Úspory vo verejnom obstarávaní­, správe nehnuteľností­ a informačných systémov

ZNENIE SĽUBU:

Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006

Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...)
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 5.2.2010: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Vláda nepresadila zmeny, ktoré mali viesť k úsporám vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu) ani centrálnu správu informačných systémov, nedokončila realizáciu projektu centrálneho systému verejného obstarávania, ktorý začala predchádzajúca vláda. Vláda tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý mal viesť k vyššej efektívnosti. Zmena mala platiť od januára 2007, elektronické verejné obstarávanie však zostáva iba možnosťou rovnocennou s klasickou „papierovou“ formou.
 

Monitoring tlače:

Podľa novely zákona (o verejnom obstarávaní), ktorú včera prijala vláda, by sa nemali nakupovať napríklad právnické, stravovacie či iné „neprioritné“ služby priamym zadaním, bez súťaže, ak budú nad 3 milióny eur (90,4 milióna korún). Doteraz bol tento limit dvojnásobný. Pred tým, ako budú úradníci služby objednávať, malo by sa upozornenie objaviť na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie.
Zdroj: SME 10.2.2009, Tendre podľa Janušeka sa končia

O úrade, ktorý by priniesol do hospodárenia so štátnymi nehnuteľnosťami poriadok, sa zatiaľ len hovorí. "Uvedené návrhy sú zatiaľ len predmetom diskusie," povedal o pláne zriadiť štátnu realitku hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Podľa kuloárnych informácií je najväčším odporcom projektu, ktorý mal minister Ján Počiatek vypracovať do júna 2007, šéf SNS Ján Slota. Počiatkova analýza spred dvoch rokov uvádza, že asi pätina štátnych organizácií, ktoré sídlia v Bratislave, si prenajíma priestory od súkromných firiem, často za prehnané ceny... Z miesta sa nepohol ani projekt vládneho mestečka, ktorý Počiatek navrhoval spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. To by malo sústrediť na jedno miesto všetky ministerstvá. Pre váhanie väčšiny ministrov sa zatiaľ počíta len s ministerstvami obrany, financií a vnútra. Štát ponúka za jeho výstavbu lukratívne pozemky pod ministerskými budovami. Či sa podarí projekt premeniť na skutočnosť do plánovaných dvoch rokov, nie je jasné. Šmál povedal len toľko, že sa o ňom diskutuje.
Zdroj: Pravda 19.1.2009, So štátnou realitkou Počiatek nepohol

Ministerstvo výstavby vedené Marianom Janušekom z SNS dalo zákazku za 3,6 miliardy korún konzorciu, v ktorom sú aj spoločnosti Avocat a Zamedia. Tie majú byť blízke SNS a najmä jej predsedovi Jánovi Slotovi. Napísal to denník Plus jeden deň. Spoločnosti mali získať zákazku na informačné a vzdelávacie aktivity bez súťaže, údajne nebola zverejnená ani vo Vestníku verejného obstarávania.
Zdroj: SME 13.11.2008, Janušek prihral biznis blízkym

Index transparentnosti trhu verejných zákaziek v SR sa v roku 2007 výrazne znížil na 21 bodov, v roku 2006 index predstavoval 34 a v roku 2005 mal hodnotu 37 bodov. V roku 2004 tento index mal úroveň 21 bodov. Hodnota indexu udáva, koľko percent prostriedkov vynaložených v rámci verejného obstarávania vo verejnom sektore v kalendárnom roku bolo alokovaných prostredníctvom verejnej súťaže... Index netransparentných zákaziek v roku 2007 vzrástol o 11 percentuálnych bodov z 58 v roku 2006 na 69 bodov vlani. V roku 2005 mal hodnotu 57 a v roku 2004 dosahoval 76 bodov. Hodnota tohto indexu udáva, koľko percent prostriedkov vynaložených v rámci verejných obstarávaní bolo zadaných v režime tzv. zákaziek s nízkymi hodnotami, ďalej v rámci rokovacieho konania bez zverejnenia a mimo zákona o verejnom obstarávaní.
Zdroj: bleskovky.sk 5.6.2008, Vo verejnom obstarávaní sa zvýšila korupcia

Príliš nízka cena. To je dôvod, pre ktorý Národná diaľničná spoločnosť vyradila zo súťaže o systém výberu mýta konzorcium Tossy. Zákazku údajne dostala skupina SanToll, ktorá chce za stavbu a prevádzku systému o 6 miliárd korún viac.
Zdroj: SME 3.5.2008, Mýtny tender čakajú odvolania

Ako najčastejšie kupovali úrady a monopoly

Počet oznámení o obstarávaní

2005

2006

2007

- verejná súťaž

4 922 (38%)

1 609 (22%)

1 203 (32%)

- rokovacie konanie so zverejnením

48 (0%)

28 (0%)

40 (1%)

- rokovacie konanie bez zverejnenia*

7 493 (57%)

5 462 (75%)

2 312 (62%)

Spolu

13 052

7 255

3 735

Pozn.: *vrátane tzv. čiastkových zmlúv uzatváraných na základe rámcových dohôd
Zdroj: ÚVO, Pravda 16.4.2008, Úrady vlani nakupovali prehľadnejšie

Do parlamentu sa dostal vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Ten vypracoval Úrad pre verejné obstarávanie na podnet vlády a Európskej komisie. Komisii sa nepáčilo, že na Slovensku rozhoduje pri prideľovaní štátnych zákaziek nielen cena, ale aj referencie – teda skúsenosti kandidátov. Táto možnosť totiž v niektorých prípadoch viedla k predraženiu diaľnic. Po novom už referencie zo súťažných podmienok definitívne vypadnú a rozhodovať o víťazovi bude cena.
Zdroj: HN 16.4.2008, Brusel zatlačil na naše tendre

Firma TaxAudit, ktorá spravila štátu posudok na hodnotu Slovenských elektrární, má blízko k vláde. Fond národného majetku uzavrel v januári tohto roka s firmou zmluvu na 12 miliónov korún. Spoločnosť si vybral na základe odporúčania ministerstva hospodárstva, ktoré prislúcha Smeru. Spolumajiteľom Tax – Auditu je pritom podľa agentúry SITA Viliam Kupec, ktorého ministerstvo nominovalo vlani do predstavenstva elektrární. Rezort ministra Ľubomíra Jahnátka tak sprostredkoval štátnu zákazku svojmu nominantovi, čo je konfl ikt záujmov.
Zdroj: Pravda 28.3.2008, Ministerstvo dohodilo kšeft svojmu človeku

Zákon sme dodržali, ale verejnú súťaž na upratovanie pre istotu zrušíme. Tak znie oficiálny postoj ministerstva práce pri zrušení tendra na upratovanie sídla rezortu za jedenásť miliónov korún. Úradníci ministerky Viery Tomanovej (Smer) totiž nedali možným uchádzačom o čistenie kancelárií ani 24 hodín, aby na vyhlásenú súťaž stihli reagovať a prihlásiť sa.
Zdroj: Pravda 20.03.2008, Tomanová zrušila spornú súťaž na upratovanie

Iba niekoľko hodín dalo ministerstvo práce na reakciu upratovacím firmám, aby sa prihlásili do súťaže na čistenie sídla ministerky Viery Tomanovej (Smer). Rezort práce určil termín na vyžiadanie si podkladov pre tender za jedenásť miliónov korún na ten istý deň, ako súťaž zverejnili vo vestníku verejného obstarávania. Navyše upratovacie firmy musia mať certifikáty, ktoré nepotrebujú a väčšina ich preto ani nemá... Odborníčka na verejné obstarávanie Helena Polónyiová tvrdí, že postup ministerstva bol diskriminačný. „Ak niekto o súťaži nevedel vopred, tak nemal šancu prihlásiť sa," hovorí Polónyiová.
Zdroj: Pravda 14.3.2008, Tomanová hľadá upratovačky za milióny

Advokátska kancelária Avocat a stravenková firma Doxx sú tam, kde vládne koaličná SNS, mimoriadne obľúbené. Predseda Ján Slota sa pozná s majiteľmi oboch firiem. Doxx a Avocat často dostávajú zákazky v hodnote milionóv korún za netransparentných podmienok. Niektoré inštitúcie ich zadali priamo pre časovú tieseň, iné podpísali dodatky k existujúcim zmluvám bez tendra. Ďalšie organizácie informovali, že vypisujú tender len na svojich internetových stránkach tak nenápadne a krátko, že si výzvu všimol a do súťaže sa zapojil len Doxx... Fond národného majetku sa napríklad nedávno dohodol s firmou Avocat, že pôvodnú zmluvu z roku 2006, ktorá hovorí o odmene 20 miliónov korún, zvýšil dodatkom na 30 miliónov korún. Dodatkom k zmluve sa fond vyhol verejnému tendru.
Zdroj: SME 14.3.2008, Slota kŕmi svojho advokáta

Pri výbere firmy na výstavbu diaľničnej prípojky pre nový závod Samsungu pri obci Voderady bol pravdepodobne znova porušený zákon o verejnom obstarávaní. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa odvolala na časovú tieseň a priamo zadala zákazku za 209 miliónov korún firme Váhostav-SK. Vystavať pripojenie na diaľnicu D1 sa vláda zaviazala v investičnej zmluve so Samsungom v marci minulého roku. Pod časový tlak, ktorý použila diaľničná spoločnosť ako dôvod rokovacieho konania bez zverejnenia, tak štátnu akciovku dostala vláda.
Zdroj: SME 3.3.2008, Bez súťaže stavali aj pre Samsung

Ministerstvo vnútra (MV) SR dnes rozhodlo o zrušení sporného verejného obstarávania služby hromadného stravovania formou stravných poukážok.

Zdroj: SME.sk 27.2.2008, Stravenkový tender ministerstvo zruší

Diaľničná spoločnosť koncom roka vybrala dodávateľov na prípravu niektorých úsekov diaľnic za takmer 424 miliónov bez verejnej súťaže. Postupovala ako ministerstvo dopravy, ktoré našlo bez verejnej súťaže právneho poradcu na súkromné diaľnice za 400 miliónov. Ak to spočítame, ku koncu roka rezort dopravy rokovacím konaním bez zverejnenia zadal štátne zákazky súkromným firmám vrátane dane za takmer miliardu.
Zdroj: SME 27.2.2008, Miliardu rozdali bez súťaže

Systém elektronického obstarávania, ktorý mal zabezpečiť lacnejšie a čistejšie tendre, sa zatiaľ neosvedčil. Za prvých osem mesiacov fungovania využilo jeho služby len deväť obstarávateľov. Z približne piatich tisícok tendrov elektronicky prebehlo len štrnásť. Celý systém pritom stál už spolu takmer sto miliónov korún a ďalších sto by sa doň malo investovať v tomto a budúcom roku. Cez elektronický systém prebehli nákupy za necelých 90 miliónov korún.
Zdroj: HN 27.2.2008, Tendre cez počítač? Zatiaľ zabudnite

Národná diaľničná spoločnosť v decembri vybrala firmu, ktorá pre ňu vykoná geologický prieskum na diaľničnom úseku za Žilinou. Víťazom sa stala žilinská firma Ingeo–ighp, ktorá za zákazku ponúkla necelých 60 miliónov bez DPH. Na výbere víťaza by nebolo nič zvláštne, ak by podobnú súťaž Národná diaľničná už raz nezrušila a na výber firmy bez verejnej súťaže použila argument časovej tiesne.
Zdroj: SME 26.2.2008, Štát opäť vyberal bez súťaže

Policajtom a požiarnikom bude najbližšie štyri roky dodávať stravné lístky žilinská firma Doxx. Kontrakt za 2,5 miliardy korún má získať od ministerstva vnútra, ktoré účastníkom tendra nepovolilo zúčastniť sa na otváraní obálok, ani im neoznámilo, kedy k nemu dôjde. Ministerstvo vychádzalo z paragrafu zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého môžu aj pri najväčších zákazkách použiť menej transparentné podprahové metódy, ak ide o služby ako hromadné stravovanie, ktoré zákon definuje ako neprioritné... Žilinská firma Doxx od volieb vyhrala už minimálne 18 tendrov zverejnených vo Vestníku verejného obstarávania v hodnote zhruba 330 miliónov korún. Podľa informácií SME vyhrala aj nepublikované zákazky pre inštitúcie, ako sú VÚC Žilina, Slovenská poš­ta a Železničná spoločnosť. Tieto výsledky robia z Doxx momentálne najúspešnejšiu fir­mu na trhu.
Zdroj: SME 25.2.2008, Miliardy rozdali bez svedkov

Ministerstvo dopravy vybralo poradcu na výstavbu súkromných diaľnic bez toho, aby vyhlásilo verejnú súťaž. Argument je taký istý ako vo väčšine prípadov: Sme v časovej tiesni. Výmena poradcu sa preto odohrala v priebehu pár týždňov. Podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho jeho rezort nemohol dlhšie čakať, lebo bežným obstarávaním „by sme sa dostali do troj­ až štvormesačného sklzu, čo sme si nemohli dovoliť“... Ministerstvo priamo oslovili tri právnické firmy: Allen & Overy, White & Case a CMS Camerom McKenna. Víťazom sa stala tretia z nich. „Rokovacie konanie bez zverejnenia môže obstarávateľ použiť iba vtedy, ak sa zákazka zadáva z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorú nemohol predvídať a vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nemožno uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením,“ povedala hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. Vláda si však šibeničný termín 2010, keď chce spojiť diaľnicou Bratislavu s Košicami, stanovila sama. Priznal to včera aj minister dopravy Vážny. „Bol som viazaný uznesením vlády.“ Podľa Fialovej je však podľa zákona dôvodom pre časovú tieseň „najmä živelná pohroma, havária alebo situácia bezprostredne ohrozujúca život alebo zdravie ľudí, alebo životné prostredie“.
Zdroj: SME 19.2.2008, Vážny: Už sme nemohli ďalej čakať

Firme Ikores Slovakia, ktorá dostáva od volieb jednu štátnu zákazku za druhou, sa mimoriadne darí aj na ministerstve dopravy. Na bratislavskom letisku, ktoré spadá pod šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru, dostala za posledný rok zákazky za viac ako 200 miliónov korún... Pred niekoľkými mesiacmi letisko projekt rozšírilo s tým, že Ikores postaví ešte jeden odletový most. Hoci išlo o zákazku za 100 miliónov korún, na stránke letiska nie je o firme ani spôsobe jej výberu zmienka. Letisko ju pritom vybralo bez verejnej súťaže ešte v máji minulého roka, stavbu ukončila v septembri.
Zdroj: SME 18.2.2008, Sponzor Smeru má kšeft za 100 miliónov

Ministerstvo dopravy zaplatí poradcovi pri výstavbe diaľnic formou verejno–súkromného partnerstva 391 miliónov korún bez DPH. Podľa oznámenia ministerstva vo Vestníku verejného obstarávania bude poradcom Advokátska kancelária Jaroslav Ružička a CMS Cameron McKenna... Ministerstvo dopravy zadalo zákazku podľa agentúry SITA podprahovou metódou, lebo bola splnená podmienka „časovej tiesne“. Časovú tieseň však spôsobila vláda, lebo sa rozhodla výrazne zrýchliť výstavbu diaľnic zo súkromných zdrojov. Podľa úradu pre verejné obstarávanie tak môže ministerstvo postupovať, keďže právne poradenstvo je v zákone o verejnom obstarávaní klasifikované ako „neprioritné“.
Zdroj: SME 16.2.2008, Poradcu vybrali bez súťaže

Inšpekcia ministerstva (obrany) vyšetruje už tri podozrivé súťaže spolu za štyri miliardy korún. Po vyhlásenej súťaži na odhrabávanie snehu za pol druha miliardy korún a upratovaní vnútorných priestorov za 900 miliónov sa do zoznamu predražených verejných obstarávaní pridala aj súťaž na letné upratovanie kasární. Kosenie a polievanie trávy či zametanie lístia na nádvoriach malo stáť 1,5 miliardy korún. Vo všetkých troch prípadoch išlo o podpísanie rámcovej zmluvy na štyri roky dopredu. Ministerstvo teda podľa toho plánovalo dať iba na upratovanie jednu miliardu ročne. Všetky tri súťaže sa objavili aj v Európskom vestníku verejného obstarávania. Muselo ich teda vidieť a podpísať niekoľko ľudí nezávisle od seba.
Zdroj: Pravda 19.1.2008, Armáda ponúkla za kosenie trávy vyše miliardy

Okrem pol druha miliardy na odhrabávanie snehu (Pozn. INEKO: Súťaž bola zverejnená v Európskom vestníku) hľadá ministerstvo obrany aj luxusné upratovačky. Vyplýva to z oznámenia v obchodnom vestníku, kde rezort ponúka upratovacej firme 900 miliónov korún na štyri roky... Tender na upratovacie práce za takmer miliardu vypísali ešte vlani v septembri, teda ešte pred súťažou na odvoz snehu. Tretieho januára tohto roku už otvárali obálky s konkrétnymi ponukami... Vyšetrovanie v rezorte obrany vypuklo po včerajšom uverejnení informácie v Pravde, že ministerstvo chce zaplatiť pol druha miliardy vybranej súkromnej firme za odvoz snehu z kasární... Minister obrany František Kašický (Smer) okamžite dal rozkaz zastaviť súťaž a preveriť aj ostané vyhlásené tendre.
Zdroj: Pravda 18.1.2008, Kto uprace armáde za stámilióny

 
 

 

2004

2005

2006

Index transparentnosti trhu verejných zákaziek

(% otvorených verejných obstarávaní: čím vyššie %, tým vyššia transparentnosť)

21

38

29

Index netransparentných zákaziek

(% zákaziek malého rozsahu, resp. mimo verejného obstarávania: čím vyššie %, tým nižšia transparentnosť)

64

33

55

Index medzinárodnej otvorenosti (% nadlimitných verejných obstarávaní, ktoré podľa zákona musia byť zverejnené vo vestníku EÚ: čím vyššie %, tým vyššia transparentnosť)

n

32

20

Zdroj: Transparency International

n ... údaj nebol zistený

 

Európska komisia (EK) dnes začala právne konanie voči 7 krajinám Európskej únie vrátane Slovenska za nedostatky pri implementácii smernice o finančnej transparentnosti... "Úplná implementácia smernice o finančnej transparentnosti je pre EK kľúčová, pretože jej umožňuje kontrolovať, či sa verejné prostriedky použili na poskytovanie verejných služieb. Práve to najviac zaujíma daňových poplatníkov," uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.
Zdroj: SME.sk 9.11.2007, Komisia začala právne konanie voči Slovensku

Až tretina nákupov tovarov, ako sú počítače, autá, kancelársky papier alebo nábytok nakupované zo štátnych či verejných peňazí sa od budúceho roka bude robiť elektronicky a nie v papierovej forme. Vláda Roberta Fica totiž v stredu nariadila, aby 30 percent nákupov tovarov od budúceho roka išlo cez systém elektronického obstarávania... „Zatiaľ sú plne elektronizované len prvé dve fázy súťaženia, to je podávanie oznámení a elektronické predkladanie a prijímanie dokladov a ponúk," vysvetlila Jana Gocká z Úradu pre verejné obstarávanie. Samotné vyhodnocovanie ešte stále budú robiť komisie vytvárané ministrami, starostami za zavretý mi dverami... Zložité miliardové zákazky ako mýto alebo diaľničné stavby sa zatiaľ nebudú robiť toto metódou...
Zdroj: Pravda 5.10.2007, Firmy získajú štátne zákazky elektronicky

 

Po informácii denníka SME, že ministerstvo obrany dalo miliardovú zákazku firme Ikores bez akejkoľvek súťaže, minister obrany... oznámil: „ My presne postupujeme v súlade so zákonom a stanoviskom, ktoré sme v tejto veci obdržali od Úradu pre verejné obstarávanie.“... Podľa zákona by ministerstvo nemuselo robiť verejnú súťaž vtedy, keby predmet zákazky tvorili utajované skutočnosti na stupni utajenia prísne tajné a tajné. Výstavba budovy vojenského archívu je však v nižšom stupni utajenia s označením vyhradené... Tým, že ministerstvo dalo miliardovú zákazku bez verejnej súťaže, nespochybniteľne porušilo zákon.
Zdroj: SME 14.9.2007, Kauza Kašický a spol.

Ministerstvo obrany rozbieha projekt za takmer miliardu korún bez toho, aby vypísalo výberové konanie. Nový vojenský archív v Trnave má postaviť firma, ktorej majiteľ Jozef Kopecký daroval Smeru v roku 2001 dvestotisíc korún. Nominantom tejto strany je aj šéf ministerstva obrany František Kašický... Na otázku, či na Slovensku neexistujú aj iné firmy, ktoré by vedeli realizovať podobný projekt, (jeden z členov výberovej komisie Miroslav) Javor odpovedal: „Určite sú. Komisia sa však dohodla, že to pôjde priamym zadaním. Niekoho sme museli vybrať.“
Zdroj: SME 12.9.2007, Dal Smeru, dostane miliardu

Slovensko má nedostatok odborníkov na eurofondy, ministerstvo výstavby pritom ich školením poverilo firmu bez skúseností. Ide o žilinskú spoločnosť Zamedia, s. r. o., ktorá vznikla vlani a vlastní ju Viktor Tretina, blízky šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Bude sa podieľať na niekoľkomiliónovej štátnej zákazke od ministra z SNS Mariána Janušeka. Rezort ju zadal bez toho, aby súťaž zverejnil vo vestníku verejného obstarávania. Súkromná spoločnosť, ktorá nemá nijakých expertov na eurofondy, má už od septembra školiť ministerských úradníkov pre regionálny operačný program.
Zdroj: Pravda 22.8.2007, Euroúradníkov vyškolí firma blízka Slotovi

Štátny Fond národného majetku riadený nominantmi Smeru a SNS pridelil vlani na jeseň bez súťaže zákazku v sume do 20 miliónov korún právnej kancelárii avocat. Smer a SNS pritom majiteľov avocatu v rovnakom čase posadili do lukratívnych kresiel štátnych podnikov. Štátne peniaze tak putovali z fondu od dvoch najsilnejších vládnych strán smerom k stranícky spriazneným osobám.
Zdroj: Pravda 21.8.2007, Štát platí firmu blízku koalícii

Fond navyše vybral avocat bez súťaže, čo zdôvodňuje tým, že potreboval rýchlo právne služby. Výsmech úsporám štátu pri obstarávaní je však fakt, že do zmluvy s avocatom dal fond aj právne služby na veci, ktoré nesúria.
Zdroj: Pravda 21.8.2007, Biznis bez etiky

Všeobecná zdravotná poisťovňa rozbieha projekt internetovej zdravotnej knižky pre poistencov bez toho, aby vypísala výberové konanie. O zákazke za 139 miliónov korún, a výhľadovo za ešte oveľa väčšie peniaze, rokuje s firmou, ktorá nedávno dosadila do svojho predstavenstva bývalú poslankyňu Smeru Editu Angya­lovú. Nominantom Smeru je aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Jeho rezort je v poisťovni 100-percentným akcionárom.
Zdroj: SME 6.8.2007, Všeobecná obišla stomiliónový tender

Napriek slovám predsedu vlády SR Roberta Fica o „skvelej myšlienke“ zavedenia centralizácie verejného obstarávania v štátnych subjektoch, vláda rokovanie o ňom prerušila. „Naráža to na problém jednotlivých ministrov, no my to presadíme,“ povedal premiér o centralizácii v posledných júnových Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu... Ministerstvo financií rozdelilo zavádzanie centralizácie verejného obstarávania do dvoch etáp. Prvá má trvať jeden rok. V nej majú všetky ministerstvá spolu s 10 úradmi ústrednej štátnej správy povinne obstarávať 10 okruhov komodít. Po vyhodnotení 1. etapy chce ministerstvo počet produktov postupne rozširovať a do systému zapájať ďalšie štátne organizácie. V 2. etape má vzniknúť aj centrálna obstarávacia agentúra.

Zdroj: SME 12.7.2007, Úrady si chcú obstarávať sami

Tesne pred koncom minulého roka dostali slovenské, najmä fakultné nemocnice prídel peňazí na nákup zariadení. Takmer všetky obchody prebehli bez verejnej súťaže. Len veľké kontrakty, ktoré možno zhliadnuť vo vestníkoch verejného obstarávania, sa sumárne vyšplhali na štvrť miliardy korún bez DPH... Spoločný menovateľ veľkej časti predvianočných balíčkov pre nemocnice je riadne premrštená cena... Fenomén, že pri hromadných nákupoch prístrojov je spoločná cena podstatne vyššia, ako keď niekto kupuje jedno zariadenie, je takmer slovenský folklór. Nervozita rastie, lebo prístroje si nevyberajú primári podľa potrieb oddelenia a vlastných schopností, ale zariadenia „sú odporučené“ lobistami blízkymi ministerstvu zdravotníctva...
Zdroj: Trend 30.4.2007, Ako sa bačuje za Valentoviča

Podľa správy o verejnom obstarávaní za rok 2006, ktorú včera odobrila vláda, až o polovicu klesol počet verejných nákupov, na ktoré sa použilo rokovacie konanie bez zverejnenia. Práve neverejné rokovania sú najmenej transparentné, nevzniká pri nich otvorená súťaž a hrozí horšie využitie verejných peňazí... Skutočné úspory si premiér Robert Fico sľuboval od spoločných nákupov všetkých ministerstiev. Súčasná vláda preto chce nadviazať na projekt kabinetu Mikuláša Dzurindu. Termín zmeny však odkladá až na rok 2009...
Zdroj: Pravda 12.04.2007, Ministerstvá budú letenky a počítače kupovať spolu

 

POZNÁMKY KU KVALITE:

 

 

Verejné obstarávanie má iste rezervy. Zefektívniť ho ale predstavuje naozaj ťažkú prácu vrátane dlhodobej snahy presadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Ak ich SMER má, môže sa Slovensko tešiť na miliardové úspory vo verejných financiách. Ak ich ale nemá, tak celá pridaná hodnota tohto sľubu spočíva vo výpočte, že 10 percent z 90 je 9.
Eugen Jurzyca, INEKO

Výborný zámer. Verejné obstarávania treba dostať na internet. Ľudia by mali vidieť kto a ako hlasuje v komisiách pri rôznych tendroch, mali by od neho mať právo žiadať zdôvodnenie, prečo zdvihol ruku tak, ako ju zdvihol. Ale veľké úspechy neočakávam, vrana vrane oko nevykole...
Martin Chren, Nadácia F.A.Hayeka

Aj minimálny počet už existujúcich benchmarkingových štúdií jasne ukazuje, že tu "utekajú" miliardy. Len aby sa aj reálne niečo urobilo.
Juraj Nemec, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica

Veľa sa o tom rozpráva, avšak napr. centralizáciu verejného obstarávania odložili a nemajú v nej parametre garantujúce transparentnosť. A tak je to viac rizikové. 
Emília Sičáková-Beblavá, Transparency International Slovakia

Opäť sa kvalita tohto sľubu dá zvonku len ťažko posúdiť, no znova sa vynárajú oprávnené pochybnosti, že by po ôsmich rokoch aj rozpočtových reforiem Dzurinda nechal kdesi v štátnom rozpočte takúto mimoriadnu vatu, ktorú mohol použiť na svoje politické priority a ľúbivé predvolebné rozhadzovanie.
Anonymný autor

Ušľachtilý avšak veľmi ťažko uskutočniteľný cieľ.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Ak by sa to podarilo, tak je to dobrá správa. Úspory vo verejnom sektore sú krok správnym smerom. Opäť však zrejme ide o ilúziu.
Tomáš Kmeť, Investorsgroup Financial Services Inc., Kanada

Len silácke reči.
Milan Velecký, Slovenský rozhlas

Rezervy vo verejnom obstarávaní iste existujú a ich odstraňovanie by pomohlo k efektívnejšiemu využívaniu peňazí daňových poplatníkov.
Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

Ak sa podarí zefektívniť štátnu správu, mohol by to byť jeden z najvýznamnejších prínosov súčasnej vlády.
Michal Mušák, Slovenská sporiteľňa

Nereálne, už to aj vidno.
Robert Žitňanský, týždenník .týždeň

Ale nevedia ako a ani nechcú vedieť.
Konštantín Čikovský, denník SME

Na verejnom obstarávaní je čo zlepšovať, takže akékoľvek aktivity v tomto smere sú vítané.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska

Pekný zámer, ale veľmi mu neverím.
Anonymný autor

Súhlas, nevidím však zatiaľ žiadne reálne kroky.
Vladimír Benč, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku

Zatvoriť okno