Zmierňovaním platových rozdielov by vláda deformovala trh práce

Dátum: 23.02.2009

Predvolený sľub ,,zmierňovanie platových rozdielov“, zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO zápornou známkou -2,0 (na škále -3 až +3). Odborníci poukazujú na fakt, že cenu práce na trhu určuje sám trh. Zásahy by mohli viesť ku deformácii trhu, ľudia s nízkou kvalifikáciou by sa prakticky nemohli zamestnať, naopak ľudí s vysokou kvalifikáciou by zníženie platu motivovalo hľadať lepšie podmienky niekde mimo republiky. Štát by mal vytvárať také podmienky, aby sa zvýšila rovnosť príležitostí.

Znenie sľubu:

Je spravodlivé a správne, ak sedemdesiatim piatim percentám ľudí za posledných osem rokov klesla reálna mzda o 7 percent, kým dvadsiatim piatim stúpla o 26 percent?
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Platy rieši predsa konkurencia na trhu práce; umelé zásahy deformujú trh.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska

Je spravodlivé a správne, ak bude výšku miezd v slovenských firmách určovať vláda v Bratislave, namiesto toho, aby vyplývala z dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom? Je spravodlivé a správne, ak vláda zvýši mzdu človeku s nízkou kvalifikáciou a ten sa tak stane nezamestnateľným a zníži mzdu človeku s vysokou kvalifikáciou a ten preto odíde pracovať na Západ a jeho dane budú nášmu rozpočtu chýbať na podporu chudobných?
Eugen Jurzyca, INEKO

Odpoveď na položenú otázku pravdepodobne nepoznajú ani poprední svetoví ekonómovia. V daných podmienkach v SR, pri stále nadmernej miere nezamestnanosti a zaostalosti mnohých regiónov, môže pokojne ísť o optimálne percento. Takéto zložité otázky by mali riešiť odborníci po podrobnej analýze a nie ústredná rada politickej strany.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Rovnosť vo výsledku a nie v príležitostiach je najhoršou cestou.
Robert Žitňanský, týždenník .týždeň

Slovami Aristotela, najväčšou nespravodlivosťou je stavať na roveň nerovnaké. “Motivujúcu” situáciu, keď intenzita vynaloženého úsilia či rozvíjaného talentu nestačila na odpútanie sa od úzkeho zovretia okolo priemeru (veď žalúdky máme všetci rovnaké – sic!) sme už zažili – a odmietli. Z praktického pohľadu táto výzva zabúda na to, že v mnohých odvetviach, ktoré vykazujú štatisticky najnižšie mzdy (poľnohospodárstvo, hotely a reštaurácie, stavebníctvo, atď.) nemusí číslo na výplatnej páske nevyhnutne úplne vypovedať o výške príjmu.
Anonymný autor

Uvedené čísla nie sú v prvom rade pravdivé. Okrem toho však vývoj platov v súkromnej sfére je daný dohodou medzi dvomi stranami a neviem si predstaviť, ako chce vláda do tejto dohody zasahovať. Vladimír Tvaroška, Envico, a.s. (bývalý štátny tajomník MF SR)

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.