Preskúmanie privatizácie energetických podnikov

ZNENIE SĽUBU:

SMER – sociálna demokracia preskúma privatizáciu strategických energetických podnikov a v prípade zistenia porušenia zákona využije všetky právne prostriedky na zrušenie privatizačných zmlúv.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Vláda SR rešpektuje výsledok privatizácie a garantuje nemennosť podmienok v privatizovaných podnikoch, ak sa proces privatizácie uskutočnil v súlade so zákonom.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek vyhlásil, že chce do 20. septembra dokončiť návrh zákonov, ktoré by do rúk štátu „vrátili výkonné právomoci privatizovaných energetických spoločností.“
Zdroj: Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva, Hospodárske noviny, 7.9.2006

POZNÁMKY K PLNENIU:

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 30.10.2009: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

Komentár INEKO:

Vláda privatizáciu energetických podnikov neskúmala, tiež nedošlo k zrušeniu privatizačných zmlúv. Výnimkou bola privatizácia SPP. Ministerstvo hospodárstva v máji 2008 podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre predaj menšinového podielu SPP. Ministerstvo konalo na základe zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorý pri kontrole privatizácie našiel porušenie zákona o verejnom obstarávaní a zákona o účtovníctve. NKÚ však tiež upozornil, že predaj nie je možné spochybniť a na základe dokumentácie taktiež nie je možné určiť osobnú zodpovednosť za pochybenia. Vláda nezistila pochybenia pri privatizácii ďalších energetických podnikov. Napríklad s novým vlastníkom Slovenských elektrární, a.s. – talianskou spoločnosťou Enel – sa v októbri 2009 dohodla na ukončení privatizácie vrátane dohody o konečnej kúpnej cene. Vláda tiež nesplnila svoj sľub nemeniť privatizačné podmienky, ak bol privatizačný proces v súlade so zákonom. V roku 2008 totiž vláda presadila zákon, ktorý časť  právomocí v podnikoch vracia do rúk štátu. S podaním návrhu na zmenu regulovaných cien musí po novom súhlasiť valné zhromaždenie podniku, predtým stačilo rozhodnutie predstavenstva. Cieľom bolo, aby v podnikoch v ktorých štát má majoritu, ale v dôsledku privatizácie stratil manažérske právomoci, nemohol súkromný vlastník o cenových návrhoch rozhodovať samostatne, ale iba so súhlasom štátu.

---------------------------------------------------------------------

Miera plnenia k 2.8.2008: 1% - 25%
---------------------------------------------------------------------

 

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) zistil pri kontrole privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) len menšie porušenia zákona. "Ide napríklad o ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní a zákona o účtovníctve," povedala na dnešnej tlačovej konferencii podpredsedníčka NKÚ Zora Dobríková... Úrad našiel pri kontrole nedostatky najmä v chýbajúcej dokumentácii, ktorá bola v niektorých prípadoch neúplná... "Nejde však o také porušenia zákona, ktoré by spôsobili neplatnosť procesu," konštatovala Dobríková.
Zdroj: SME.sk 6.5.2008, NKÚ: Pri privatizácii SPP došlo len k menším porušeniam zákona

Ministerstvo hospodárstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre predaj menšinového podielu v distribútorovi a dominantnom predajcovi plynu SPP. Televízii TA3 to potvrdil hovorca ministerstva Branislav Zvara. Privatizáciou Slovenského plynárenského priemyslu z čias bývalej vlády sa už skôr začala zaoberať prokuratúra po výzve kabinetu Roberta Fica.
Zdroj: SME.sk 6.5.2008, Ministerstvo podalo trestné oznámenie pre privatizáciu SPP

K zisku Slovenských elektrární ovládaných Enelom podľa (štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia (MŽP) Dušana) Muňka prispieva aj prenájom vodného diela Gabčíkovo, ktorý je podľa kabinetu Roberta Fica pre Slovensko nevýhodný. Gabčíkovské elektrárne získala do 30-ročného nájmu spoločnosť Enel ako súčasť predaja väčšinového podielu SE. Zmluvu o prenájme už napadol Úrad pre verejné obstarávanie a prípad začne v utorok posudzovať súd, dodal dnes štátny tajomník Muňko.
Zdroj: SME.sk 26.11.2007, Enelu sa vraj už tento rok vráti investícia na kúpu elektrární

---------------------------------------------------------------------
Miera plnenia k 2.8.2007: 0%
---------------------------------------------------------------------

Vládna koalícia získa od júla pre svojich sympatizantov ďalších 21 dobre platených miest v riadiacich a kontrolných orgánoch novozaložených distribučných spoločnostiach. Pri vzniku týchto dcér Západoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetiky totiž zástupcovia štátu trvali na tom, aby predstavenstvá mali nie troch, ale piatich členov a dozorné rady nie piatich, ale deviatich. Ministerstvo hospodárstva aj Fond národného majetku (FNM) tvrdia, že tak budú môcť lepšie kontrolovať činnosť podnikov... Investor bude mať tak či tak väčšinu jedného hlasu v predstavenstve a menšinu jedného hlasu v dozornej rade... Finančná hranica pre schvaľovanie rôznych obchodov a zmlúv dozornou radou sa znížila. Rezort hospodárstva tvrdí, že dozorná rada bude musieť schvaľovať v dcérach distribučiek každý kontrakt nad päť miliónov eur. Pôvodný návrh počítal s dvojnásobkom.
Zdroj: SME 26.5.2007, Pomer síl nemenný, trafík pribúda

Vláda chce odhaliť pravdu o tom, ako boli sprivatizované Slovenské elektrárne. Premiérovi Robertovi Ficovi sa totiž nepáči, že ľudia, ktorí sa na privatizácii zúčastnili, nechcú nič povedať... Materiál, návrh na preskúmanie privatizácie Slovenských elektrární, ktorý ministri na zasadnutí prijali, však vláda nezverejnila. Silvia Glendová, hovorkyňa Úradu Vlády SR: Je vystavený v súlade so zákonom, preto je na stránke Úradu vlády sprístupnená tá časť materiálu, ktorú je možné v zmysle tohto paragrafu zverejniť.
Zdroj: STV 10.11.2006, Správy STV

POZNÁMKY KU KVALITE:

Sľub zhodnotil inštitút INEKO známkou 0 (na škále -3 až +3). V prípade, že bol pri privatizácii porušený zákon, je správne vyvodiť dôsledky. Vyhrážanie sa investorom odňatím kontrolných právomocí bez relevantných dôvodov však ohrozuje právnu stabilitu a znižuje atraktivitu Slovenska pre ďalšie investície.

Zatvoriť okno