Odškodnenie klientov nebankoviek by bolo odmenou za hazard

Dátum: 16.02.2008

Predvolebný sľub ,,odškodnenie klientov nebankových subjektov“ zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO zápornou známkou -2,8 (na škále -3 až +3). Ide tak o jeden z najhorších sľubov vládnych predstaviteľov. Odborníci prirovnali investovanie do tzv. nebankových subjektov k hazardu. Sľubované výnosy boli podľa nich nereálne a tí, čo napriek tomu „investovali“, sa správali chamtivo a nezodpovedne. Bolo by chybou, aby za to teraz platili tí zodpovední. Ak by navyše došlo k odškodneniu, štát by mal menej peňazí pre iné skupiny občanov (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní), a iné priority (napr. vzdelávanie).

Znenie sľubu:

Všetky dnešné vládne strany sa vyslovili za odškodnenie klientov nebankových subjektov. SNS odpovedala “áno”. HZDS tvrdilo, že je za “spoluzodpovednosť vlády za vyriešenie krachu nebankových subjektov”. Smer povedal, že je za čiastočné odškodnenie. (…) Za odškodnenie sa vlani vyslovil aj Róbert Fico. Na mítingu v Košiciach hovoril, že keď bude Smer vo vláde, tak presadí takýto zákon. Dodal však, že škodu možno nahradiť len vo výške daní, ktoré nebankové subjekty odviedli štátu. (…) Poslanci boli k odškodneniu klientov nebankových subjektov blízko aj pár mesiacov pred voľbami. Zákon prešiel do druhého čítania a boli pod ním okrem komunistov podpísaní aj šéf Smeru Róbert Fico a poslanci HZDS Tibor Mikuš a Milan Cagala. Napokon sa však zákon nedostal do tretieho čítania. V návrhu sa počítalo s tým, že dôsledky na štátny rozpočet by predstavovali 3,6 miliardy korún. Politici dnešnej koalície boli ochotní vyplácať odškodnenie len tým, ktorí do nebankových subjektov nevložili viac ako milión a neboli im vyplatené výnosy. Teoreticky by taký klient dostal asi 400-tisíc.
Zdroj: SME, 14.7.2006, Koaličné strany sľúbili klientom nebankových subjektov odškodné

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Neúspech v hazardných hrách niektorých občanov by štát nemal kompenzovať rozhadzovaním svojich zdrojov všetkých daňových poplatníkov. Vláda by mohla plánované peniaze na odškodnenie hazardérov investovať radšej do rozšírenia ekonomického vzdelania aj menej vzdelaných ľudí.
Radoslav Štefančík

Spoločnosť má k dispozícii obmedzené zdroje. Aj na financovanie solidarity. Ak by sa odškodnili títo klienti, bude menej peňazí na chorých, chudobných, študentov…
Eugen Jurzyca

Poškodenie mnohých občanov nebankovými subjektmi je smutné, ale nie je správne, aby časť daňových poplatníkov platila inej časti za škody, ktoré vznikli zlými rozhodnutiami. Mnohí z poškodených navyše v období pred krachom nebankových subjektov zarobili na úrokoch veľké sumy.
Vladimír Tvaroška

Sľub je praktickým príkladom politického priživovania sa na nešťastí určitej skupiny obyvateľstva. Zároveň iracionálne kladie zodpovednosť za krach nebankoviek na vládu.
František Chovanec

Úplne chybné rozhodnutie. Hoci rukou písané poznámky premiéra k programovému vyhláseniu vlády boli pravdivé, keď hovorili, že ide o skupinu jeho voličov, takéto opatrenie by bolo ocenením ľudskej chamtivosti, hlúposti a nezodpovednosti. Navyše na úkor tých zodpovednejších a menej chamtivých.
Martin Chren

Keď nepočúvali dobre mienené rady a nechali sa zaslepiť chamtivosťou, tak si zaslúžili, aby o svoj majetok prišli.
Martin Jaroš

Ja som tiež chybne investoval do Športky/Lota. Vráti mi vláda peniaze?
Vladimír Benč

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.