Odbory nech posilňujú zamestnanci, vláda má byť nestranná

Dátum: 23.02.2009

Predvolený sľub ,,posilnenie odborov“, zhodnotili odborníci v prieskume1 INEKO zápornou známkou -2,4 (na škále -3 až +3) Experti konštatujú, že podpora odborov zo strany štátu nie je potrebná a ani legitímna. Odbory by mali byť posilňované samotnými zamestnancami. Silnejšia legislatívna podpora odborov by mohla znížiť konkurencieschopnosť našej ekonomiky voči ostatným krajinám a viesť tak ku strate investorov, ktorí sa práve kvôli zložitému dialógu s odbormi v rodnej krajine rozhodli rozšíriť svoje aktivity na Slovensku. Medzi tripartitnými jednaniami by mal štát vystupovať ako nestranný koordinátor a podporovateľ verejnoprospešných riešení pre všetkých, nie len pre členov odborov.

Znenie sľubu:

V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006

Vybrané komentáre ku kvalite sľubu:
(Zdroj: Prieskum INEKO, máj 2007)

Posilnenie úlohy odborov by malo byť úlohou odborárov počas kolektívneho vyjednávania so zamestnávateľmi, nie úlohou vlády. Takto vláda neprimerane a zbytočne vstupuje do oblasti, ktorá nespadá pod jej kompetenciu, namiesto toho, aby nestranne podporovala obojstranne prospešný dialóg.
Richard Kollár, University of Michigan, USA

Odbory patria do minulosti. Nevidím zmysel pre ich podporu zo strany štátu. Štát musí vytvoriť vhodné podmienky pre všetkých občanov, nie iba pre tých, ktorí sú organizovaní v odboroch. T.j. mal by sústrediť svoju pozornosť hlavne na posilnenie inšpektorátov práce.
Radoslav Štefančík, niverzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava

Reformy, vrátane tých, ktoré zvyšujú flexibilitu trhu práce a podporujú prostredie prajúce rastu zamestnanosti, prispeli k tomu, že Slovensko sa stalo vyhľadávanou destináciou západoeurópskych výrobných kapacít, ktoré vzdali boj s domácimi odbormi (Francúzsko, Nemecko). Týmto návrhom chce vláda Slovensko posunúť na úroveň krajín, ktoré na silu odborov doplácajú stratou konkurencieschopnosti a v konečnom dôsledku aj pracovných miest.
Anonymný autor

Považujeme za chybu vlády, že opätovne formalizovala tripartitné rokovania, čím garantovala nevolenej, nereprezentatívnej záujmovej organizácii, ktorou odbory sú, postavenie, ktoré jej v parlamentnej demokracii neprináleží.
Richard Ďurana, INESS

Postavenie odborov by malo vyplývať z toho, ako užitočne dokážu pracovať, nie najmä zo zákona.
Eugen Jurzyca, INEKO

Mierne posilnenie akcieschopnosti odborov by som privítal, ale to musí vychádzať najmä z odborov samotných. Je pravda, že vláda môže vytvoriť rámec pre lepšiu kolektívnu ochranu práv. Ale návrhy, ktoré sa objavovali pred voľbami a po nich smerovali skôr k vytvoreniu nejakej väčšej odborárskej byrokracie a to je všetko.
Juraj Draxler, Centre for European Policy Studies, Brusel, Belgicko

Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia

Ostatné spracované sľuby:

1 V prieskume INEKO hodnotilo 26 odborníkov kvalitu 50 najvýznamnejších sľubov predstaviteľov súčasnej vlády. Uvedený text obsahuje vybrané komentáre odborníkov ku kvalite sľubu, to znamená k vplyvu, aký by malo splnenie daného sľubu na ekonomiku Slovenska. Kompletné znenie sľubov, ich hodnotenie vrátane komentárov, ako aj zoznamu odborníkov nájdete na stránke projektu: Sľuby a lamentácie – čo politici sľúbili a čo z toho plnia.