zmene vlády a podporuje tak právnu stabilitu v krajine.

Zatvoriť okno