Občianske kompetencie

Dátum: 28.09.2006

Občianske kompetencie sa uvádzajú v projekte Milénium, v návrhu Ministerstva školstva SR a v systémoch EÚ a Českej republiky. Občianskym kompetenciám sa v roku 1999 venoval aj medzinárodný výskum CIVED (Civic Education Study), ktorý skúmal úroveň občianskych vedomostí, zručností a postojov u 14-ročných žiakov. O charakteristiky a úlohy vypracované v rámci výskumu CIVED sa opierame v nasledujúcej časti.

Z hľadiska obsahu sa výskum CIVED venoval demokracii, národnej identite, regionálnym a medzinárodným vzťahom, ako aj sociálnej kohézii a diverzite. Popri faktografických vedomostiach z uvedených oblastí sa zaoberal aj tým, ako dokážu žiaci interpretovať dokumenty s občianskym a politickým obsahom, ako rozumejú súvisiacim pojmom (napr. demokracia, dobrý občan, štát), aké sú ich občianske postoje (napr. vzťah k vlasti, dôvera v inštitúcie, názor na rovnosť príležitostí), ale aj ako sa aktívne zúčastňujú na občianskych a politických aktivitách (záujem o politiku, problémy školy, účasť na činnosti mládežníckych organizácií atď). Naše školy sa naproti tomu sústreďujú predovšetkým na faktografické vedomosti a dostatočne nevysvetľujú význam občianskej aktivity vo vzťahu k vláde a súkromnému sektoru, a v širšom zmysle ani vo vzťahu k demokratickému vývoju spoločnosti. Dôsledkom je nízka angažovanosť žiakov ale aj dospelých v prospech komunity, ktorej sú sami súčasťou (napr. škola, obec), nezáujem alebo cynický postoj k politike, nezáujem o presadzovanie princípov demokracie, pasívny postoj pri vyžadovaní transparentnosti (napr. pri uplatňovaní práva na informácie), prevaha extrémnych foriem nacionalizmu a xenofóbie nad hodnotami ako sú tolerancia a humanizmus, alebo nízka angažovanosť v prospech znevýhodnených skupín (zdravotne postihnutých, sociálne odkázaných, bezdomovcov), ochrancov prírody, národnostných menšín, žien, či imigrantov. Kompetencie rozumieť občianskym a politickým otázkam a angažovať sa v spoločenskom a politickom živote považujeme za kľúčový predpoklad zdravého fungovania demokracie.

Projekt CIVED vytvoril testovacie nástroje, ktoré hodnotili 5 občianskych kompetencií (pri každej kompetencii uvádzame príklady úloh a dotazníkov, ktoré slúžia na ich zisťovanie a hodnotenie1):

1. Vedomosti o demokratických princípoch

Poznať základné demokratické princípy a vlastnosti demokratickej vlády.

Príklady úloh na rozvíjanie a testovanie kompetencie (vo formáte .pdf)

2. Interpretačné zručnosti v oblasti materiálov s občianskym a politickým obsahom

Interpretovať vyjadrenia s politickým obsahom, rozlíšiť medzi faktom a názorom, interpretovať krátky článok z novín, politický leták alebo obrázok.

Príklady úloh na rozvíjanie a testovanie kompetencie (vo formáte .pdf)

3. Porozumenie pojmov z občianskej a politickej oblasti

Chápanie pojmov demokracia, dobrý občan a štát.

Dotazníky na zisťovanie kompetencie (vo formáte .pdf)

  • Demokracia
  • Dobrý občan
  • Štát

4. Občianske postoje

Postoj k politickým a ekonomickým právam žien, postoj voči prisťahovalcom, osobný vzťah a postoj ku konkrétnemu spoločenskému systému v danej krajine, vzťah k vlasti, dôvera v inštitúcie a názor na rovnosť príležitostí v Slovenskej republike.

Dotazníky na zisťovanie kompetencie (vo formáte .pdf)

  • Rovnosť príležitostí
  • Imigranti
  • Vzťah k vlasti
  • Dôvera v inštitúcie
  • Dôvera v politický systém
  • Rovnosť príležitostí v Slovenskej republike

5. Súčasná a očakávaná účasť na aktivitách, ktoré sa týkajú politiky

Záujem o politiku, záujem o problémy školy a dôvera v zmysel účasti na jej živote, účasť na činnosti mládežníckych organizácií a zamýšľané aktivity v budúcnosti.

Dotazníky na zisťovanie kompetencie (vo formáte .pdf)

  • Záujem o politiku
  • Záujem o problémy školy a dôvera v zmysel účasti na jej živote

1 Notes Regarding the IEA Civic Education Instrument. Dostupné na http://www.wam.umd.edu/~jtpurta/studentQ.htm.
PROCHÁZKOVÁ, I., RAABOVÁ, E. 2001. Výchov k občanství a demokracii. Praha : ÚIV, 2001, 53 s. ISBN 80-211-0407-4, s. 7 – 29. Dostupné na http://www.uiv.cz/clanek/229/234.